34 SPORT JOHNNY VAN DER KLOOSTER Tweeënveertig is hij nu. Voor de gemiddelde wielrenner is dat een beetje oud om mee te kunnen met de besten. Maar niet voor Johnny van der Klooster. Ondanks een gebrek aan tijd en dus trainings uren, won johnny van der Klooster vorig sei zoen nog aardig wat koersen- Zijn geheim? Op een goede manier trainen. De 42-jarige inwoner van Lewedorp beschikt over moderne apparatuur, die hem naar de beste trainingsmetho den leidt. Maar eigenlijk gebruikt hij die niet primair voor zichzelf. Zelf heeft Van der Klooster de boot naar de top gemist, ondanks een hoge dosis aanleg. Dat mag de huidige generatie talenten niet overkomen, vindt hij. Eigenlijk is het gek. Zelfs het margi- naalste Zeeuwse voetbalclubje be schikt over trainers en ook de meeste verenigingen uit andere takken van sport hebben mensen in de gelederen die weten hoe je sporters beter kunt maken. Bij wielrennen is dat veel min der het geval. Daar wordt nog heel wat aangerotzooid als het om trainen gaat. Een paar uurtjes met een maatje fietsen, een beetje ouwehoeren en de training zit erop. Het is johnny van der Klooster altijd een doorn in het oog geweest. Hij be gon pas op zijn zeventiende met wiel rennen en combineerde dat met voet ballen bij 's-Heer Arendskerke. ,,'s Morgens ging ik voetballen, 's mid dags stapte ik op de fiets", kijkt hij te rug. „Het ging me makkelijk af. Ik bleef maar praten, terwijl die andere jongens al kapot zaten. Ze zeiden dat ik eens aan een wedstrijd mee moest doen. Zo is het begonnen. Jammer dat ik toen geen trainer had die mijn ta lent verder kon ontwikkelen. Ik weet zeker dat ik een goede wielrenner had kunnen worden. Als alle puzzelstukjes op de juiste plaats waren gevallen, had ik misschien wel prof kunnen wor den. Pas veel later hoorde ik dat Hans Vogelaar van Erotic Discount mij op z'n lijstje had staan. En een aanbod van Van Vliet Containers, de ploeg van Wilco Zuijderwijk, heb ik afgesla gen. Veel te weinig tijd." Van der Klooster heeft al sinds zijn achttiende een eigen installatiebedrijf. Dat betekent hard werken, ook in de avonduren, en weinig trainen. Toch heeft hij het wielrennen altijd serieus aangepakt. Zijn trainingen waren relatief kort, maar ongebruikelijk intensief. „Vroeger tramde ik vaak maar een uurtje. Dan fietste ik wel steeds rond m'n omslagpunt. Het was net wel of net niet verzuren. Dat werk te goed, ik werd er heel wat sterker van, maar door een gebrek aan duur- training pakte ik vaak naast de prij zen." De inwoner van Lewedorp was een van de eersten in het peloton die met een hartslagmeter reed. Later raakte hij geïnteresseerd in moderne trai ningsmethoden. Zeven jaar geleden wakkerde Thorwald Veneberg dat vuurtje nog eens aan, toen Van der Klooster zich met Arnold Polderman in Bordeaux op de tandem wilde kwa lificeren voor de Paralympische Spe len. Veneberg, destijds bondscoach van de paralympiërs, gaf het duo trai ningsschema's. Van der Klooster: „Dat was nieuw voor mij, maar achteraf stel de dat niet eens zoveel voor. Het wa ren trainingschema's met blokken, een soort intervaltraining dus. We trainden veel op hartslag, in bepaalde zones. Veneberg praatte ook over het SRM-systeem, dat onze kracht zou kunnen testen. Daar had ik nog nooit van gehoord. Ik was heel benieuwd." Niet veel later fietste hij in een groep je met Johnny Hoogerland en die had iets soortgelijks: PowerTap. De meeste profs rijden daar tegenwoordig mee. PowerTap heeft een meetsysteem in de achteras en geeft de resultaten weer op een schermpje op het stuur. PowerTap meet vanalles; het belang rijkst is het wattage, oftewel het ver mogen, oftewel de kracht die je met je lichaam op de pedalen kunt uitoefe nen. Hoe hoger het wattage, hoe har der je vooruit gaat. Andere belangrijke informatie komt van de hartslagmeter, maar die zit na tuurlijk niet in de achteras. De hart slag wordt gemeten met een band om de borst. Van der Klooster schafte zelf zo'n Po werTap aan - tweedehands, want het was duur spul - en ging ermee aan de slag. Dat was drie jaar geleden. Inmid dels heeft de Lewedorper de ongeken de mogelijkheden ontdekt. Je kunt je ermee testen, je kunt ermee trainen, je kunt er wedstrijden mee rijden, je kunt er je sterke en zwakke punten Ook wielrenners gaan door Koen de Vries De eindsprint van de Ronde van Zuiddorpe. Helemaal rechts Johnny van der Kloos ter. foto Edwin van 't Westeinde Johnny van der Klooster boekt door slim te trainen nog steeds goede resultaten, foto PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34