'Mooi om je in te kunnen 'Ik sta niet graag aan de zetten voor de mensen' zijlijn, ik wil meedoen' 66 AWnrd ZEELAND 29 i V. 1 de opkomst bij gemeenteraadsver kiezingen. Die is op het platte land hoger. Bovendien blijkt uit gegevens van het Sociaal Cultu reel Planbureau van 2012 dat men sen op het platteland zich dichter bij gemeenteraadsleden voelen staan, dan mensen uit de stad. Han van 't Hof, lijsttrekker van de lokale partij Algemeen Belang Tholen (ABT) ervaart de uitkom sten van de onderzoeken in de praktijk. In elk Thools dorp kent hij mensen die hem informeren over zaken die spelen. „Ze zijn heel erg betrokken en voorzien mij van voeding voor het raads werk. Dat heb je echt nodig." Toch wist zijn partij alleen inwo ners uit Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland op de kieslijst te krijgen. „Mensen willen graag meedenken, maar de gemeente raad of de kieslijst vinden ze een stap te ver. Ze zijn bijvoorbeeld zelfstandig ondernemer en willen geen politieke kleur bekennen, uit angst om klanten kwijt te ra ken. Heel begrijpelijk, want het is geen makkelijke tijd." Van 't Hof vindt het jammer. „Ik had graag in elke Thoolse kern één of twee fractieleden gehad. Daarmee vergroot je de slagvaar digheid. Als je een publiek aan spreekpunt hebt in een dorp, dan stappen mensen sneller op de partij af." Maar hij heeft goede hoop voor de verkiezingen van 2018. „Door dat steeds meer naar gemeenten wordt gedecentraliseerd, hebben mensen steeds vaker contact met de gemeente. De gemeentepoli tiek wordt straks minder een ver-van-mijn-bed-show. Mis schien krijgen mensen daardoor ook meer behoefte om als raads lid iets te veranderen." Bij de PvdA-fractie van de ge meente Kapelle kan de vlag uit, zegt bestuurslid Jan de Bert: le den hebben twee vrouwen kun nen overhalen zich verkiesbaar te stellen. „We kijken altijd met angst uit naar het moment dat de raadsperiode is afgelopen, want dan moeten we weer op zoek naar nieuwe mensen." En dat is een hele opgave. „Men sen werken, hebben een gezin, woning en tuin en daarnaast geen tijd om zich in te zetten voor de politiek of een vereniging", weet De Bert. Hij vervolgt triomfantelijk: „Maar nu is het bijzonder goed gelukt. We hebben sinds begin vorig jaar twee enthousiaste vrouwen bij de fractie. Geweldig! Het zijn niet zo maar mensen, ze zijn hartstikke fanatiek: ze doen mee met leden werving en hebben het afgelopen jaar cursussen gevolgd. Het is feest in Kapelle. Dit hebben we in jaren niet meegemaakt." Het allerlaatste waaraan ik dacht toen ik stopte met werken **5 r Ik dacht: wie vertegen woordigt hier de jongeren? AXEL - Van te voren had Rian de Feij- ter-de Feijter niet gedacht dat het zo leuk zou zijn om raadslid te zijn. Uit de grond van haar hart zegt ze: „Poli tiek is wel het allerlaatste waaraan ik dacht toen ik stopte met werken als Mensendieck-therapeute." Rian had zich voorgenomen vrijwilli gerswerk te gaan doen. „Maaltijden bezorgen voor Tafeltje-Dek-Je of al lerlei activiteiten doen in verpleeg huis Ter Schorre in Terneuzen." Tot Jos Verdurmen uit Zaamslag, al raads lid in Terneuzen voor de plaatselijke partij TOP/Gemeentebelangen, een beroep op haar deed. „Ik heb lang ge aarzeld en heb uiteindelijk toch 'ja' gezegd." Op de vijftiende plek op de kandida tenlijst belandde ze in 2010. Te laag om in de raad te komen, maar, zegt Rian trots, 'van de vrouwen op onze lijst haalde ik de meeste voorkeur stemmen, ruim driehonderd'. Zo vreemd was dat niet. Rian genoot al veel bekenheid, zeker in het buitenge bied van Terneuzen. Nu bijna vier jaar later is Rian hele maal 'om'. „Ik doe dit werk zo ontzet tend graag. Ik ben er altijd mee be zig. Ik vind het belangrijk om mij voor de inwoners van Terneuzen in te zetten. Of het nu gaat om een nieuw slibdepot bij Sluiskil of een in validenparkeerplaats. Ik ga ermee aan de slag." Rian zegt twintig uur per week met raadswerk bezig te zijn. „Ik heb geen baan meer en heb dan ook veel ver wondering voor alle mensen die dit naast hun werk doen." De Axelse die ook in het waterschapsbestuur zit, staat nu vijfde bij TOP/Gemeentebe langen. „Ik voel me fit en weet nu zo'n beetje hoe het werkt. Dit is mijn bijdrage aan de maatschappij." GOES - Tot een jaar of vijf geleden was Derk Alssema helemaal niet geïnteresseerd in politiek. Maar toen hij als onderdeel van zijn opleiding stage liep bij de Statenfractie van het CDA veranderde dat. „Ik zag toen hoe concreet gemeentepolitiek is. Dat sprak me aan. Ik sta niet graag aan de zijlijn, ik wil meedoen. In de gemeentepolitiek heb je direct in vloed. Neem nou sportpark Het Schenge: de gemeenteraad neemt een besluit, nu wordt het aangelegd en volgend jaar ligt het er. Iedereen ziet het en iedereen weet ervan." Voor de verkiezingen van 2010 werd Derk gevraagd zich verkiesbaar te stellen. Hij zat toen net een halfjaar in het partijbestuur „Ik zag dat er veel ouderen in de gemeentepolitiek zaten en dacht: wie vertegenwoor digt de jongeren? Ik vond het heel gaaf om me voor hen in te zetten." Derk houdt zich als gemeenteraads lid bezig met sport, jeugd en financi ën. Het zijn onderwerpen die hem aanspreken: hij loopt in zijn vrije tijd hard, wielrent en heeft een baan als teamleider bij de Rabobank. „De fi nanciën vragen de meeste tijd. Jonge ren lopen daar misschien niet met een warm voor, maar het is juist voor hen belangrijk dat Goes in de toe komst financieel gezond blijft." Het is aan de partijcultuur van het CDA te danken dat er zoveel jonge ren actief zijn in de fractie, vindt Derk. „Het partijbestuur en de leden geven jongeren een kans. Ik wist hele maal niet wat er op me af zou ko men, maar Joop Polfliet, die heel erva ren is, heeft me onder zijn vleugels genomen." Met succes, want Derk staat op plaats twee voor de komen de verkiezingen. „Daar ben ik heel blij om. Het voelt als een erkenning." DONDERDAG 9 JANUARI 2014 is vaak stap te ver Ei)/)4 Rian de Feijter-de Feijter Derk Alssema RIAN DE FEIJTER-DE FEIJTER (65) UIT AXEL 4 jaar raadslid TOP/Gemeentebelangen Terneuzen foto Peter Nicolai DERK ALSSEMA (27) UIT GOES 4 jaar raadslid voor de gemeente Goes foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29