Jeugdtheaterschool laat publiek voorproeven van voorstellingen Elektronische muziek is uiting van gevoelens Podium 't Beest in Goes wordt de ko mende twee weekenden overgeno men door leerlingen van de Jeugdthea terschool Zeeland (JTSZ). Alle 22 groe pen uit Zierikzee, Middelburg, Vlissingen en Goes tonen in talrijke korte presentaties wat ze geleerd hebben. De aftrap van deze presentatieweekenden wordt zaterdagmiddag om 12.30 uur gegeven door de basis 9+ groep uit Goes met De Hek- senverjaardag. Aansluitend treedt tot 17.30 uur elk uur een andere groep op. De leerlingen in de vervolggroepen hebben ook zanglessen en de ingestudeerde liedjes zijn opgenomen in de korte optredens. De voorstellingen van de productiegroepen gaan half april in première, maar het publiek krijgt er nu al voorproefjes van te zien. Het repertoire varieert van een bewerking van King Lear van Shakespeare tot een thriller in het donkere bos onder de titel Muizensoep. De groep 9+ uit Vlissingen maakte op basis van improvisaties een voorstelling over 'je zelf durven zijn'. De nieuw gevormde talentengroep werkt on der leiding van twee docenten van de JTSZ aan een stuk over manipulatie. In februari breidt de JTSZ het cursuspakket nog uit met een stemgroep. Leerlingen die verder willen op zanggebied kunnen zich daarbij aansluiten. Ruth. Het tweede album (Guide To Es cape, 2011) zorgt voor een gestage groei van de aanhang. Met 'Reme dies Ahead' dat vorig jaar ver scheen lijkt de slag geslagen. „We doen nog steeds bijna alles zelf. Met de hulp van onze fans en crowdfunding konden we echter voor het eerst in een officiële stu dio en met een producer (Paul Pi- lot, onder andere Duke Special en The Black Atlantic, RdD) werken. Het gaf een duw aan een muzika le ontwikkeling die we al langer in ons hoofd hadden", verklaart Ruth. Nog steeds kenmerkt inge togenheid de muziek, maar het duo weet met subtiele details, hier en daar wat beats en ambach telijke techno, de muziek te verrij ken. Het geeft de dromerige, inge togen en melancholieke sfeer een extra spanning. Steeds vaker staan ze voor een gro ter publiek, steeds vaker ook zijn ze op Europese radiostations te horen. „Ook in Engeland waar we wat minder shows hebben en zelfs in Amerika waar we nog niet toeren. Gek genoeg verkopen we daar wel de meeste albums", voegt Brookln toe. Een leven van altijd onderweg zijn vertalen ze in hun teksten. De mensen, landschappen, maar vooral het zoeken naar het gevoel van ergens thuis zijn keert steeds weer terug. Niet de bestemming is belangrijk, het gaat om de reis. Metaforen voor essentiële levens vragen komen bij Rue Royale per afgelegde kilometer. Het leven is een reis, oplossingen liggen in de toekomst. Brookln blijkt ook een piekeraar, verscheurt tussen ge voel en verstand. „Ook uit dat duister leidt een weg." En dat maakt 'Remedies Ahead' net als de twee voorgangers weer tot een positief album met die herkenbare heerlijke melancholie. Over elektronische mu ziek bestaan onjuiste vooroordelen. De mu ziek zou weinig sprankelend, langdradig, emotieloos of juist experimenteel en visueel on aantrekkelijk zijn. Remy Stroomer uit IJmuiden bewijst al enkele jaren het tegendeel met innovatieve, creatieve, aan trekkelijke en spannende mu ziek. Ondanks de elektronische in strumenten, technische hulp middelen en software, is zijn muziek doorspekt met gevoel. Stroomer behoort dan ook tot de absolute top in zijn genre. De grote Klaus Schulze sprak al lovend over het Nederlandse ta lent in zijn beginjaren. Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland steekt haar nek uit door Remy en zijn vrienden te programmeren. Ze geeft ruimte aan een marginale rich ting in de muziekscene die maar mondjesmaat aan bod komt. „Elektronische muziek is niets anders dan muziek die voortgebracht wordt door mid del van elektronische hulpmid delen als synthesizers, compu ters en effectapparatuur", licht Stroomer toe. „Je kan het zui ver elektronisch benaderen, zo als bijvoorbeeld de bekende Duitse groep Krafwerkt doet. Die presenteert in feite louter de computer. Ik benader het or ganisch en gebruik de spullen alsof het echte instrumenten zijn." In de jaren zeventig van de vori ge eeuw was elektronische mu ziek populair onder progressie ve jongeren. Vooral in Duits land met muzikanten als Tange rine Dream, Klaus Schulze en eerder genoemde Kraftwerk. Maar ook internationaal met bijvoorbeeld Jean Michel Jarre en Vangelis en zelfs hedendaag- Remy Stroomer. se klassieke muzikanten als Phillip Glass, Steve Reich en Terry Riley. „Ik maak geen tra ditionele elektronische muziek. Die is vaak wat minimalistisch en wordt meestal in relatie ge bracht met "space" of trance. Jarre bracht popmuziekinvloe- den in: een melodie en refrein. Ik relativeer en maak zaken tast baar, down to earth. Ik pak het breder aan door andere instru menten erbij te betrekken, zo als op 10 januari in de Wegwij zer met een e-bow gitarist en drummer", legt hij uit. „Het repertoire bestaat uit ge deeltelijk al bestaand werk, maar het merendeel is speciaal voor dit optreden gecompo neerd. En het is erg afwisse lend wat betreft lengte van de stukken, ritme, sfeer en stijl." Hij vervolgt: „Muziek is een re presentatie van gevoelens, ge dachten, indrukken uit het le ven en alles wat in je omgaat. Dat geldt ook voor mijn mu ziek en de elektronische mu ziek in het algemeen." www.pzc.nl/uit m DONDERDAG 9 JANUARI 2014 I Tableau vivant tijdens een eerdere presentatie van de Jeugdtheaterschool. Zat. 11 en 18 januari en zon. 12 en 19 januari, Podium 't Beest, Goes, 12.30 - 17.30 uur. Rue Royale met Ruth en Brookln Dekker, foto Pepe Fotografia Rue Royale treedt vrijdag 10 januari op in 't Beest in Goes, aanvang 20.30 uur. door Marius Roeting Vrijdag 10 januari aanvang 20.30 uur. Theater De Wegwijzer, Nieuw en Sint Joosland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43