Vrees voor een kil, koud, commercieel poppodium bijzondere stap voor een raadslid' 'Een heel 66 Wat houden we straks eigenlijk nog over? Een pand waar De Piek op staat? 24 WALCHEREN Botsende visie Cultuurwerf en vrijwilligers op toekomst van poppodium De Piek in Vlissingen. De gemeente Middelburg doet een groter beroep op het vermogen van mensen in armoede om zelf hun situatie te verbeteren. MIDDELBURG - Bij de bestrijding van armoede moeten mensen zelf meer hun best doen uit de proble men te komen. De gemeente wil een vangnet blijven bieden, maar zal tegelijkertijd een groter be roep doen op de zelfredzaamheid van mensen. Dat is de kern van het nieuwe ar moedebeleid dat de gemeente met ingang van 2015 zal invoeren. Zij gaat daarbij meer dan nu uit van de 'eigen kracht' van mensen om zelf of met hulp van familie, vrienden en buren problemen op te lossen. De verwachting is ook dat mensen die geld kunnen mis sen, bereid zijn dat te geven aan hen die het nodig hebben. Binnen de gemeenteraad leven twijfels over deze aanpak, bleek gisteravond tijdens een vergade ring van de commissie maatschap pelijke zaken. Met name Groen links en LPM denken dat mensen die in armoede leven niet de stap durven zetten om anderen om hulp te vragen. „De meesten spre ken daar niet over omdat zij zich schamen", waarschuwde Leny van den Heuvel (GL). Wim Steke- tee van de LPM viel haar bij. „Het is onbespreekbaar dat je aan fami lie of buren om een nieuwe was machine moet vragen. Je schaamt je kapot als je dat moet doen." De PvdA was het daar deels mee eens, zei Nellie de Bont. „Mensen die echt door het ijs zakken, moet je eerst op weg helpen. Daarna moet je dat monitoren en pas daarna komt zelfredzaamheid in beeld. Als we het zo doen, zijn we op de juiste weg. We moeten min der star zijn. Deze gedachte is zo gek nog niet." CDA en Duurzaam Rood gaven de keuze voor meer zelfredzaam heid nadrukkelijker het voordeel van de twijfel. Het zal 'anders' worden, maar dat is niet hetzelfde als 'slechter', stelden zij. Wethouder Chris Simons (WD, sociale zaken) bekende dat de ge meente bij de bestrijding van ar moede op twee gedachten hinkt. „We willen nog steeds het vang net zijn dat mensen nodig heb ben. Maar we willen ook dat de problemen zo snel mogelijk wor den opgelost, zodat mensen zich zelf weer gaan redden." Hij onder schreef de visie van de PvdA dat in de armoedebestrijding diverse fases doorlopen moeten worden en dat mensen dus niet aan hun lot worden overgelaten. De gemeenteraad wil niet bezuini gen op het armoedebeleid. Een korting van een kwart miljoen eu ro is eerder al afgewezen. Overi gens is het armoedebeleid een 'Open-einderegeling', stelde Sim ons. Als er geld overblijft, gaat dat in het spaarpotje van de gemeen te; maar is er geld te kort, dan moet de gemeente dat hoe dan ook bijbetalen. De nieuwe regels voor minima en mensen met een baan maar een laag inkomen, worden in de loop van het jaar verder' uitgewerkt. Ze gaan per 1 januari 2015 in, zei Sim ons. „We willen de regels per jaar vaststellen en indien nodig aan passen, zodat we mensen niet hal verwege met allerlei veranderin gen moeten confronteren." VLISSINGEN - Vrijwilligers van De Piek zijn bang dat het ontslag van bedrijfsleidster Ellen Gellman het begin van het einde is. Gellman was ruim twintig jaar het gezicht van het poppodium in Vlissingen. Maandag kreeg ze te horend dat ze niet meer welkom is. Gellman zelf wil niet veel zeggen. Wel dat ze verrast is dat haar con tract is opgezegd en dat ze ver baasd is over het tempo waarin al les gaat. „Er zitten zelfs nieuwe sloten op de deur van De Piek." En dat is pijnlijk. „Mijn hart en ziel zitten in De Piek." De vrijwilligers zijn de kurk waar op het podium drijft, zegt ze. „De kracht van De Piek is de goede uit straling, de verbondenheid tussen mensen. Dat is wat De Piek tot De Piek maakt. Ik ben niet tegen vernieuwingen, maar wel met res pect voor mensen." Gellman is populair: zij is degene die - tot begin van de week - de vrijwilligers aanstuurde. „Het is een hele hechte club", zegt een jonge vrijwilliger. „We doen het natuurlijk voor De Piek, maar ook een beetje voor Ellen. Daarom doen we het werk met zoveel in zet." Bij De Piek werkt een groep van ongeveer twintig tot dertig mensen, jong en oud, sommige wat vaster dan anderen. Veel vrij willigers zijn via familieleden bij De Piek gekomen, vertelt één van hen. „Ik kan natuurlijk niet voor ande re vrijwilligers spreken", zegt Han Roose. „Maar ik vind het niet te begrijpen." Roose is samen met Gellman jarenlang het gezicht van De Piek geweest. 'Ellen en Han' zijn ver buiten de Hellebar- dierstraat een begrip. Roose was zelfs één van de oprichters, in 1970. Hij is nu vrijwilliger. „Het is flink hommeles", zegt Roose. „Het komt er eigenlijk op neer dat er een andere koers wordt uitge zet. Er wordt nu gezegd dat Ellen overal in tekort schiet, terwijl ze alleen maar bezig is geweest om de Piek te laten voortbestaan." „We zijn totaal overdonderd", zegt een oudere vrijwilliger die anoniem wil blijven. „Alles wat er nu gebeurt, gaat ten koste van de identiteit van De Piek. De sfeer en de aankleding is al aangepast. Wij zijn bang dat de Piek een koud en kil podium moet wor den, maar wij zitten er met ons gevoel in. Het huiskamergevoel dat altijd in de bar was, is nu al weg. Als je de identiteit van De Piek wil ondermijnen, dan moet je Ellen weghalen." PiEKGESCHIEDENiS Voor de medewerkers is volstrekt onduidelijk wat er in de nabije toekomst gebeurt, zeggen ze. „Steeds meer optredens zijn bui ten De Piek, in het Arsenaalthea ter bijvoorbeeld. Ze willen de commerciële kant op. Wij investe ren er allemaal heel veel tijd in, en dat geeft allemaal niets, maar we willen wel weten waar het heen gaat en wat er in de toe komst gaat gebeuren. Zodat ook wij niet ineens te horen krijgen: je past niet in de toekomstvisie, stap maar op." De Cultuurwerf zou de vrijwilli gers moeten koesteren, vindt de oudere medewerker. „Het grote goed van een organisatie als De Piek zijn de vrijwilligers. Dat is het kloppend hart. Dat willen we ook zijn, we willen niet als voet volk worden behandeld. Je kunt aan mensen die er in hun vrije tijd staan, niet dezelfde eisen stel len als aan professionals." Als 'het zo door gaat', wordt De Piek de nek omgedraaid, voor spelt Roose. „Wat hou je straks nog over?", vraagt een medewer ker. „Een pand in de Hellebardier- straat waar 'De Piek' op staat. Maar dat is niet hetzelfde. Waar gaan we heen, dat is de grote vraag nu." „Er zal wel een aantal vrijwilli gers opstappen"; zegt de jongere vrijwilliger. „Maar zelf wil ik het nog wel even aanzien. Het is niet zo dat iedereen er gelijk spontaan mee stopt. Het is een geweldige plek, en er zal wel heel veel veran deren, maar dat wil volgens mij niet zeggen dat De Piek niet door kan." 1 Om die reden, zo zegt hij, zet zijn fractie een heel zwaar middel in. Hij hoopt nu via de Wet Open baarheid Bestuur (WOB) af te dwingen dat het college alsnog die gevraagde opening van zaken geeft. Die wet is vooral bedoeld voor burgers zodat ze achter infor matie kunnen komen die de over heid in eerste instantie niet wil prijsgeven. In dit geval vragen raadsleden, ze vormen het hoog ste gezagsorgaan binnen de ge meente, om informatie waar ze feitelijk toch al recht op hebben. Kraan erkent dan ook dat de keu ze voor een WOB-procedure wel heel bijzonder is. „Maar we moe ten wel omdat het college tot nu toe weigert die informatie vrij te geven." Raadsgrifïier Edwin Israël noemt de stap van de LPM 'heel erg bijzonder'. „Vooral omdat een raadslid op grond van de Gemeen tewet recht heeft op alle informa tie die binnen de gemeente aan wezig is." Wethouder Saskia Sza- rafinski vindt daarom het verzoek van de LPM 'ook erg bijzonder'. Volgens haar heeft de LPM al zo wat alle informatie kunnen in zien. Een deel is wel vertrouwe lijk ter inzage gelegd, aldus de wethouder. Momenteel zijn haar ambtenaren alle informatie aan het verzamelen en zal alles naar Kraan worden gestuurd, zo be looft ze. Ze laat daarbij wel weten dat een deel vertrouwelijk wordt verstrekt. En ze kan op voorhand niet aangeven wanneer alles is ver zameld. Maar ze gaat er wel van uit dat Kraan en zijn fractiegeno ten nog voor de verkiezingen van maart alles hebben. Kraan op zijn beurt zegt met gro te stelligheid dat het college 'echt niet alle informatie ter inzage heeft gelegd'. Hij is blij dat hij nu alles krijgt. En hij laat ook weten dat er een grote kans is dat hij zijn collega's van de gemeente raad gaat vragen om in alle open baarheid te kunnen discussiëren over de inhoud van de verstrekte documenten. Hij stelt dat, zover hij nu kan overzien, het college in het verleden de juridische noch de financiële consequenties goed heeft laten uitzoeken toen er be sloten werd om te stoppen met het bouwen van een theater en parkeergarage aan de kop van de Korte Noordstraat. „Je denkt toch niet dat ik als raadslid akkoord was gegaan met stoppen van dat bouwproject als ik had geweten dat dat de gemeente vele miljoe nen zou kosten." Hij wijst er tot slot op dat bijna vier jaar geleden, bij het formeren van de huidige coalitie, afgesproken is dat er na de afhandeling van de schade claim een onderzoek komt naar de oorzaken van de bouwputpro- blematiek. Kraan: „Maart vorig jaar is de claim afgehandeld. Nu willen we ook kijken hoe het zo ver kon komen." Zelf meer doen tegen armoede door Maurits Sep door Nadia Berkelder Vrijwilliger De Piek is in 1970 opgericht, aan vankelijk niet als poppodium, maar als sleep-in, destijds nog in de voormalige huishoudschool aan het Groenwoud. In 1972 verhuisde de Piek naar het huidige pand aan de Hellebar- dierstraat. Na Paradiso in Amsterdam en Bi belot in Dordrecht is De Piek het oudste podium van Nederland. In de ruim veertig jaar dat de Piek bestaat, is al een paar gedreigd met sluiting. Halfjaren negentig leidde dat tot acties. Ook ruim een jaar geleden werd nog gespro ken over sluiting van het podium. Bij het veertigjarig jubileum van De Piek verscheen een boek over de geschiedenis. door Emile Calon MIDDELBURG - Fractievoorzitter Piet Kraan (Lokale Partij Middel burg) vreest dat het dagelijks be stuur van de gemeente Middelburg niet voor de verkiezingen van maart dit jaar opening van zaken geeft over de bouwput. Hij stelt vast dat hij al bijna een jaar lang vraagt om het openbaar maken van de belangrijkste documenten, maar dat tot nu toe er alleen maar vertragingstactieken zijn toege past.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24