SPORT 35 mee ontdekken en verbeteren. Daarnaast is hij een trainerscursus gaan volgen, de opleiding Wielertrai- ner 3 van de KNWU en NOCNSF. Daarmee breidt hij zijn basiskennis uit. Van der Klooster laat de grafiek zien van zijn prestaties tijdens de Ronde van Zuiddorpe, een criterium waarin hij een millimeter tekort kwam voor de zege. De wedstrijd werd gewonnen door Richard van de Klundert. De ro de lijn geeft de hartslag weer, geel het wattage, oranje de hoogtemeters, blauw de snelheid en groen de trapfre- quentie. Uit die lijntjes vallen de sterke en de zwakke momenten van Van der Kloos ter af te leiden. In de laatste ronden ontsnapte hij samen met Raoul Poort vliet uit 's-Heerenhoek uit het pelo ton, reed gigantisch 'in het rood', maar werd toch nog teruggegrepen. Opval lend is dat aan het rode (hartslag) en roze lijntje (vermogen) te zien is dat Van der Klooster nadat hij is ingere kend even rust kon nemen en er daar na nog een vlijmscherpe eindsprint uit kon persen. Helaas nog net niet vlijmscherp genoeg, maar het scheel de bijna niets of hij had gewonnen. Dat alles was het resultaat van de zoge naamde bloktraining, waarin vijf mi nuten fullspeed worden afgewisseld met korte periode van relatieve rust. „Ik kan tegenwoordig wattages trap pen waar mijn concurrenten moe van worden, maar waarbij ik uit kan rus- ten. Daar heb ik op getraind met de PowerTap. Ik kan hem zo instellen dat ik steeds hetzelfde vermogen trap en dat probeer te doen met steeds min der inspanning. En ik heb dankzij die PowerTap ook geleerd hoe ik op de eindsprint kan trainen door je zoge naamde piekvermogen te verbeteren", aldus Van der Klooster. Dat staat allemaal nogal ver af van de generatie trainers die nog steeds be weert dat je bij wielrennen kilome ters, kilometers en nog eens kilome ters moet maken. Duurtrainingen zijn belangrijk als basis, maar de modern ste trainingsmethoden hebben bewe zen dat het anders - lees: veel beter en doelmatiger - kan. Inmiddels heeft Van der Klooster niet één, maar acht van die apparaten aan geschaft. Voor voornamelijk jonge ren ners die beter willen worden. Hij neemt hen eerst een test af en maakt aan de hand daarvan trainingspro gramma's. „De één kan één minuut heel hard trappen, de ander kan een uur lang veel energie leveren. Ieder een heeft z'n eigen talent. Ik bekijk hoe je dat nog kunt verbeteren en hoe je aan je zwakke punten kunt schaven. Met eén paar jonge jongens heb ik bij voorbeeld op de sprint getraind. Het mooie van die PowerTap is dat je kunt zien dat je prestaties verbeteren. Dat motiveert. Jongens die vorig jaar nog gelost werden, rijden hun concuren- ten nu uit het wiel." Het heeft even geduurd, maar inmid dels zijn heel wat renners geïnteres seerd geraakt. Verschillende talenten van Middelkamp komen naar Van der Klooster en daarnaast ook supertalent Davy Gunst uit Yerseke, die dit jaar voor de beloftenploeg van Quick Step rijdt. Ook Davy's zusje Denise heeft plannen om bij Van der Klooster in de leer te gaan. Raoul Poortvliet uit 's-Heerenhoek is een ander. Vorig jaar won hij drie criteriums, dit jaar moe ten dat er onder de impulsen van Van der Klooster zeker vijf worden. De conservatieve wielerwereld wilde lange tijd weinig van de nieuwe trai ningsmethodes weten, maar die tijden lijken voorbij. Langzaam maar zeker ziet Johnny Van der Klooster het draagvlak breder worden. Bij de Zeeuwse mountainbikevereniging X-Treme raken renners geïnteres seerd, bij wielervereniging Theo Mid delkamp eveneens. „Ik merk dat het een beetje gaat landen", meldt Van der Klooster opgewekt. „Zeeland was los zand, er was geen structuur en geen samenwerking. Ik voelde me soms een Don Quichot die door de provincie trok. Zo langzamerhand merk ik gelukkig dat mensen door hebben dat het niet om de kwantiteit van de training gaat, maar om de kwaliteit. Het voordeel: we kunnen hier nog een enorme inhaalslag ma ken." ik heb dankzij die PoweiTap ook geleerd hoe ik op de eindsprint kan trainen. „Mijn doel is om een stichting op te zetten voor talenten. Ik wil hen met materiaal ondersteunen en kennis de len. Maar ik wil dat niet alleen doen. Ik hoop dat er meer mensen willen meedoen. Drie dagen heb ik vorig jaar met m'n fietsen op de Contacta ge staan. Aan het eind had ik geen stem meer over. Veel mensen reageerden en thousiast. Er zijn al mensen die mij willen ondersteunen, maar ik zoek ei genlijk een breder draagvlak om de ta lentontwikkeling binnen de wieler sport in Zeeland te ondersteunen. Ho pelijk gaan dat binnenkort ook ko men." DONDERDAG 9 JANUARI 2014 met hun tijd mee Power Speed Elevation HeartRate 250 225 200 175 150 125 2,250 13 2,000 12 1,750 11 1,500 10 1,250 9 1,000 8 750 7 500 6 250 5 100 01:45 01:50 01:55 02:00 De grafiek van de prestaties van Johnny van der Klooster tijdens de laatste twintig minuten van de Ronde van Zuiddorpe. Johnny van der Klooster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35