I 11 A 1 1 'Voor ik het wist stond ik te flyeren op straat' 'Ik zie mezelf als een milde wereldverbeteraar' 64 ■f Mjkf Jmm, -i» mm 66 28 ZEELAND Politieke partijen moeten veel moeite doen om nieuwe aanwas te vinden. m j MIDDELBURG - „Nieuwe gemeente raadsleden komen absoluut niet aanwaaien." Dat weet André Flik- weert, voorzitter van CDA Schou- wen-Duiveland, als geen ander. Twee van de drie zittende raadsle den van de partij, allemaal zeer er varen mensen, kondigden aan dat ze om verschillende redenen met hun werk willen stoppen na de volgende gemeenteraadsverkiezin gen. „We hebben toen aan onze leden gevraagd wie belangstelling had." De respons viel behoorlijk tegen. „Van de 170 leden, reageerden er zes. Ze staan duidelijk niet te trap pelen. Veel van hen zijn ouder dan 65. Vaak zijn ze al actief voor een vereniging of de kerk. Ze wil len de partij wel steunen, maar niet in de raad zitten." Het bestuur en fractievoorzitter Daniël Joppe gingen 'scouten' in hun omgeving. Ze hadden hoge eisen voor de samenstelling van de lijst: een goede verdeling over de dorpen op Schouwen-Duive- land, even veel mannen als vrou wen en mensen die kennis heb ben over verschillende onderwer pen. Flikweert: „We hebben een lijst van mensen gemaakt, van wie we wisten dat ze de uitgangs punten van de partij steunen. Sa men hebben we gesprekken ge voerd. We waren aangenaam ver rast door de reacties. Mensen wa ren heel enthousiast." Het is ge lukt, zegt Flikweert. „Het was een hele klus, maar we hebben nu een lijst waarmee we kunnen la ten zien: 'dit is het CDA'." Vooral in kleine gemeenten (met minder dan vijftigduizend inwo ners) hebben politieke partijen moeite om nieuwe gemeente raadsleden te vinden, blijkt uit on derzoek van Nieuwsuur en de Ver eniging van Griffiers. In grote ge meenten is het minder lastig raadsleden te vinden. Dat is een opvallende conclusie, want in klei ne gemeenten zijn mensen juist betrokkener bij de politiek dan in grote gemeenten: kijk maar naar We moeten wel af van dat stoffige imago van de politiek "3lr jyV Als er kandidaten waren, was ik de strijd wel aangegaan *1 MIDDELBURG - „Het is niet saai in de politiek en er werken echt niet alleen maar grijze koppen. Ik zou jongeren graag willen uitdagen om eens aan te schuiven bij een politieke partij of jongerenorganisatie en mee te discus siëren over allerlei onderwerpen", zegt Jolijn Delissen, gemeenteraads lid voor de WD in Middelburg. Delissen komt uit een politiek nest, maar juist omdat het daar vroeger aan de eettafel alleen maar over ging, zwoer ze de politiek af. Naarmate ze ouder werd, groeide haar interesse en toen ze een raadsvergadering bij woonde was ze zo enthousiast dat ze besloot met haar liberale interesse aan de slag te gaan. Delissen: „Ik bezocht liberale cafés en voor ik het wist stond ik te flye ren op straat. Sinds 2010 zit ik als raadslid in de WD-fractie. En ik ge niet er zo van dat ik me ook voor de komende verkiezingen in maart weer verkiesbaar stel." Delissen vindt Middelburg een prach tige, vooruitstrevende stad waar ze als jong raadslid graag een bijdrage wil leveren aan de leefbaarheid. „Ik denk dat ik als jongere wel een ande re kijk heb op dingen, juist als het jonge mensen aangaat. Daarom kan ik alleen maar toejuichen dat meer jongeren zich inzetten voor de poli tiek, maar dan moeten we wel van dat stoffige imago af." Delissen werkt als communicatieme dewerker bij Zeeland Refinery. Om dat ze daarnaast ook actiefis als raadslid, slokt dat best wel wat van haar vrije tijd op. „Ik geniet er zo enorm van dat ik het het wel waard vind om af en toe concessies te moe ten doen. Of ik een politieke carrière ambieer? Vooralsnog ben ik heel te vreden zo, maar ik sluit niets uit." GRIJPSKERKE - „Ik besloot de politiek in te gaan toen ik Ruud Lubbers in de jaren '80 iets hoorde zeggen in de trant van: 'Ook al interesseer jij je niet voor de politiek, de politiek is wel altijd met jou bezig'. Dat vond ik zo'n eye-opener dat ik er meteen werk van heb gemaakt", zegt Ad Ma- ris, gemeenteraadslid voor combina tiefractie SGP/ChristenUnie over het begin van zijn politieke carrière in de gemeente Veere. In 1990 begon Maris als gemeente raadslid bij de RPF en vanaf 2002 on der de vlag van de Christenunie. Nu, bijna 24 jaar later, wil hij in maart graag aan zijn zevende periode als raadslid beginnen. „Ik zie mezelf als milde wereldverbeteraar. Ik ben niet fanatiek, maar wel overtuigd en ik zie de politiek als een platform om dat over te brengen." Maris ziet geen reden om te stoppen als raadslid omdat hij nog altijd het gevoel heeft dat hij invloed kan uitoe fenen op de Veerse politiek. „Ik vind het niet alleen leuk om te doen, maar ook zinnig. Ik heb niet het idee dat ik andere kandidaten in de weg sta door als raadslid aan te blijven, want die zijn er simpelweg niet. En als die er wel waren? Dan was ik toch op zijn minst de strijd wel met ze aange gaan." Na al die jaren als raadslid weten veel inwoners van de kernen in Veere Maris wel te vinden. „Toen ik erbij kwam, was ik de jongste, nu ben ik de langstzittende. Ik vind het nog altijd fascinerend dat mensen mij aanschieten in de veronderstel ling dat ik hun probleem wel even oplos. Vaak probeer ik zoiets dan bre der te trekken, zodat het de fractie meer mogelijkheden biedt om er echt iets mee te doen." DO Gemeenteraadswerk door Cornelleke Blok Mf! Jolijn Delissen Ad Maris JOLIJN DELISSEN (27) UIT MIDDELBURG 4 jaar raadslid voor gemeente Middelburg foto Ruben Oreel AD MARIS (60) UIT GRIJPSKERKE 24 jaar raadslid in gemeente Veere foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28