66 Het is allemaal begonnen met een oude radio die mijn ouders wilden weggooien 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Piet Kraan (LPM) doet een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur om alle stukken over de bouwput te zien. Kai Merckx (22) uit Sint Jansteen gaat ervoor om DJ te worden bij de populaire muziekzender QjMusic. MIDDELBURG - Fractievoorzitter Piet Kraan (Lokale Partij Middel burg) vreest dat het dagelijks be stuur van de gemeente Middel burg niet voor de verkiezingen van maart dit jaar opening van za ken geeft over de bouwput. Hij stelt vast dat hij al bijna een jaar lang vraagt om het openbaar ma ken van de belangrijkste docu menten, maar dat tot nu toe er al leen maar vertragingstactieken zijn toegepast. Om die reden, zegt hij, zet zijn fractie een zwaar middel in. Hij hoopt via de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) af te dwingen dat het college alsnog opening van za ken geeft. Die wet is vooral be doeld voor burgers zodat ze ach ter informatie kunnen komen die de overheid in eerste instantie niet wil prijsgeven. In dit geval vragen raadsleden, ze vormen het hoogste gezagsorgaan binnen de gemeente, om informatie waar ze in feite al recht op hebben. Kraan erkent dan ook dat een WOB-ver- zoek wel heel bijzonder is. „Maar we moeten wel omdat het college tot nu toe weigert." Raadsgrifïier Edwin Israël noemt de stap van de LPM 'heel erg bij zonder'. „Vooral omdat een raads lid op grond van de Gemeente wet recht heeft op alle informatie die binnen de gemeente aanwezig is." Wethouder Saskia Szarafinski is het daarmee eens. Volgens haar heeft de LPM al zowat alle infor matie kunnen inzien. Een deel is wel vertrouwelijk ter inzage ge legd, aldus de wethouder. Momen teel zijn ambtenaren alle informa tie aan het verzamelen om naar Kraan te versturen, belooft Szara finski. „Een deel is strikt vertrou welijk. Wanneer het is verzameld, is nog niet duidelijk, waarschijn lijk wel voor de verkiezingen." Kraan op zijn beurt zegt met gro te stelligheid dat het college 'echt niet alle informatie ter inzage heeft gelegd'. Hij is blij dat hij nu alles krijgt maar wil de raad vra gen in alle openbaarheid te discus siëren over de inhoud van de ver strekte documenten. Hij stelt dat, zover hij nu kin overzien, het col- lege in het verleden de juridische noch de financiële consequenties goed heeft laten uitzoeken, toen besloten werd te stoppen met het bouwen van een theater en par keergarage aan de kop van de Kor te Noordstraat. „Je denkt toch niet dat ik als raadslid akkoord was gegaan met stoppen van dat bouwproject als ik had geweten dat dat de gemeente vele miljoe nen zou kosten." Kraan wijst er tot slot op dat bijna vier jaar geleden, bij het formeren van de huidige coalitie, afgespro ken is dat er na de afhandeling van de schadeclaim een onder zoek zou komen naar de oorzaken van de bouwputproblematiek. Kraan: „Maart vorig jaar is de claim afgehandeld. Nu willen we ook kijken hoe het zover kon ko men." HULST - Al van jomgs af aan is hij bezig met radio maken, en nu krijgt Kai Merckx (22) uit Sint Jan steen wel een erg bijzondere kans. Samen met vier anderen neemt hij deel aan Q-College, een opleiding binnen de populaire muziekzender Q-Music. Eén van hen zal de nieuwe DJ van het ra diostation worden. Bij de twee voorgaande rondes stond er steeds iets in de weg voor Kai om zich aan te melden. Dit keer had hij zichzelf voorgeno men alles opzij te zetten. „Wat er ook gebeurde, ik wou het nu ge woon echt doen." En zo geschied de. Met de hulp van zijn neef maakte Kai een filmpje waarin hij zichzelf voorstelt. In Q^stijl met een rood shirt en het beeld, op de rode elementen na, zwart-wit. Het filmpje is terug te vinden op YouRibe onder de naam 'Kai Merckx Q_-Music promo'. Een paar weken later kreeg hij be richt dat hij naar de studio van Q_ mocht komen voor een stemtest. In totaal waren vijfentwintig kan didaten verkozen uit zo'n zeshon derd inschrijvingen. Na de stem test mocht Kai diezelfde dag nog op gesprek met de programmadi recteur. Daarin moest hij meer over zichzelf en zijn motivatie ver tellen. Inmiddels waren er al tien andere liefhebbers afgevallen. Daarna was het weer wachten ge blazen. Een mail van oud-winnaar Erik van Roekei die interesse toonde in het proces van Kai, zei voor hem genoeg. „Op een zaterdag avond om kwart over zes, ik weet het nog precies. Hij belde." Kai voelde al aan wat dat telefoontje zou kunnen betekenen, maar be sloot het spelletje mee te spelen. Hij vertelde Erik van begin tot eind hoe hij in de voorrondes van Q_-College was beland. „'En niu? Weet je al hoe je te horen krijgt of je eraan mag deelnemen?' vroeg hij me daarna. Toen kwam het hoge woord eruit." Kai mocht algauw richting Am sterdam voor het eerste college bij het radiostation. Inmiddels zitten er drie van de vijf colleges op. Hij leert van alles over de visie van QfMusic, maar ook over het radio maken zelf. Hoe groot de kans is dat Kai de nieuwe Q_-DJ wordt durft hij niet te zeggen, omdat hij zijn concur rentie niet goed kan inschatten. „Iedereen heeft al ervaring en we zijn totaal andere personen." Ook Kai zelfheeft al enige erva ring in medialand. In 2007 begon hij bij O-radio, een zender in Ant werpen. Daar had hij twee jaar een eigen radioprogramma. In die zelfde' tijd sprak hij een stem in voor navigatiesystemen. Momen teel is hij presentator bij CTV-Zee- land (Zeeuwse Zomer, Bouw in Beeld, Ladies Night), is hij zanger in de Zeeuwse band Red Scarves, maakt hij met zijn neef lokale car navalsnummers, schrijft hij to neelstukken die ook daadwerke lijk worden uitgegeven, heeft een eigen audio-bedrijf, en heeft hij een baantje in een kledingwinkel. „Ik vind het allemaal leuk, maar ik zou alles opgeven om radio te mogen maken." Hoe zijn 'radiofe- ver' ooit is begonnen weet Kai zelf ook niet. „Dat gebeurde ge woon." Toen zijn ouders een oude radio weg wilden gooien, nam Kai het ding in beslag. „Die ging mooi niet de container in." Hij nam de radio mee naar de ka mer van zijn zus en ging ernaar luisteren. Rond zijn tiende kreeg hij een microfoon. „Mijn zus zat dan aan de ene kant van de radio en ik aan de andere. We deden radiospelletjes na. Wat ik allemaal zei, weet ik niet eens meer." De hobby werd serieuzer toen Kai een computer kreeg. Hij kwam erachter hoe hij jingles kon downloaden en verzamelde ook meer muziek. „In die tijd kon je de Belgische muziekzender Don na op 1 live volgen in de studio. Ik zag dat zij een heel andere micro foon hadden dan ik, met zo'n arm. Al mijn spaargeld ging op aan radiospul. Op een gegeven moment had ik wel vier koptele foons. Waarom?, vraag ik me nu af. Geen idee." Via MSN, een chatprogramma, konden zijn vrienden meeluiste ren naar de radio die Kai maakte. Even later ontdekte hij draadloze boxen. Als hij een plug in zijn computer deed, konden ze bene den in de woonkamer naar hem luisteren. „Met Kerst kreeg ik van uit mijn kamer de hele familie aan het dansen. Af en toe kwam er iemand naar boven om door de tweede microfoon een verzoekje te doen." Kai verwacht dat hij in februari te horen krijgt of hij de nieuwe Q_-DJ wordt. Hij moet een demo insturen waarin hij zo'n half uur 'live' radio maakt, dus zonder te monteren aan één stuk door. „Maar we worden waarschijnlijk ook beoordeeld op hoe we ons ge profileerd hebben tijdens de colle ges en op de inzet die we hebben getoond." Dat zijn hele leven anders kan worden beseft hij goed. Hij ver wacht dat de winnaar begint met een nachtprogramma, maar dat lijkt hem niet minder leuk dan een programma overdag, ,,'s Nachts kun je experimenteren en ik denk dat je dan de grappigste gesprekken hebt met mensen die het leuk vinden om nog even te bellen als ze net uit de kroeg ko men." Het gaat hem er vooral om dat hij ervan kan leren en beter kan worden. Het is wel een eind rijden naar Amsterdam vanaf Zeeuws-Vlaan deren, maar dat heeft Kai er voor over. „En als ik het echt word, dan verhuis ik het liefst zo snel moge lijk naar Amsterdam." eist recht op informatie Raad door Emile Caion 366 dagen, meer dan een jaar, vraagt raadslid Piet Kraan (LPM) al om de do cumenten die de geschiedenis van de bouwput duidelijk maken. Hij grijpt nu naar een WOB-procedure. 'Voor radio maken zet ik alles opzij door Elodie Kint Kai Mercx, kandidaat Q-DJ 'Win ik, dan verhuis ik het liefst zo snel mogelijk naar Amsterdam', foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56