Reguleren softdrugs bepleit in manifest 'Het voelt alsof een vriend ons de rug toekeert Snottebellen worden ijsblokjes aan je neus in New York IN HET NIEUWS 3 TEL AVIV - Israël reageert teleurge steld op het besluit van pensioen fonds PGGM om niet langer za ken te doen met vijf Israëlische' banken vanwege hun banden met Joodse nederzettingen op de Wes telijke Jordaanoever. „Het is een domme, ondoordach te stap, die meer schaadt dan baat", zegt regeringswoordvoer der Yigal Palmor. Voor de zoveel ste keer in korte tijd haalt een Ne derlands bedrijf de voorpagina's door een boycot van Israëlische bedrijven. Israëliërs vragen zich af of Nederland plots van trouwe bondgenoot in een vijand is veran derd. Palmor: „Het voelt alsof een vriend ons de rug toekeert, maar wij weten dat dit niet het beleid is van de Nederlandse regering, maar van PGGM, een individueel pensioenfonds." Toch ziet hij een verband tussen de verschillende incidenten van de laatste maanden waarbij Neder landse bedrijven banden met Is raëlische bedrijven verbraken. „Wij verlagen ons niet tot tegen maatregelen van dat niveau, maar blijven onze kant van het verhaal uitdragen en hopen dat deze mo de snel overwaait." André Boers, een van oorsprong Nederlandse Israëliër, heeft een in Israël gevestigd computerbe drijf waar alleen Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever voor wer ken, vanuit huis. Boers kent de si tuatie in de gebieden goed. „Dit is vreemd. PGGM doet al tientallen jaren zaken met Israëlische ban ken, en nu zijn de nederzettingen ineens een probleem?" Volgens Broers is het niet eenvou dig voor de betreffende banken te stoppen met activiteiten op de Westelijke Jordaanoever. „Ze ver lenen diensten aan zowel Pales tijnen als joden die daar wonen en hebben er een hele infrastruc tuur. Dat verdwijnt niet zomaar." Onder aanvoering van de Eindho- vense burgemeester Rob van Gij zel, zijn collega Paul Depla van Heerlen en de Utrechtse wethou der Victor Everhardt komen be stuurders met een manifest om de Tweede Kamer te overtuigen. In het manifest wordt het regule ren van wietteelt voor coffee shops opnieuw bepleit. Deskundi gen op het gebied van volksge zondheid en (internationale) re gelgeving zullen dat bevestigen. De gemeentebestuurders zien zich genoodzaakt deze stap te zet ten, omdat ze sinds kort weten dat ze bij de minister geen poot aan de grond krijgen met hun plannen voor gereguleerde wiet teelt. Vorige maand veegde de minster die 21 plannen van in to taal 25 gemeenten van tafel. Vol gens Opstelten zal de georgani seerde criminaliteit niet vermin deren door de plannen. Boven dien zijn ze strijdig met interna tionale regelgeving, aldus de mi nister van Veiligheid en Justitie. Volgende maand debatteert de Tweede Kamer echter over het on derwerp en de burgemeesters ho pen dat die minister Opstelten zal dwingen alsnog proeven met door de overheid gecontroleerde wietteelt toe te staan. De plannen voor regulering van de wietteelt zijn echter niet nieuw. Al in 1998 lanceerde een lid van de plaatselijke D66-afde- ling in Breda zijn plan voor een gemeentelijke 'henneptuin'. Krap twee jaar later stelde de toenmali ge burgemeester van Tilburg, Jo- han van Stekelenburg voor de hennepteelt te legaliseren om de georganiseerde misdaad de wind uit de zeilen nemen. Aan het ein de van een 'wiet-top' in Almere, die in november 2008 bijge woond wordt door 33 gemeenten, maken Terneuzen en Eindhoven hun wens kenbaar om een stads- kwekerij te mogen starten. Ook in de jaren erna blijven plannen voor regulering -in diverse varian ten- de revue passeren. Bij min 20 verandert nat haar in een paar seconden in een bos ijspegels. Snottebellen van kinde ren hangen als ijsblokjes aan hun neus en de ramen van de auto gaan niet meer open. Waarom zou je die ramen willen openen? Omdat het te koud is om uit te stappen! Daarom haalt iedereen rond New York nu zoveel moge lijk bij de drive-thru. Eten kun je krijgen via het raampje van je war me auto, maar ook medicijnen, benzine en geld bij de bank. Mensen die wél buiten komen, zo als Tony Mauro (76) de vrijwillige klaarover voor school, hebben zich zó goed ingepakt dat slechts de ogen en het puntje van de neus zichtbaar zijn. Mauro heeft het wel koud, maar zolang zijn te nen en vingers niet bevriezen, blijft hij werken. „In mijn auto daar, staat een thermosfles met hete koffie. Af en toe loop ik er heen om een slok te nemen." Niet iedereen is zo stoer als Tony. In Kentucky is de net ontsnapte gevange Robert Vick met hangen de pootjes teruggekeerd naar de politie. Hij had zulke koude vin gers en tenen gekregen, dat hij weer verlangde naar zijn warme cel. In een flat in de New Yorkse voorstad Mount-Vernon hebben de bewoners hun ovens laten branden en hun gasfornuizen open gezet, omdat de verwar ming kapot was; bevroren leidin gen. En in Greenwich (Connecti cut) werd de noodtoestand uitge roepen. De politie liet alle bewo ners bellen met het advies vooral binnen te blijven. Naast de zeventien doden die de afgelopen dagen volgens de Ame rikaanse media zijn gevallen, le verden het trein- en luchtvervoer de meeste problemen op. Zo strandde een trein 130 kilometer ten westen van Chicago in een berg met sneeuw. De 500 passa giers moesten de nacht in de ver warmde trein doorbrengen. Op de luchthavens in New York wa ren duizenden vluchten ver traagd. De kerosine voor de vlieg tuigen bevroor, het was te gevaar lijk voor personeel om naar bui ten te gaan en vliegtuigonderde len zouden kunnen afbreken. Vliegmaatschappij JetBlue hield al zijn toestellen aan de grond, tot grote woede van zijn klanten. Sommigen spendeerden meer dan 48 uur op de luchthaven, zo als Quan uit Californië. Hij wilde vanuit New York naar Cancun vliegen om daar vier dagen in de zon liggen. Nu mag hij na drie da gen vertraging eindelijk vertrek ken. „Morgen vlieg ik weer naar huis. Mijn vakantie heb ik hier doorgebracht, op de luchthaven." DONDERDAG 9 JANUARI 2014 Een nieuwe Israëlische nederzetting op de Westelijke Jordaanoever. foto HH door onze correspondent Jan Franke eindhoven - De halsstarrige hou ding waarmee minister Opstelten vasthoudt aan zijn softdrugsbeleid drijft burgemeesters tot wanhoop. |f piw door onze correspondent Mathijs Rotteveel 1 Dierenrechtenactivisten delen gra tis bontjassen uit tegen de kou. foto HH NEW YORK - De Verenigde Staten zijn in de ban van de 'polar vortex', een cycloon die ijskoude poollucht tot in het diepe zuiden blaast. De nacht van dinsdag op woensdag was de koudste in enkele decennia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3