Veel leerkrachten nog niet toe aan pleidooi voor schaalvergroting 26 ZEEUWS-VLAANDEREN MILIEUTECHNIEK Politieke partij grijpt naar WOB in zaak bouwput Colsen B.V. uit Hulst voor tweede keer winnaar van Zeeuwse Innovatieprijs Emergo. Ondernemersplein HULST - Veel bedrijven hebben het moeilijk vanwege de recessie, maar bij Colsen B.V. in Hulst heb ben ze daar geen last van. Milieu vriendelijke bedrijfsprocessen worden steeds belangrijker. Dat is precies de specialiteit van Colsen en dus is de orderportefeuille goed gevuld. Colsen won vorige maand voor de tweede keer de Zeeuwse Inno vatieprijs Emergo met de Bidox. Dat is een milieuvriendelijke cilin dervormige installatie die schade lijke stoffen uit biogas haalt, zo dat het biogas gebruikt kan wor den voor het opwekken van ener gie. „Er waren wel chemische ont zwavelingsinstallaties, maar die le veren ook weer een afvalproduct. Bovendien werken ze met chemi caliën en verbruiken ze veel ener gie. Dus dat betekent hoge kos ten", vertelt directeur Boris Col sen. „Het biologische systeem dat wij hebben ontwikkeld is veel goedkoper." Inmiddels heeft Col- sen al vijftien Bidox-installaties verkocht Het bedrijf bestaat dit jaar 25 jaar. Het werd in 1989 opgericht door de vader van Boris als eenmans zaak. Nu werken er op de locatie aan de Kreekzoom in Hulst 25 mensen. Colsen: „We zijn heel in ternationaal gericht. Wereldwijd zijn we met een man of 70 bezig onze technologieën op het gebied van water, energie en milieu in de markt te zetten." De visie van het bedrijf is idealis tisch, maar ook realistisch „We ontwikkelen technologieën die de kringloop sluiten. Wij willen bereiken dat er geen afvalstoffen meer ontstaan. Dat zal natuurlijk nooit helemaal lukken, maar we proberen het wel." In 2005 won Colsen de innovatieprijs al met een methode om fosfaat uit afVal- water te winnen. „We zijn nu be zig met stikstofwinning uit wa ter, waarmee je dan weer kunst mest kunt maken." Enkele water- hergebruikprojecten staan op doorbreken. „De regering heeft een waterbelasting ingevoerd voor bedrijven dus wordt water- hergebruik economisch gezien ook interessant." Een goede band met bedrijven waarmee hij zaken doet vindt Col sen belangrijk. „We werken al sinds de oprichting voor Cargill in Sas van Gent. Het was de eer ste klus die mijn vader deed en we lopen er nog steeds rond. We werken ook al jaren voor Lamb- Weston in Kruiningen. We gaan niet voor de snelle winst, maar voor langdurige relaties." Bij de ontwikkeling van de tech nologieën maakt Colsen zoveel mogelijk gebruik van Zeeuwse aannemers. „We proberen de BV Zeeland te stimuleren. Dat vin den we belangrijk." MIDDELBURG - Fractievoorzitter Piet Kraan (Lokale Partij Middel burg) vreest dat het dagelijks be stuur van de gemeente Middel burg niet voor de verkiezingen van maart opening van zaken geeft over de theaterbouwput. Hij stelt vast dat hij al bijna een jaar tevergeefs vraagt om het open baar maken van de belangrijkste documenten. Om die reden zet zijn fractie een zwaar middel in: de Wet Open baarheid Bestuur (WOB). Die wet is vooral bedoeld voor bur gers, zodat ze achter informatie kunnen komen die de overheid in eerste instantie niet wil prijsge ven. Volgens wethouder Saskia Szarafïnski heeft de LPM al zowat alle informatie kunnen inzien. Een deel is wel vertrouwelijk ter inzage gelegd, aldus de wethou der. AGENDA Langeraert, die gisteren afscheid nam als voorzitter van het college van bestuur van Perspecto, stelt dat alle koepels voor het basison derwijs binnen vijfjaar onder één Zeeuws-Vlaamse paraplu schui len. Alleen door schaalvergroting kunnen door krimp veroorzaakte problemen als de terugloop van het aantal leerlingen en daarmee ook de afname van het aantal scholen en leerkrachten, worden opgelost, stelt Langeraert. Het personeel van Perspecto deelt die mening nog niet, bleek tij dens de afscheidsbijeenkomst in het Scheldetheater. Toen journa list Frènk van der Linden, die fun geerde als 'spreekstalmeester' en paneldiscussieleider, mensen vroeg te gaan staan als ze het met Langeraert eens waren, bleef een aanzienlijk deel van het publiek zitten. Zij worden door de scheidend voorzitter gezien als 'nostalgis- ten', mensen die in ieder- dorp 'el ke kerk, school en winkel willen behouden'. Ze verliezen, aldus Tussen Nieuw-Namen en Koewacht volgen 370 Ne derlandse kinderen onder wijs op Vlaamse scholen. zelfbenoemd realist Langeraert, de realiteit uit het oog, alleen al omdat de landelijke overheid streeft naar grotere scholen. Lan geraert, die nog wel even aanblijft als voorzitter van het Samenwer kingsverband Passend Onderwijs en de Coöperatie Primair Onder wijs Zeeland, hoopt ook op Euro pese regelgeving, die boven regel geving van lidstaten gaat. Alleen dan zijn de Nederlandse en Vlaamse scholen met elkaar te ver gelijken, terwijl er ook meer mo gelijkheden zijn voor scholen in grensdorpen. Overigens moeten ook nog veel cultuurverschillen worden over brugd en dient aan imagoverbete ring te worden gedaan. Niet al leen voor het 'te losse' Nederland se onderwijs, maar ook voor tech nische opleidingen, waaraan in de regio veel behoefte bestaat. 'Geen afvalstoffen is ons doel' door Eugène Verstraeten Directeur Boris Colsen toont een schaalmodel van de de Bidox, een installatie om biogas te ontzwave len, waarmee hij voor de tweede keer de Zeeuwse Innovatieprijs Emergo won. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Veel leerkrachten van Onderwijsgroep Perspecto willen er nog niet aan dat een groot aan tal kleinere Zeeuws-Vlaamse basis scholen de komende jaren moet verdwijnen. Zij scharen zich (nog) niet achter de visie van schoolbe stuurder Gerard Langeraert Meer agendanieuws vindt u op onze website. DONDERDAG 9 JANUARI AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten. De Halle, 13.30 uur: Nieuwjaarsbal. GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten (bieden). HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten. HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten. HULST - Reynaertcollege aan de Gilden straat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten. De Korenmarkt, 10.00 uur: Geheugentrai ning; 14.00 uur: Sjoelen. De Lieve, 19.00 uur: Line dance. KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.30 uur: Weekviering; 14.00 uur: Nieuwjaarsfeest. LAMSWAARDE - Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen. De Luifel, 10.00 uur: Activiteit 'De Luifel voor elkaar'. SINT JANSTEEN - De Warande, 14.30 uur; Ouderensoos; 19.30 uur: Toneel. TERNEUZEN - De Veste, 9.30 uur: Wan delgroep Terneuzen. De Wingerd, 19.30 uur: Bijeenkomst Hob- bv ComDuter Club zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70