Afname overtredingen op en rond Veerse Meer Oude Veerhuis in Wolphaartsdijk wordt toch niet gesloopt Noord-Beveland herziet beleid speelterreintjes Weg met gevaarlijke paaltjes 66 Maar inmiddels weet ik: aanvul lend onderzoek heeft toch toege voegde waarde 24 BEVELANDEN en THOLEN PROEFSTAl Eind januari vindt de laatste van zes metingen in Scherpenisse plaats. In Lottum is het testen net begonnen. Er zijn in de periode van 13 juli tot en met 7 september in totaal 135 controles uitgevoerd, die plaatsvonden in de avond- en nachturen van de weekeinden. Dat heeft geresulteerd in zes pro- cessen-verbaaal en 39 waarschu wingen. Er wordt gecontroleerd op zaken als illegale recreatie, (vis)stroperij, vernielingen, dief stal, baldadigheid, overlast (door groepen), open vuur, afvaldum- pingen en de 24-uurs afmeerrege- ling. Speerpunt was tijdens de contro les open vuur/kampvuur. Er is weliswaar een toename van brandplekken, maar in slechts één heterdaadsituatie is een boete uitgedeeld. Een andere boete was er voor illegale recreatie, maar in alle andere categorieën zijn er minder overtredingen geconsta teerd. Wel waren er meer overtredingen op het water, zo blijven te snel va rende motorboten een probleem. Dat valt onder het Binnenvaart Politie Reglement. Klachten daar over zijn doorgegeven aan de wa- terpolitie, maar die was dit jaar opnieuw bijna niet aanwezig op het Veerse Meer vanwege andere prioriteiten, staat in de rappor tage. Een ander probleem wat zich steeds meer voordoet, is het varen zonder verlichting. Daar zijn drie bekeuringen voor uitge deeld. Eén boete in die categorie was voor het niet in bezit hebben van een vaarbewijs. Naast de controles in de genoem de categorieën zijn er ook nog een paar andere opmerkelijke za ken geconstateerd. Zo maakt de rapportage onder meer melding van het massaal aan wal kruipen van kreeften en krabben. De controles worden gecoördi neerd door het waterschap en worden in samenwerking met po litie, Staatsbosbeheer, Rijkswater staat, Federatie Sportvisserij Z-W Nederland, de provincie en de vier gemeenten rond het Veerse Meer uitgevoerd. FIETSVEILIC SCHERPENISSE - Officiële gegevens zijn niet bekend, maar je hebt uit sluitend je neus nodig om te we ten dat het biobedfilter, dat sinds maart 2013 bij een varkensstal aan de Noormansweg in Scherpenisse wordt getest, effect heeft. Óp z'n laatst begin volgende maand wordt de laatste van een serie van zes testen uitgevoerd. Maar daar mee is de klus nog niet geklaard. Een week of drie geleden is een tweede proef gestart in Lottum, een plaatsje in de gemeente Horst aan de Maas. Die tweede proefis nodig om het filter op de lijst van 'best beschikbare technieken' (en dus officieel bruikbaar) te krijgen. De Thoolse wethouder Cees van Dis was in eerste instantie verbol gen door die gang van zaken. Na dat de gemeenteraad het college in 2006 opdracht had gegeven om in nauw overleg met de varkens sector te kijken hoe de geurover- last op Tholen kon worden terug gedrongen, werd een doelbewus te koers gevaren. Welke techni sche mogelijkheden waren er om het stankprobleem op Tholen op te lossen? In samenwerking met adviseur Wim Wielaard van Wiel aard Techniek uit Nieuw-Vosse- meer werd een marktonderzoek naar beschikbare technieken ge start. Het biobedfilter was al be proefd in Duitsland, Denemarken en Zwitserland en leek tot 'buiten gewone prestaties' in staat. Dat bleek tot verbazing van Van Dis echter niet voldoende om het fil ter op Nederlandse bodem te kun nen introduceren. „Ik dacht: hoe zo niet? Het is toch één Europa? Maar inmiddels weet ik: aanvul lend onderzoek heeft toch toege voegde waarde", blikt Van Dis op die beginperiode terug. Sinds het filter twee jaar geleden in Scherpenisse is gebouwd, zijn de betrokkenen een paar keer met tegenvallers geconfronteerd die een tussentijdse aanpassing van onder meer opbouw en berege ning van het filter noodzakelijk maakten. Aanvankelijk is de test met vier filters begonnen, alle zo'n twee meter breed en negen- tig meter lang. Eén van die filters is geoptimaliseerd waarna het tes ten in maart vorig jaar echt kon beginnen, vertelt Wielaard. Dat optimaliseren was noodzakelijk omdat met een goed werkend fil ter veel voordeel valt te behalen. Van Dis: „Bij ons is het begonnen om geurhinder, maar het gaat ook om stofreductie en bijvoorbeeld het terugdringen van ammoniak." Volgens Wielaard zijn methaan, stikstofoxiden en CÓ2-uitstoot de drie overige criteria waarop geme ten wordt. Hoe blij de buren ook mogen zijn als het stankprobleem is opgelost, het biobedfilter krijgt geen groen licht als niet ook de ammoniakuitstoot wordt geredu ceerd. Het afgelopen jaar kwamen onderzoekers van de animal scien ce group van Universiteit Wage- ningen eens in de zes tot acht we ken met geavanceerde apparatuur naar Scherpenisse om daar 24 uur lang te meten. Over de uitslagen wordt tijdens het onderzoek niets bekend gemaakt, vertelt Van Dis. Maar hij is vol vertrouwen. „Tot het tegendeel bewezen is, jazeker. Je merkt het natuurlijk ook wel in de omgeving. En er is een bus met mensen uit Horst aan de Maas langs geweest om te ruiken; mensen van de gemeente maar ook buurtbewoners. Die zeiden: dit is dé oplossing. Dus ja, de voor uitzichten 2ijn positief." Wielaard, die ook betrokken is bij het testen van biobedfilters in de pluimveehouderij, ziet eveneens veel potentie. „Als het biobedfil ter de komende jaren dezelfde ontwikkelingstijd krijgt als chemi sche filters hebben gehad, dan ligt er straks een goed bruikbaar systeem". Er is nu een idee om horeca on der te brengen in het bestaande pand en dat uit te breiden met vijf appartementen, laat Ruisaard aan B en W weten. Overigens een optie die al van het begin af aan in overweging is, meldt Ruisaard. Onder meer erfgoedvereniging Heemschut was niet blij met het aanvankelijke sloopplan. Maar om dat het markante gebouw uit de negentiende eeuw geen monu mentstatus heeft, mag de gemeen te een sloopaanvraag niet weige ren. „Mijn voorkeur ging altijd al uit naar verbouw", zegt Ruisaard. „Ik vind het ook een heel mooi pand, maar in deze tijd moet je creatief zijn. Samen met mijn ad viseur zijn we nu aan het oriënte ren en alles op een rijtje aan het zetten voor ontwikkeling van het bestaande pand 't Veerhuis. Want ik wil dat mensen daar mooi en prettig kunnen wonen." Het oude veerhuis staat al gerui me tijd leeg. Er was voorheen ho reca gevestigd, waaronder sterres taurant 't Veerhuis. Ook restau rant Katseveer had er tijdelijk on derdak tijdens de verbouwing. De Goese GroenLinks-fractie wil de gang van zaken nog in de raad bespreken. Het college had met de raad moeten overleggen bver de plannen, vindt de partij. GL wacht nog steeds op een toegezeg de notitie waarin wordt aangege ven welke collegebesluiten wel en welke niet als 'vertrouwelijk' wor den aangemerkt. Aanleiding voor het zogeheten Speelruimteplan 2014-2018 is het feit dat het vorige document uit 1999 inmiddels achterhaald is. Er zijn inmiddels aangepaste veilig heidsmaatregelen, speellocaties die niet meer bestaan en nieuwe speellocaties die nog niet ver noemd zijn. Op basis van het nieuwe beleid kunnen toekomsti ge besluiten volgens B en W ob jectief worden genomen. Er is een aantal algemene uit- gansgpunten geformuleerd, zoals onder meer een goede spreiding (In Colijnsplaat is het momenteel bijvoorbeeld karig gesteld met speelvoorzieningen), de mogelijk heid om speelterreinen aan te pas sen als de leeftijdsopbouw in de wijk verandert en (meer) in spraak van inwoners. B en W stellen de gemeenteraad voor om het structurele bedrag voor speelplaatsen met 5000 euro te verhogen naar 40.000 euro per jaar. door Luc Oggel GOES - Op en rond het Veerse Meer worden steeds minder over tredingen geconstateerd. Dat blijkt uit de rapportage van surveillances die afgelopen jaar zijn gehouden. Thoolse test biobedfilter is bij na klaar door Esme Soesman MIDDELBURG - De gemeente Middelburg is begonnen met het weghalen van 100 gevaarlijke fietspaaltjes. Wethouder Chris Simons maakte een begin in de Veerse Poort. De Fietsersbond heeft becijferd dat een kwart van de fietsonge- lukken te maken heeft met onlogisch geplaatste, in de verkeerde kleur geverf de paaltjes. Goes begon al eerder met een dergelijke actie, foto Ruben Oreel Wethouder Cees van Dis door Luc Oggel WOLPHAARTSDIJK - Het Veerhuis in Wolphaartsdijk wordt niet ge sloopt. Het zou eerst mogelijk plaatsmaken voor een nieuw com plex met horeca en appartemen ten, maar initiatiefneemster en ei genaresse Helmi Ruisaard heeft het Goese college van burgemeester en wethouders laten weten daar van af te zien. door Luc Oggel WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft een com pleet nieuw beleid opgesteld voor wat betreft aanleg, aanpassing, on derhoud en inrichting van speelter reinen en speeltoestellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60