Cristina wil niet 4L 8 BUITENLAND Knetterende ruzie tussen premier Erdogan en de Gülen Beweging leidt tot herziening van rechtszaken. COSTA RICA COMPLEET vanaf 2049 p.p. 'Greenpeace achter opbrengen schip' Greenpeace zit achter het be sluit van Senegal om een Russisch vissersschip, dat il legaal in Senegalese wateren zou hebben gevist, aan de ketting te leggen. Dat denkt politiek Moskou volgens Russische media. Pogingen om de zaak in overleg te re gelen, stranden volgens Mos kou door 'de groene lobby' in Dakar. Greenpeace ont kent de aantijging. Aanklacht om slachting in 1944 Een 88-jarige man uit Keu len wordt ervan beschul digd als 19-jarige SS'er te hebben deelgenomen aan de moord op 624 inwoners van het Franse dorp Ora- dour-sur-Glane in 1944. Aan klagers in Dortmund heb ben gisteren laten weten dat ze de zaak aanhangig heb ben gemaakt. Later wordt in Keulen bepaald of het tot een rechtszaak komt. Premier Libië dreigt tankers te kelderen De Libische regering dreigt olietankers tot zinken te brengen als die havens aan doen die door milities zijn bezet. Premier Ali Zeidan uitte die waarschuwing gis teren. De Libische marine loste eerder deze week naar eigen zeggen waarschu wingsschoten op een tanker in al-Sidr, een van de drie be zette oliehavens. Taxiritje door Berlijn: 400 euro Taxiritjes in Berlijn geiden- als relatief goedkoop, maar dat gold niet voor toeristen die bij een 48-jarige chauf feur instapten. De man moet aan de rechter uitleg gen waarom hij een Mexi caan 400 euro rekende voor een ritje van zo'n 6 kilome ter. Volgens de Duitse justi tie heeft de taxichauffeur minstens 22 klanten opge licht. ISTANBUL - Hoop? De zussen Nil (39) en Burcu Kutluk (35) durven het woord bijna niet uit te spre ken. Komt er een einde aan de nachtmerrie? „Wie weet staat mijn vader volgende week ineens buiten", zegt Burcu in een cafee tje in Istanbul. De families van veroordeelde mili tairen volgen de rel tussen pre mier Erdogan en de Gülen Bewe ging met ingehouden adem. Mor gen gaan de zussen weer naar Sil- viri toe, 80 kilometer verderop. Wekelijks bezoeken ze de zwaar beveiligde gevangenis waar vader Deniz Kutluk, gepensioneerd ma rine-admiraal, al bijna drie jaar vast zit. In februari 2011 werd hij samen met tientallen andere officieren opgepakt. Het was het begin van de beruchte Sloophamer-zaak. In september 2012 werden bijna drie honderd officieren veroordeeld tot lange celstraffen voor het bera men van een coup tegen de AKP- regering. Kutluk kreeg achttien jaar. Burcu: „Ik kon het niet gelo ven. Er was geen enkel bewijs. Ik ging door het lint, mijn moeder sprong boven op me, bang dat ik ook gearresteerd zou worden." De zaak was een enorme breuk met het verleden. De pasja's van het Turkse leger, dat tot vier keer toe een coup pleegde, behoorden juist tot de onschendbaren van de republiek. Met eigen rechtbanken en privileges. Onder het regime van de AKP, met processen als Ergenekon en Sloophamer, werd het leger gekortwiekt. Er was veel kritiek. Advocaten spraken schande over de klungeli ge aanklachten en over 'gefabri ceerde bewijzen' in de coupzaken. Het was publiek geheim in Tur kije dat de Gülen Beweging, met aanhangers bij justitie en politie, een grote rol speelde bij de neer gang van het leger. Vorig jaar stel de een werkgroep van de VN dat het Sloophamerproces in strijd was met het internationaal recht. Maar zonder gevolgen. In septem ber werd oud-legerbaas Ilker Bas- bug nog tot levenslang veroor deeld. Maar dat was vóór dat Erdo gan en Fethullah Gülen, de in vloedrijke geestelijke, elkaar de oorlog verklaarden. Vóór een cor ruptieschandaal, volgens velen aan het licht gebracht door Gülen, waarbij een groot aantal ondernemers met nauwe banden met de AKP werd opgepakt. Vóór de heksenjacht op Gülenisten, waardoor honderden politie-offi- cieren, ambtenaren en aanklagers werden vervangen. Het plan - dinsdagavond ingediend - om de regering meer zeggenschap bij be noeming van rechters en officie ren te geven is een van de laatste wraakacties. Uitspraken van Erdogan over 'de parallelle staat', 'over de bende bij justitie', worden bij officieren in de cel goed ontvangen. Het zijn deze uitspraken die de legerlei ding al om een herziening van de coupzaken deed vragen. Zaterdag kwam hiervoor al groen licht van Erdogan. De officieren krijgen een nieuw proces. Dochter Burcu: „Onze vaders zijn het slachtoffer geworden van een smerig spel. Maar ik hoop dat de rechtsorde weer snel terug keert." Voor de Turkse pasja's gloort er hoop. Haar van miljoenenfraude ver dachte echtgenoot Inaki Urdan- garin is van ideale schoonzoon een bedreiging voor de monar chie geworden. Maar daar heeft Cristina geen boodschap aan. Tus sen Cristina en Inaki is het liefde voor het leven, zo blijkt ook weer deze dagen. Want ondanks druk vanuit het paleis weigert de moe der van vier kinderen haar Inaki te laten vallen. Het koningshuis heeft daar de af gelopen jaren meerdere pogingen toe ondernomen. Urdangarin werd verwijderd van de officiële website van het koningshuis, Cristina mag niet meer in het openbaar optreden en haar broer prins Felipe heeft de banden met haar gezin verbroken. Eind vorig 4 vragen over chemische wapens Syrië Mensen mogen onder geen be ding onbeschermd aan de stoffen, zo'n 1300 ton, worden blootge steld. Dat was al bij het transport uit de Syrische opslagplaatsen naar de haven Latakia aan de Mid dellandse Zee een kopzorg. Er heerst een burgeroorlog in het land. Er moesten veel maatrege len worden genomen want de we gen naar de kust zijn allesbehalve veilig en er bestond angst dat ge wapende groepen zouden ingrij pen. Het vervoer heeft plaatsge vonden in speciaal voor dit soort zaken ontworpen Russische trucks. Een Deens schip beet dinsdag het spits af door in Syrië 'prioriteit i'-stoffen op te halen. Dat zijn een aantal stoffen om chemische wa pens mee te maken. Zeg maar 'voorlopers'. Die worden naar een Italiaanse haven gebracht - welke wilde de OPCW niet zeggen - om daar op het Amerikaanse schip Cape Ray te worden gela den. Het goedje wordt dan op vol le zee met een chemisch proces Dé reisorganisatie naar verre bestemmingen! 19-daagse individuele rondreis Pluspunten van deze reis MOSKOU DORTMUND/KEULEN TRIPOLI BERLIJN Hoop voor Turkse militairen door onze correspondent Jessica Maas door onze correspondent Pauline Blom MADRID - Het Spaanse koningshuis schudt met een dreigende veroor deling van prinses Cristina (48) op zijn grondvesten, maar de verliefde prinses weigert afstand te nemen van haar prins. Als mogelijke part ner in crime riskeert ze zes jaar. Met het verschepen uit Syrië van een eerste lading grondstoffen voor chemische wapens, is de ver nietiging van het Syrische arse naal een nieuwe fase ingegaan. 1 Aan welke eisen moet de vernieti- -®- ging voldoen? Wat gebeurt er met wat er tot nu toe is opgehaald? T 3 L" ITtl VATICAANSTAD - Paus Franciscus ddl I groet een gelovige tijdens zijn eerste ni*nfnrAl audiëntie op het Sint-Pietersplein van H LUv-Ul hgj. nieuwe jaar. De paus hecht min der aan protocol dan zijn voorgan- Schitterende natuurparken en nevelwouden Inclusief ontbijt Inclusief 4WD huurauto Uitgebreide info en direct reserveren zie WWW.rUA.nl of bel 0252 - 66 00 00 Kijk op onze website voor onze verkoopkanalen, volledige reisaanbod en Sound Light Shows! anwb INCLUSIEF: vluchten, overnachtingen in sfeervolle lodges op basis van logies-ontbijt, verblijf inTortuguero op basis van twee excursies en volpension, veertien dagen 4WD huurauto inclusief volledige verzekering en ongelimiteerd aantal kilometers, transfers van en naar de luchthaven. Excl. Calamiteitenfonds: 2,50 p.b., reserveringskosten: 25 p.b. en reis- annuleringsverzekering. Ter plaatse: optionele excursies, entreegelden circa 10 p.p., fooien, vertrekbelasting circa USD 29 p.p., ESTA USD 14 p.p., waarborg autohuur circa USD 100 p.b., overige maaltijden en persoonlijke uitgaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8