UIT 9 Anders kijken naar de kleine en de grote wereld waarin je leeft. De foto's van Bertie en Dos Winkel zijn uitstekend op hun plaats tussen de luxueuze design meubelen in de toonzalen van De Jon ge Hoek van Dijke. Fraaie detailopnamen van exotische vissen, onderwaterflora in subtiele tinten, Afri kaanse vrouwen versierd met tientallen kralenkettingen en schitterend beschilder de meisjes uit verdwijnende culturen. Dat verdwijnen geeft de foto's een extra lading, naast het contrast met de sophisticated in terieurs. Al meer dan 40 jaar trekt het fotografen echtpaar de wereld rond. Dos is duiker en gespecialiseerd in onderwaterfotografie, Bertie richt zich vooral op het vereeuwigen van onbekende stammen. Aanvankelijk vooral uit verwondering over de schoon heid van de onderwaternatuur en de be schaving van volken die ver van de wester se cultuur leven. Maar hoe meer ze zagen en hoe meer zij leerden over dat ongerepte leven onder en boven water, hoe duidelij ker het werd dat het onder grote druk staat. Veel van de stammen die zij bezoch ten zijn al nagenoeg uitgestorven of heb ben hun traditionele tooi vervangen door T-shirts en hun riten door mobiel telefone ren. De vraag die zij zich stellen is of dat de oorspronkelijke levenskwaliteit ten goede komt. Kun je daar nog over twisten, zeker is dat de flora en fauna in de oceanen in moordend tempo achteruit gaan. Zoals de kralenketting op den duur alleen nog op fo to's, films en in musea te zien zullen zijn, is veel van de ongelooflijke schoonheid die zich onder het wateroppervlak bevindt ten dode opgeschreven door overbevissing, ver vuiling en verzuring van de oceaan. De fo tografie is voor het echtpaar een middel om vast te leggen wat van waarde is en op die manier iets bij te dragen aan het voorko men van een complete kaalslag van natuur en traditionele cultuur. Laat ik duidelijk zijn: hun fotografie is meer dan een gedreven vastleggen. De fo to's van beiden zijn esthetisch en tech nisch sterk. Ik heb het dan over de manier van kijken, over de keuzes voor momenten waarop een blik, een houding of een ont moeting tussen een vis en een onderwater plant zich voltrekt; over compositie, kleur, scherptediepte en contrast. Visie en techni sche beheersing gaan in het werk van Ber tie en Dos Winkel perfect samen. Voor sommigen zal het te mooi zijn, ik kan zelf niet anders dan met hen vaststellen dat wat zij tonen soms ook sprookjesachtig is: te mooi om waar te zijn. Als ik de veelal on berispelijk en vaak op groot formaat geprin te foto's langsloop - er hangen er een stuk of vijftig - realiseer ik me als gezegd ook het contrast met de omgeving. Hoe fraai het meubilair ook oogt, de aanblik van een dwergrondel in zacht koraal is zoveel mooier dan het mooiste wat er in de toon zalen staat, laat staan wat er in de minder sterk gestileerde buitenwereld te zien is. Ik realiseer me dat de beste architecten niet op kunnen tegen de in het DNA van de ko raalriffen vastgelegde variatie en vormen rijkdom. En ik snap nu ook dat de mode hier steeds moet wisselen: geen collectie kan op tegen de tijdloze kleuren en vor menpracht van de primitieve culturen. Die in hun uitingen ook meer dan wij hun indi vidualiteit benadrukken: geen tooi of be schildering is hetzelfde. De foto's zijn dus op hun plaats daar in de toonzalen. Omdat ze je anders laten kijken naar de kleine en de grote wereld waarin je leeft. De fotografen Bertie en Dos Winkel (60) zijn reislustig. Zij publiceerden foto's van hun rei zen in de National Geographic en exposeerden in tal van mu sea en galerieën. En nu ook in een woonwinkel. DONDERDAG 9 JANUARI 2014 Oude zeilschepen sfeervol verbeeld Yasmina heeft een passie voor zee en schepen. Ze zeilde met haar man ja renlang de hele wereld rond. Zij is van oorsprong portretschilder en zet dit metier voort met haar exacte en toch sfeervol geschilderde zeegezich ten waarin steeds één schip centraal staat. Het zijn vooral oude zeilsche pen die zij liefdevol tot leven brengt. T/m 9/2. Galerie de Twaalf Apostelen, Kapellestraat, Sluis. Ma. t/m wo. 13.15 -17 u.; za en zo. 11 -17 uur. Gedreven kunstenaar Willem Behr pakt stevig uit Willem Behr is een gedreven kunste naar die expressief vormgeeft aan thema's als urbanisatie, de aard van de werkelijkheid en existentiële twij fels. Dat krijgt vorm in snel geschil derde voorstellingen.Ook exposeert hij naaktstudies en 40 A4- portretten van bevriende persoonlijkheden, Zeeuwse landschappen en luchten. T/m 15/2. Galerie de Ouverture. Bou levard de Wielingen 64, Cadzand Bad. Za. en zo. 14.00 - 17.00 uur. Johan Kuipers gaat terug naar de bron Met het op meer dan ware grootte natekenen van het schilderij La prima- vera van Botticelli neemt Kuipers je mee in de rijke beeld- en gevoelswe reld van een schilder op het keerpunt van twee tijdperken. Kuipers maakt het werk ongrijpbaar, als reconstruc tie van de ervaring die in het schilde rij besloten ligt. T/m 15/2. Galerie v. d. Berge, West- wal 45, Goes, Do. 12.30 -17u, vr. en za. 12 -17 u. opening 12/1,14 uur Gerard Weezepoel speelt met vormen Gerard Weezepoel heeft weinig no dig voor een compositie. Sfeerlichtjes of een stoel kunnen al genoeg zijn. Stukken papier en knipsels, inspire ren hem tot krachtige, kleurrijke com posities, die doen denken aan exoti sche patronen. Eerste expositie in de Kunstuitleen, terug op oude locatie. T/m 22/2. Kunstuitleen de Bevelan- den, Westwal 45, Goes. Wo. t/m vr. 13.00- 17.00 u.; za. en 1 e zo. v/d mnd. 12.00 - 16.00 uur. Indrukwekkend overzicht in Eindhoven Onder de titel Er was eens... De collec tie nu heeft het Van Abbemuseum een prachtige tentoonstelling ge maakt met werk uit eigen bezit. Vijf verdiepingen met kunst van grote klasse, van een Picasso uit 1909 tot werken gemaakt in 2013. Naast kunst uit de vorige eeuw is er veel en goed werk te zien van na 1989. T/m 31/12. Van Abbemuseum, Bilder- dijklaan 10, Eindhoven. Di. t/m zo. 11.00 - 17.00 uur. Fotografie met een boodschap Tot en met 31 januari. Woonwinkel Binnenuit, Schouwersweg 7, Heinkenszand. Di tot en met vri 9.30 uur - 17.30 uur, za tot 16.30 uur. Een deel van de opbrengst van hun werk gaat naar Sea First Foundation: www.seafirstfoundation.nl De foto's van Dos en Bertie Winkel verhuizen van galerieën naar nu een toonzaal van een woonwinkel. Bertie Winkel richt zich vooral op het vereeuwigen van onbekende stammen. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. -V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49