ZEELAND CZAV boekt 3,7 miljoen euro winst a,manak Invaliden 18 en 29 34 en 35 Dit jaar bijna 17 procent minder vuurwerkschade, ondanks toename in Terneuzen, Sluis en op Walcheren. 'olitïek h jong bloed t oeite nden Ook wielrenners gaan met hun tijd mee MIDDELBURG - De schade door vuurwerk is in acht van de der tien Zeeuwse gemeenten dit jaar fors lager dan begin vorig jaar. Al leen in Terneuzen, Sluis en alle drie de Walcherse gemeenten is de afgelopen jaarwisseling meer schade aangericht. In totaal is voor bijna 17 procent minder schade aangericht dan tij dens de jaarwisseling van 2012 op 2013. De totale schade bedroeg toen 171.596 euro. Dit jaar be draagt de schade door vuurwerk bijna 143.000 euro. Op Schouwen-Duiveland, in Bor- sele en Tholen is het schadebe drag meer dan gehalveerd. Werd op Schouwen-Duiveland vorig jaar nog voor 13.000 euro ver nield, dit jaar is de teller blijven steken op 5500 euro. Volgens de gemeente is dat te danken aan pre ventieve maatregelen, zoals het verwijderen van prullenbakken en sluiten van parkeermeters. Ver der was er extra toezicht van de politie en werden straatcoaches in gezet. In Borsele werd voor 8000 euro aan schade aangericht, tegen ruim 17.000 euro vorig jaar. Ook op Tholen zagen de cijfers er be ter uit: 4000 euro schade nu te genover 12.000 euro vorig jaar. Op Noord-Beveland werd bijna een halvering van het schadebe drag gemeten: 2000 euro dit jaar, terwijl vorig jaar voor 3950 euro werd vernield. Ook in Hulst zakte het schadebe drag aanzienlijk, van 26.000 euro vorig jaar naar 15.208 euro dit jaar. Het leeuwendeel daarvan komt van opgeblazen afvalbakken, ver nielde abri's en verkeersborden. Vooral in de kern Hulst is veel ver nield. De twee overige Zeeuws-Vlaamse gemeenten lieten een stijging zien. In Sluis was die spectaculair, van 350 euro vorig jaar naar 6570 euro dit jaar. Volgens een woord voerster van de gemeente wijst dat er niet op dat de jaarwisseling rumoeriger was. Er is anders gere gistreerd en er is dit jaar een vrij kostbaar bankje vernield. Met een schadebedrag van 31.500 euro werd er in Terneuzen voor 2000 euro meer schade aangericht dan tijdens de jaarwisseling 2012/1013. In beide gemeenten werden wel preventieve maatregelen geno men. In alle Walcherse gemeenten was de vuurwerkschade dit jaar iets groter. In Middelburg dit jaar 26.501 euro (vorig jaar 24.750), in Vlissingen 7000 euro (vorig jaar 6000) en in Veere 5100 euro (vo rig jaar 3596). Ook in Goes, Kapelle en Reimers- waal is minder schade door vuur werk veroorzaakt dan in voorgaan de jaren, zij het minder opvallend dan in Borsele en op Noord-Beve land. In Goes was het schadebe drag bijna hetzelfde, 9336 euro dit jaar tegenover 9460 vorig jaar. In Kapelle zakte het schadebedrag met 2000 euro naar 15.000 euro. In Reimerswaal liepen de onkos ten met een vergelijkbaar bedrag terug: 7100 euro schade dit jaar te genover 8807 vorig jaar. Daarvan gaat 1,75 miljoen euro te rug naar de leden en afnemers, werd al in november meegedeeld op basis de voorlopige behaalde resultaten. Deze 'nakorting' is me de tot stand gekomen door een gunstige omzetontwikkeling, on danks een afname van gewas beschermingsmiddelen en mest stoffen. Daarnaast creëerde de CZAV een groeiend marktaan deel en droegen ook beleggingen bij aan een positief resultaat. Wel waren de deelnemingen niet zo vruchtbaar als het jaar daarvoor. De omzet groeide derhalve licht van 420 naar 435 miljhoen euro. Afgelopen jaar investeerde CZAV 11,7 miljoen euro. Dat bedrag ging onder meer zitten in de vernieuw de graanop- en overslag in Axelse Sassing, uitbreiding van het hoofdkantoor, een Agrimarkt-ves- tiging in Oud-Beijerland en over name van een oliehandel. Ze loopt al behoorlijk tegen de zes tig maar alles functioneert nog min of meer. Sportief is ze nooit geweest, meer het Bourgondische type. Toch stelde die Goese, in de rij voor de kassa, vast dat het best wel meeviel: eerst een groot rondje met de hond en daarna te voet met de boodschap- pentrolley naar de winkel. Ze was, kortom, niet ontevreden met zich zelf. Tot een aardige jongeman aarzelde om achter haar aan te sluiten. „Me vrouw, mag ik wat vragen?" „Tuur- lijk!" Met een blik op het vierkante, blauwe bordje boven haar hoofd: „Is deze kassa alléén voor invali den? DONDERDAG 9 januari 2014 Minder schade door vuurwerk door Ernst Jan Rozendaal Tijdens de jaarwisseling heeft vuurwerk in totaal minder schade aangericht dan in vorige jaren, archieffoto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende WEMELDINGE - De Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereni ging (CZAV) heeft over het boek jaar 2012/2013 een winst van 3,7 miljoen euro geboekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21