Meeste lokale politici voor vuurwerkverbod 53 Wetenschappers verdeeld over tweetalig onderwijs Steeds meer ouderen goed thuis op Facebook BINNENLAND 7 44 Wat kunnen anderen van mij zien?, is een van de meest gestelde vragen 44 Facebook gebruik ik heel passief. Ik heb het nog niet goed door w js& 44 Het gros van de ouderen in Nederland ontdekt nu de social media Geen lynx, wel kat Huijser overleden Bovendien kleven er ook allerlei praktische bezwaren aan. „Als je het vak geschiedenis behandelt, kun je het bij de Tachtigjarige Oorlog toch niet ineens over de 8o year war gaan hebben?" Dat zegt taalwetenschapper en thrillerauteur René Appel, voor malig bijzonder hoogleraar Ver werving en didactiek van het Ne derlands als tweede taal aan de Universiteit van Amsterdam. Hij verzet zich tegen de proef met het geven van Engels vanaf groep op de twaalf uitverkoren scholen. De basisschoolleerlingen krijgen daar 30 tot 50 procent van hun lessen in de Engelse taal, zo verklaarde staatssecretaris Sander Dekker gisteren in Den Haag. Collega-wetenschapper professor Kees de Bot, hoogleraar Toegepas te taalwetenschap aan de Rijksuni versiteit Groningen, vindt dat Ap pel een achterhoedegevecht voert. „Het geven van meertalig onder wijs op basisscholen is een onom keerbaar traject." De Bot is net als Dekker groot voorstander van verdere uitbrei ding van tweetalig onderwijs. De staatssecretaris bereidt wetgeving voor. Taalwetenschapper Appel vindt echter dat het Nederlands wordt 'gemarginaliseerd' en vindt het niet noodzakelijk om kleuters al Engels te leren. „Het belang van de Nederlandse taal vraagt juist om een goede basis, het En gels pikken jongeren op latere leef tijd voldoende op." De Bot ziet vooral overweldigend bewijs dat kinderen juist op jonge leeftijd een tweede of derde taal vlot oppikken. „Volwassenen le ren op zichzelf makkelijker dan kinderen, maar jonge kinderen ge bruiken de taal sneller en zijn minder bang fouten te maken. Juist die speelse omgang met een tweede of derde taal leidt bij kin deren tot een natuurlijke accepta tie." Volgens hem is de stap naar volledig tweetalig onderwijs lo gisch. „Veel wetenschappelijke on derzoeken wijzen uit dat een tweede taal niet ten koste gaat van het aanleren van het Neder lands." „Ik ben met Facebook begonnen, omdat onze jongste dochter nogal eens reizen maakt en ik het leuk vind af en toe wat te horen als ze weg is", vertelt Leny Roest (70) uit Vleuten. „Ik heb een vroegere schoolvriendin in Michigan, Ame rika. We schrijven regelmatig e-mails. En een kort bericht met foto op Facebook, bijvoorbeeld over die sneeuwtoestanden nu, is een aardige manier om op de hoogte te blijven." Het contact met kinderen, klein kinderen, of vrienden die verder weg wonen, is voor veel 65-plus- sers aanleiding om met social me dia te beginnen, zegt Annet van Betuw, zelf 61 en auteur van So cial media voor senioren. Cijfers laten zien dat Facebookge- bruik onder ouderen in de VS in 2013 een sprong heeft gemaakt van 35 naar 45 procent. „Ook in Nederland ontdekt het gros de mogelijkheden van social media", is de ervaring van Van Betuw. „De meesten beginnen op Face book, omdat dit het bekendste is." Starten valt als oudere niet altijd mee. „Jongeren zijn met internet opgegroeid. Voor ouderen is het echt even doorbijten. Het is een enorme hoeveelheid informatie die op je afkomt, je moet heel veel termen leren", vertelt Van Betuw. „En ouderen vinden het privacy aspect lastig. Niet iedereen wil al les zien van anderen. Pas als ik uit leg dat je instellingen kunt veran deren, willen ze verder." SeniorWeb is een vereniging die met hulp van 3000 (oudere) vrij willigers 145.000 oudere leden wegwijs maakt op de computer, internet en social media. Er zijn lessen op vierhonderd verschillen de locaties. „Door senioren voor senioren", vat marktonderzoekster Jolanda van As van SeniorWeb samen. „Die begrijpen immers waar ande re senioren tegenaan lopen." Ongeveer de helft van de leden is actief op een sociaal netwerk. „Ook wij zien een enorme stij ging. Dat blijkt niet alleen uit on derzoek, maar bijvoorbeeld ook uit de interesse voor cursussen en de boeken die we verkopen." Van As onderschrijft de constate ring van Van Betuw dat veel 65-plussers aanhikken tegen het prijsgeven van hun privacy. „Wat kunnen anderen allemaal van mij EOD in actie De Explosieven Opruimings dienst Defensie (EOD) moest rond de jaarwisseling acht keer in actie komen om geïmproviseerde explosieven gemaakt van vuur werk onschadelijk te maken. De EOD vindt illegaal vuurwerk 'erg zorgwekkend'. De risico's voor de EOD nemen ook toe bij de rui ming van dit soort vuurwerkbom- men. zien?, is een van de meest gestel de vragen bij de cursussen." Roest houdt haar privacy in elk ge val goed afgeschermd. „Ik heb op mijn profiel een heleboel niet in gevuld. En je moet niet intikken wat je adres is en wanneer je met vakantie bent. Dat is vragen om moeilijkheden." In Nederland is het gebruikelijker dan in de VS om verschillende so cial media naast elkaar te gebrui ken. Van Betuw en Van As ver wachten dat als ouderen eenmaal vertrouwd zijn met Facebook, ze ook andere social media opzoe ken. „Het gebruik van Twitter en Google+ onder senioren is laag, maar we zien dat het meegroeit", zegt Van As. „En nieuwe dingen als Pinterest en Instagram zijn klein, maar ouderen - vooral vrou wen - geven aan dat ze er nieuws gierig naar zijn." Laurens van der Zee (65) uit Wa- geningen is al actief op Twitter en Linkedln. Hij zit ook op Facebook. „Maar dat gebruik ik heel passief. Ik heb het potentieel nog niet goed door en ook niet wie wat kan lezen. Ik heb het te druk om me erin te verdiepen. Maar ik heb het zo ingericht dat mijn tweets er automatisch op komen, zodat mensen toch zien welke bood schap ik af en toe rondstuur." De kans is heel klein dat er bin nen afzienbare tijd lynxen in Nederland rondlopen. De wil de kat, voorouder van de huis kat, is wél bezig aan een op mars via Zuid-Limburg. Dat blijkt uit onderzoek van Ark Natuurontwikkeling. Op zes tien plekken aan de grens zijn zeker vijf verschillende roofdie ren bij de landsgrenzen gezien. Bijna 1700 lokale politici, onge veer 20 procent van de totale groep die werd benaderd, deden mee aan het onderzoek. 53 pro cent van hen is voor een verbod. Het gaat om burgemeesters, wet houders en raadsleden, verspreid over het hele land en van verschil lende partijen. Vorig jaar deed DirectResearch dit onderzoek al eens, toen in op dracht van de Partij voor de Die ren. De uitkomst werd toen van tafel geveegd door minister Op stelten (Justitie) vanwege het te kleine aantal van vierhonderd res pondenten. Dit jaar werd het on derzoek herhaald en uitgebreid. In politiek Den Haag is minder draagvlak voor een verbod. Rege ringspartijen WD en PvdA zijn tegen. Alleen de Partij voor de Dieren, SGP en GroenLinks plei ten voor het aan banden leggen van particulier vuurwerk. Gemeenten moeten het daarom doen zonder verbod. Wel kunnen zij beperkende maatregelen ne men, zoals het instellen van vuur- werkvrije zones. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) laat weten dat deze zones niet zo groot mogen zijn dat er sprake zou zijn van een algemeen gemeentelijk verbod. Dat zou bot sen met landelijk beleid. Zo stelde de gemeente Vlaardin- gen een verbod in voor het afste ken van vuurwerk in het halfover- dekte winkelcentrum in de stad. PvdA'er Tjerk Bruinsma, die tot 1 januari burgemeester was van Vlaardingen, is voorstander van een verbod, maar kwam niet on der het toestaan van vuurwerk uit. De gemeente is wel tevreden over de vuurwerkvrije zone, laat een woordvoerster weten. „De over last voor winkelend publiek is sterk teruggedrongen." Het ver bod in het gebied gold tot één mi nuut voor twaalf. „Zodat de bewo ners in het gebied na midder nacht wel vuurwerk konden afste ken." Handhavers controleerden op vuurwerk in de zone. Nie mand werd opgepakt. fecebaofe Generaal buiten dienst Govert Huijser is zondag overleden, 82 jaar oud. Dat heeft zijn familie gisteren laten weten. Huijser was Chef Defensiestaf van 1983 tot 1988. Hij zette zich ook, en met succes, in voor een beter veteranenbeleid. Het ministe rie van Defensie prijst hem als een 'sympathiek, bevlogen en vakbekwaam officier'. DONDERDAG 9 JANUARI 2014 DEN HAAG - Kinderen op de basis school hoeven helemaal niet in twee talen les te krijgen. Er is vol gens wetenschappers onvoldoende wetenschappelijke basis voor de proef op twaalf basisscholen waar leerlingen in het Nederlands en het Engels stof uitgelegd krijgen. René Appel: „Ga je het dan heb ben over de 80 year war?" foto HH door Saskia Wassenaar WAGENINGEN - Ouderen melden zich in groten getale op social me dia, blijkt uit recente cijfers. Te be ginnen op Facebook. Ze blijven wel reserves houden, vooral waar het hun privacy betreft. Jolanda van As, marktonderzoekster DEN HAAG Laurens van der Zee, 65, actief op Twitter en Linkedln KEKERDOM door Mathijs Noij DEN HAAG - Iets meer dan de helft van de lokale politici is tegen het afsteken van vuurwerk door parti culieren. Dat blijkt uit onderzoek van bureau DirectResearch. Van de burgemeesters, wethouders en raadsle den is 53 procent voor een verbod op het af steken van vuurwerk. i'i5 Pionvvanrf kmmi "wnmen karsn, in a»// mrnqi, ta**. mmr, dar ""«Of* «r* 5 ykx- v m xr». a*; t.'«a aait wmany, UftSiX pptimsag; 26. Juli !,5j feil* Seile WKWMan 8de, Ung,~,a Sufen GuMr„i,e - -- Alc"««eSo Ouderen gebruiken Facebook vooral om contact te houden met verre vrienden en familieleden, foto Felix Magaath/HH Annet van Betuw, 61, auteur Social media voor senioren ROOSENDAAL door Gerard den Elt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7