Bouwconsortium Zeeland heeft zinnen gezet op marinierskazerne s Robotstofzuiger 66 Wie financieel in de problemen dreigt te komen, kan met Delta contact opnemen. 22 ZEELAND brieven ENERGIEREKENINGEN Energiebedrijf zette door computerfout automatische incasso's van 8000 klanten stop. Monnikenwerk Kerncentrale Democratie donderdag Ben ik al zielig? Nee, ik ben nog helemaal niet zielig. Ik ben welis waar de 65 reeds gepas seerd, ik kreupel een beetje, heb hier en daar last van nog wat andere mankementjes, maar oud zielig, nee, zo voel ik me nog niet. Maar hoe zit dat over een jaar of tien, vijftien? Dan ben ik hoogbejaard én mogelijk de pi neut; voor een stokoude heer Van Dam is straks misschien geen plaats meer in een verzor gingshuis. Gisteren berichtte deze courant dat zo'n 1300 Zeeuwse ouderen binnen afzienbare tijd niet meer in aanmerking komen voor plaatsing in een verzor gingshuis. Nu lijkt mij persoon lijk een verblijf in een Huize Avondrood, Vijverzicht of Vreugdehof niet echt een wen kend perspectief, maar goed, wat moet dat moet. Volgens het onderzoeksinstituut Scoop zullen echter voor steeds meer hulpbehoevende Zeeuwse ouderen de deuren van een ver zorgingshuis gesloten blijven. Komt door het kabinet-Rutte. Dat vindt dat bejaarden zo lang mogelijk thuis moeten blijven wonen. Op zich een nobel stre ven. Maar hoe moet het met de oude heer Van Dam als hij zich zelf niet meer uit bed kan hij sen. Als hij zichzelf niet meer kan wassen. Als hij zichzelf niet meer kan aankleden. Als hij zichzelf- afijn, verzint u maar. Dan moet mevrouw Van Dam dat maar doen, zegt Rutte met een minzaam glimlachje. En als die dat ook niet meer kan? Sja, rimpelt Rutte het voor hoofd, heb je kinderen, een be hulpzame buurman misschien, en anders bestaat er ook nog zo iets als de thuiszorg. Ja, ja, maar wie bezuinigt er zo flink op de thuiszorg? Precies. Toeval of niet, gisteren viel in mijn elektronische brievenbus een uitnodiging van de een of andere firma om 'vrijblijvend' een robotstofzuiger te testen. Ik hoefde slechts mijn naam, adres en telefoonnummer in te vullen en dan maak ik kans op een geheel gratis robot. Dat heb ik als de sodemieter gedaan na tuurlijk. Is er straks tenminste nog iemand die bij mij de boel een beetje aan kant kan hou den. 0118-434005 Bij mij roept 'monnikenwerk' de associatie op van geduldig en nauwkeurig werk. Daar ontbreekt het aan bij de column van de heer Staat (4 januari). Ten aanzien van de kerkdiensten ging het onder zoek waarschijnlijk niet verder dan het bestuderen van het over zicht van kerkdiensten in deze krant. In tegenstelling tot zijn be wering waren de protestanten niet aangewezen op één dienst in Aardenburg, maar was dat het re sultaat van een bewuste keuze. De afgelopen vijfjaar wordt op verschillende terreinen samenge werkt door die gemeenten. Dit heeft zelfs geleid tot redelijk nauwkeurig omschreven plan nen. Eén daarvan is om op ver schillende momenten in het jaar een gezamenlijke viering te hou den, voorbereid door en met in breng van leden van verschillen de gemeenten. Hopen dat de co lumn de overige keren wel het re sultaat is van monnikenwerk. Zelfs al scheurtjes worden aange toond, verandert dat niets in de productie van kernenergie. De aandacht wordt dan verlegd naar hoe onbeduidend deze zijn. Haar scheurtjes hebben spreekwoorde- door Frank Balkenende lijk weinig breedte, dus zal EPZ betogen dat de geringe lengte maar weinig verlies van sterkte be tekent. We hebben het allemaal gezien; het reactorvat van de kern centrale in Petten is nóg in be drijf, inmiddels ruim 10 jaar na constatering van groeiende scheurtjes. Groenlinks kan zich beter richten op overbodigheid. Delta valt om als de lucratieve in komsten van deze vergane glorie wegvallen. Waar behoort Borssele bij? Bij de 5 gevaarlijkste of de 25 veiligste kerncentrales ter wereld? De bewering van het laatste is een aperte belediging van honder den kerncentrales die ook bij de 25 veiligste zeggen te behoren. Ook Tsjernobyl en Fukushima maakten dat hun omgeving wijs. Redacteur Melita Lanting is in haar analyse glashelder over de ontstane situatie in de gemeente raad op Schouwen-Duiveland. De versnippering bedreigt lokale de mocratie. Zij beschrijft de feiten, helaas niet de mogelijke gevolgen en zeker niet de daaraan vooraf gaande oorzaken. Zullen de ge meentelijke politici zich nu bloot geven? Zullen zij de genoemde fei ten omzetten in een vraagstelling en daarop antwoord geven? Ik be twijfel dat. Om een voorbeeld te noemen: Is Schouwen-Duiveland een relatief kleine gemeente? Juist niet. De vergoeding (691,68 euro) wordt bepaald door het aantal in woners, niet door de te besturen oppervlakte met 22 voormalige zelf bepalende gemeenten. Later ingedeeld in oost-midden-west met eigen divers karakter. MIDDELBURG - Het viel de meesten niet op. Achtduizend Zeeuwse huishoudens kregen sinds okto ber geen energierekening meer van energiebedrijf Delta. Ook wer den geen voorschotten afgeschre ven. De betreffende klanten zijn daar gisteren per brief over geïn formeerd. „Wie geen brief krijgt, heeft geen probleem", zegt woor- voerder Arendo Schreurs van Del ta. Bij de betroffen huishoudens is sinds oktober niets door Delta af geschreven. „Dan heb je het over een bedrag van een euro of 800. Bij anderen gaat het om een maand." Veel klanten was het niet eens op gevallen, omdat de maandvoor- schotten automatisch worden af- geschreven. Ze zullen de voor schotten alsnog moeten betalen, zegt Schreurs. Het energiebdrijf zal echter een mild beleid voeren. „Als je in één keer drie maanden voorschot moet betalen, kan dat voor sommigen best een flinke hap zijn. Dat is ook de reden dat we nu geen gebruikmaken van au tomatische incasso's. Klanten krij gen een acceptgiro toegestuurd, die eind januari in de bus valt. Wie financieel in de problemen dreigt te komen, kan contact op nemen met Delta. We kunnen bij voorbeeld afspraken maken over gespreid betalen. De fout ligt bij ons, niet bij de klanten." Voor Delta gaat het om in totaal 2,5 miljoen euro die nog geïnd moet worden. „Dat is best een be drag, maar voor een bedrijf als Delta te overzien." Over renteverliezen wil Schreurs dan ook niet te hard nadenken. De woordvoerder verwacht dat het bedrag in februari, als de meeste klanten hun acceptgiro's hebben opgestuurd, op de reke ning van Delta staat. In februari hervat het energiebedrijf de incas so's voor de achtduizend getrof fen klanten. De oorzaak van de malheur .schuilt in bestanden die van Del ta Netwerkbedrijf zijn overgezet naar het computersysteem van Delta Energie. Sinds 1 augustus vorig jaar zijn energieleveranciers verantwoordelijk voor het verza melen, controleren en vaststellen van de meterstanden. Bij de 'ver huizing' van die data is het misge gaan, zegt Schreurs. Bij vijf procent van de klanten van Delta bleek de meterstand niet goed in het computerssys teem van Delta te zijn opgeno men. „Toen we dat ontdekten heb ben we direct alle incasso's en fac turen gestopt. Er zijn geen onte rechte of verkeerde incasso's ver- sti tr< he n3 va ga D, Sc 'fc kt Pi te de H „We hebben het gevoel als Zee land bij dit soort grote projecten altijd achter in de bus te zitten. Nu willen wij ook wel eens door de voorruit kijken", zegt directeur Ron Flipse van Bouwgroep Peters. Behalve zijn bedrijf wordt de kern van het consortium ge vormd door installateur Wolter Dros, Hoondert Staalbouw en ar chitectenbureau Rothuizen. Flip se: „Dit is de vaste ploeg. De be doeling is dat die naar behoeve kan worden uitgebouwd. Maar we hebben nu van iedere discipli ne de expertise in huis om een groot project als de marinierska zerne te kunnen aanvliegen." Flipse durft nog geen inschatting te maken van de kans dat het Zeeuwse bedrijfsleven een graan tje kan meepikken in de bouw van het complex bij Ritthem. Der gelijke projecten moeten Euro pees worden aanbesteed. Het pro gramma van eisen aan de hand waarvan duidelijk wordt hoe het terrein moet worden ingedeeld, laat nog altijd op zich wachten. De vertraging wordt deels veroor zaakt door het tussentijdse kabi netsbesluit ook de opleiding van het Korps Mariniers over te heve len naar Vlissingen. Dat onder deel zit nu nog in de Rotterdamse Van Ghentkazerne en vergt aan passing van de oorspronkelijke op zet. Het verzet uit de gemeente en de Tweede Kamer tegen slui ting van die kazerne is groot. d( P' tl z< ki te d E h b le b v DOf Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl Joke Steeneveld Vincent van Coghstraat 9, Schoondijke Nog 2,5 miljoen te innen E. den Heijer Ritthemsestraat 109, O-Souburg Jan van der Straaten Oosterenbariweg 46, Renesse Arendo Schreurs, Delta *- door Marcel Modde MIDDELBURG - Vier toonaangeven de bedrijven hebben het Bouwcon sortium Zeeland opgericht, om mee te kunnen doen aan de bouw van de marinierskazerne bij Vlissin- gen. Het consortium heeft voorma lig ziekenhuisbestuurder (ADRZ) Pieter Vierhout aangetrokken als adviseur en contactpersoon tussen de provincie en het ministerie van Defensie. M VI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22