Neppe kerstboom blijft Watersnoodmuseum stelt ambassadeurs aan Inspiratiezuilen bij VW en in gemeentehuis 28 SCHOUWEN-DUIVELAND HERINRICHTING De transformatie van Nieuwe Kerk tot multifunctioneel centrum nadert de eindfase met veel laatste loodjes. HAARWERKEN Kapsalon de Jonge Iedereen die oude kerstbomen aanlevert voor dit jaarlijkse dorps feestje, krijgt loten waar dan weer geldprijzen en cadeaubonnen mee te winnen zijn. Een succes vol kerstboomverzamelaar blijkt Max Ridderhof (n) uit Renesse. „Ik heb er vandaag 113 ingeleverd. Samen met hem", zegt hij trots. Wie is hem? „Ik ben Jeffrey Theu- nisse, ik ben tien jaar en vorig jaar hadden we drie kerstbomen min der, dus we gaan vooruit", luidt het volledige antwoord op die vraag. Hoe komen twee jochies aan zoveel kerstbomen? „O, dat leer je wel. We gaan gewoon met de skelter het hele dorp af licht Max nog even toe. Onder leiding en streng toeziend oog van de brandweer knettert de stapel kerstbomen inmiddels lek- ker. Een warme gloed omhult de grote menigte belangstellenden. „Ik heb geen kerstboom ingele verd, want wij hebben een neppe en die moet dus volgend jaar weer gebruikt worden", bekent de 7-jarige Hidde Hoogland uit Heenvliet. Ik logeer hier in Renes se bij Twan", zegt hij wijzend op het ventje naast hem dat onder tussen op een stevige pannen koek staat te knauwen. „Dit is echt een feestje waar het hele dorp bij samenwerkt", zegt Hans de Hamer. Hij doelt op de Ondernemersvereniging Renesse, de brandweer, muziekvereniging Luctor et Emergo en veel particu lieren. Zo'n gecontroleerd fikkie vindt eigenlijk iedereen leuk. Hij herinnert zich nog dat jaren gele den met het oog op het milieu de kerstbomen een keer door de ver- snipperaar moesten in plaats van op de brandstapel. „Toen viel zo ongeveer het hele dorp over ons heen. Gelukkig horen we daar nu niks meer over, want verbranden is toch echt veel leuker." ZIERIKZEE - Die betonnen voeg tus sen de monumentale stenen en de nieuwe Boliedtvloer moet nog wel gekit worden, anders ontstaat er gruis. En eigenlijk zou er toch ook nog een coating over die don kerrode vloer moeten, maar ja, de bodem van het budget komt in zicht. Het geluid moet getest wor den: is die oorspronkelijke galm van 8 seconden nou terugge bracht tot een verantwoorde waar de van pakweg 2 a 3 seconden? En er moet echt een goede pomp ko men voor de afwasmachines, want zo valt er niet mee te wer ken. Stoelen voor bovenop de gaanderij? Die moeten nog ko men, maar dat zal misschien nog even duren. „Als de kerk vanaf woensdag maar gebruiksklaar is, want dan gaat het echt beginnen", zegt Kla- zina Uil. Zij is 'hoofd catering' bin nen de plaatselijke werkgroep van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken, vrijwilligster dus, zoals ruim vijftig andere enthousiastelingen. Na circa twee jaar 'rust in de tent' tijdens de verbouwing en herin richting van de Nieuwe Kerk komt er plotseling heel veel werk op die vrijwilligers af: schoon maak, sjouwen met podiumdelen, inrichten van de gloednieuwe keuken, leren omgaan met de even gloednieuwe apparatuur daarin. „De club hier is wel wat gewend. Vóór de verbouwing had den we ook met regelmaat grote bijeenkomsten - concerten, trou werijen, begrafenissen - maar na tuurlijk komen er nu veel meer nieuwe activiteiten bij. Het wordt een kwestie van werkendeweg er varing op doen", zegt Uil. Dankzij een anonieme gift zijn de gebruiksmogelijkheden en het ge- bruikscomfort van de Nieuwe Kerk aanzienlijk verbeterd. Een zeer welkom legaat dus? „Nee, geen legaat, dat komt vanuit een erfenis. Dit betreft een schenking van iemand die nog leeft", corri geert Uil. Volgens haar krijgt de Nieuwe Kerk er een enorme im puls mee en beschikt het gebouw nu over mogelijkheden zoals voor heen De Concertzaal. De tegen over gelegen Weverij is gericht op veel kleinere podiumactiviteiten. De Nieuwe Kerk kan straks 550 bezoekers herbergen en bij staan de bijeenkomsten mogen het er zelfs 600 zijn. Uil is blij dat ondanks de ingrij pende herinrichting het oorspron kelijk karakter van de Nieuwe Kerk behouden is gebleven. Een deel van de oude kerkbanken is in gekort, maar wat bleef, herinnert nog wel aan weleer. De niet zo functionele verwarmingslampen zijn vervangen voor vloerverwar ming. Glazen tochtsluizen moe ten veel kou buiten houden. Met een zogeheten gaanderij zijn een receptiebalie, toiletgroepen, een nieuwe keuken en een buffet op doordachte wijze gebundeld. Volgens Uil zijn de vrijwilligers steeds goed op de hoogte gehou den van de vorderingen door mid del van nieuwsbrieven en tussen tijdse bezichtiging van de werk zaamheden. Zij heeft alle vertrou wen in de inzet van alle betrokke nen, maar zou het vrijwilligersbe- stand nog wel graag wat uitge breid zien, vooral ook met wat jongere mensen. Op die manier kunnen meer men sen op de hoogte worden ge bracht van het bestaan van het museum, maar vooral van het ver haal van de Ramp en de ontwik kelingen sindsdien. Van de ruim 87.000 bezoekers, die het Watersnoodmuseum vo rig jaar ontving, komt een minder heid uit de getroffen gebieden Zeeland, Zuid-Holland en West- Brabant. De ambassadeurs moeten in hun regio interesse wekken voor het museum en het verhaal van de Watersnoodramp. Ger van de Velde, voormalig bur gemeester van de gemeente Goedereede, gaat dat doen op Goe- ree-Overflakkee. Op Walcheren wordt Nelie Houtekamer, eige naar Houtekamer Van Kleef Project Proces, actief. Bedrijfs arts Rieneke Sijderius brengt de boodschap op De Bevelanden en adviseur ontwikkelingsprocessen Pieter van der Hulle, doet dat in de regio Rotterdam. De ambassadeurs gaan zelf op pad om over het museum te ver tellen, bijvoorbeeld op scholen of bij organisaties. Eén exemplaar staat in de ont vangsthal van het gemeentehuis, de ander in het VW kantoor op het Transferium in Renesse. Via deze zuilen kunnen toeristen, recreanten, inwoners en onderne mers op digitale wijze actuele in formatie over het eiland tot zich nemen. De zuilen zijn onderdeel van het zogeheten ZIDS-systeem. Dat staat voor: Zeeuws Informa tie Distributiesysteem. Gemeente en VW Zeeland wil len met deze plaatsing vooral ook het gebruik van ZIDS verder sti- v muieren onder de recreatie-onder nemers. Volgens de gemeente gaat het om een uniek systeem in Nederland en is er inmiddels ook vanuit an dere VVV-regio's belangstelling voor. Het systeem is mede met subsi die van de gemeente ontwikkeld De gebruiker kan er actuele infor matie over de omgeving vinden. Verder kunnen geïnteresseerden door middel van deze zuilen ook het gemeentelijke archief, het ge- meentenieuws, projecten en foto collages over het zogeheten DNA van Schouwen-Duiveland raadple gen. I Op het Transferium in Renesse gingen gisteravond circa 250 kerstbomen in vlammen op. foto Ronald den Dekker door Ali Pankow RENESSE - Ruim 250 kerstbomen la gen gisteravond op het Transfe rium in Renesse gereed om in rook op te gaan. Metamorfose N ieuwe Kerk door Ali Pankow I In de zogeheten gaanderij werden keuken, buffet en toiletgroep gecombineerd. I Kijkje vanaf de ruimte boven de 'gaanderij', waar ook zitplaatsen voor toeschouwers komen. OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk gaat in de ver schillende regio's, waar de Ramp in 1953 plaatsvond, samenwerken met zogeheten regioambassadeurs. Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 www.kapsalondejonge.nl ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft in samenwer king met de VW Zeeland twee in spiratiezuilen aangeschaft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 106