Geen sloop Oude Veerhuis Wolphaartsdijk Afname overtredingen op en rond Veerse Meer Onderzoek ter voorbereiding daling Muziekproject Apollo bevolking Schouwen-Duiveland met Brouwse scholen I 1 9 I 24 SCHOUWEN-DUIVELANO LANDSCHAP In Renesse stroomt een beekje van het Watergat naar slot Moermond. Een wandelroute erlangs is een idee. rq Er is nu een idee om horeca on der te brengen in het bestaande pand en dat uit te breiden met vijf appartementen, laat Ruisaard aan B en W weten. Overigens een optie die al van het begin af aan in overweging is, meldt Ruisaard. Onder meer erfgoedvereniging Heemschut was niet blij met het aanvankelijke sloopplan. Maar om dat het markante gebouw uit de negentiende eeuw geen monu mentenstatus heeft, mag de ge meente een sloopaanvraag niet weigeren. „Mijn voorkeur ging al tijd al uit naar verbouw", zegt Ruisaard. „Ik vind het ook een heel mooi pand, maar in deze tijd moet je creatief zijn. Samen met mijn adviseur zijn we nu aan het oriënteren en alles op een rijtje aan het zetten voor ontwikkeling van het bestaande pand 't Veer huis. Want ik wil dat mensen daar mooi en prettig kunnen wo nen." Het oude veerhuis staat al gerui me tijd leeg. Er was voorheen ho reca gevestigd, waaronder sterres taurant 't Veerhuis. Ook restau rant Katseveer had er tijdelijk on derdak tijdens de verbouwing. De Goese GroenLinks-fractie wil de gang van zaken overigens nog in de raad bespreken. Er zijn in de periode van 13 juli tot en met 7 september in totaal 135 controles uitgevoerd, die plaatsvonden in de avond- en nachturen van de weekeinden. Dat heeft geresulteerd in zes pro cessen-verbaaal en 39 waarschu wingen. Er wordt gecontroleerd op zaken als illegale recreatie, (vis)stroperij, vernielingen, dief stal, baldadigheid, overlast (door groepen), open vuur, afvaldum- pingen en de 24-uurs afmeerrege- 'ing. Speerpunt was tijdens de contro les open vuur/kampvuur. Er is weliswaar een toename van brandplekken, maar in slechts één heterdaadsituatie is een boete uitgedeeld. Een andere boete was er voor illegale recreatie, maar in alle andere categorieën zijn er minder overtredingen geconsta teerd. Wel waren er meer overtredingen op het water, zo blijven te snel va rende motorboten een probleem. Dat valt onder het Binnenvaart Politie Reglement. Klachten daar over zijn doorgegeven aan de wa- terpolitie, maar die was dit jaar opnieuw bijna niet aanwezig op het Veerse Meer vanwege andere prioriteiten, staat in de rappor tage. Een ander probleem wat zich steeds meer voordoet, is het varen zonder verlichting. Daar zijn drie bekeuringen voor uitge deeld. Eén boete in die categorie was voor het niet in bezit hebben van een vaarbewijs. Naast de controles in de genoem de categorieën zijn er ook nog een paar andere opmerkelijke za ken geconstateerd. Zo maakt de rapportage onder meer melding van het massaal aan wal kruipen van kreeften en krabben. De controles worden gecoördi neerd door het waterschap en worden in samenwerking met po litie, Staatsbosbeheer, Rijkswater staat, Federatie Sportvisserij Z-W Nederland, de provincie en de vier gemeenten rond het Veerse Meer uitgevoerd. RENESSE - Je eigen dorp eens door 'vreemde' ogen laten bekijken, kan verrassende resultaten opleve ren. Twee landschapsarchitecten bestudeerden Renesse en heront dekten een beekje dat iedereen vergeten was. Wethouder Ad Ver- seput, zelf Renessenaar, heeft wel oren naar plannen om iets leuks te doen met het beekje. „Ik ga niet meteen zeggen dat er géén kanoroute moet komen op het beekje, zoals de architecten graag zouden zien. Maar ik denk dat grote delen van dat beekje niet geschikt zijn om te kanoën. Bovendien hebben we al kanorou tes op het eiland en die worden niet veel gebruikt. Maar een wan delpad langs de beek zou natuur lijk wel mooi zijn." Verseput kent de plaats waar het beekje ontspringt. „Helemaal ach terin, bij het Watergat. Het is wa ter uit de duinen. De Rèètjes noemden we de plek. Er liggen grote plassen, waarop we vroeger gingen schaatsen. Er stond zelfs een koek en zopietent." Het beekje loopt over camping Julianahoeve, boven het dorp langs en mondt uit in de gracht van slot Moermond. Op de plek waar het de Jan van Renesseweg kruist en bij de parkeerplaats van de voetbalvereniging is het goed te zien. Op de laatste plek heeft het een flinke stroomsnelheid. Landschapsarchitect Jonas Papen- borg: „Een beekzoom als deze kom je niet vaak tegen in Neder land. Het is karakteristiek voor dit dorp. Het is een van de land schapselementen in Renesse, waarvan mijn collega Remco van der Togt en ik vinden dat die be ter benut kunnen worden. Je zou bijvoorbeeld primitief - lekker ba sic - kunnen kamperen langs dat beekje." De beek en omgeving noemen Pa- penborg en Van der Togt de Beek- zoom. Een ander gebied, van Ho- gezoom tot en met de Laone - dwars door het dorp met zijn ho reca - noemen zij de Wijnas. Pa- penborg: „Die is eigenlijk net zo chique als Burgh-Haamstede. Met wat minder neonreclames wordt de schoonheid van de oude pand jes weer zichtbaar. Het Transfe rium hoort ook bij de Wijnas en zou daarom wat beslotener ge maakt moeten worden. De roton de is aangekleed alsof het strand is. Maar hij ligt in de duinzoom en zou daarom met bosschages moeten worden ingericht. Dat is in feite ook de kern van ons ver haal. Alles in Renesse verwijst naar strand en zee, terwijl in het gebied vele soorten landschappen voorkomen. Wij leggen niemand iets op. Wat we hebben willen doen is ondernemers prikkelen om meer gebruik te maken van de variëteit die al aanwezig is." Als gevolg van de veranderende bevolkingssamenstelling zijn in Nederland gebieden aangewezen als krimpregio's. Andere gebieden die ook wel te maken krijgen met krimp zijn bestempeld als 'antici- peerregio'. Schouwen-Duiveland is zo'n anticipeerregio en zou zich goed kunnen en moeten voorbe reiden op vereiste aanpassingen. Daar is echter onderzoek en dus geld voor nodig. De provincie dien de met succes een aanvraag in bij het Rijk en kreeg een subsidie van 75.000 euro voor het uitvoeren van een proefproject op Schou wen-Duiveland met als titel 'Anti ciperen door leren'. De provincie zelf voegt daar een bedrag van 50.000 euro aan toe. Daarnaast ver strekt de provincie een bijdrage in de vorm van onderzoeksuren door het instituut Scoop. Uit dit project komen rapporten en ervaringen, die worden gebruikt bij het opstel len van toekomstig beleid op Schouwen-Duiveland en mogelijk in de rest van Zeeland. In het Om gevingsplan 2012-2018 van de pro vincie is gesteld dat onder invloed van de veranderende bevolkingssa menstelling een verschuiving plaatsvindt in vraag en aanbod. Be houd van een goed voorzieningen niveau voor bewoners, toeristen en bedrijven wordt van belang ge acht voor de leefbaarheid en de economie van de provincie. Een concreet voorbeeld van 'Anticipe ren door leren' is het project Krot of Kans van het CBK in samenwer king met woningbouwvereniging Zeeuwland. „Het is leuk om te zien hoeveel plezier de kinderen hieraan bele ven. Dat geldt zowel voor de klein tjes als voor leerlingen in de hoog ste groepen", zegt docent Henk Kesteloo van De Schouw. Carla Bakker en Marieke Bos van Apollo laten de scholieren ver spreid over vier lessen in twee we ken kennis maken met allerlei in- strumenten. Twee oud-leerlingen van beide scholen - Marco Koster (trombone) en Johan de Glopper (slagwerk) geven daarbij een gastoptreden. „De kinderen en de docenten mo gen ook zelf ervaren dat het heel wat lucht vergt om geluid te krij gen uit een blaasinstrument", al dus Kesteloo. Het muziekproject wordt dinsdag 21 januari afgesloten in de geza menlijk gymzaal met een optre den van alle scholieren voor ouders en grootouders. Voor elk kind is een kazoo gemaakt om die te bespelen bij de uitvoering van het 'Brouws Scholenlied'. L| door Luc Oggel WOLPHAARTSDIJK - Het Veerhuis in Wolphaartsdijk wordt niet ge sloopt. Het zou eerst mogelijk plaatsmaken voor een nieuw com plex met horeca en appartemen ten, maar initiatiefneemster en ei genaresse Helmi Ruisaard heeft het Goese college van burgemeester en wethouders laten weten daar van af te zien. door Luc Oggel GOES - Op en rond het Veerse Meer worden steeds minder over tredingen geconstateerd. Dat blijkt uit de rapportage van surveillances die afgelopen jaar zijn gehouden. Wandelroute langs vergeten beekje Renesse door Ton van den Nouweland I Landschapsarchitect Jonas Papenborg, afgelopen zomer aan de oever van het beekje dat door Renesse stroomt, foto Alterra door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Provincie Zeeland voorziet een daling van het aantal inwoners op Schouwen-Duiveland. Een bevolkingsdaling hoeft geen probleem te zijn volgens de provincie als voorzieningen er op aangepast worden ten behoeve van leefbaarheid en economie. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Brassband Apol lo werkt samen met de twee basis scholen in Brouwershaven - cbs De Schouw en obs De Schoener - voor een breed opgezet muziekproject.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54