li cm PMPmE PUBLIC it De vakbeweging in Nederland is juist heel lief. Het zijn de werkgevers die activistisch zijn Toekomst drukkerij Joh. Enschede aan zijden draadje ECONOMIE 15 De vakbeweging in Nederland doet niet aan gijzelingsacties, zoals in Frankrijk. 'Wij zijn juist heel constructief.' DEN HAAG - Terwijl dinsdagmid dag in Den Haag enkele tientallen verpleegsters een demonstratie hielden en een braaf actielied zon gen, lieten werknemers van ban denfabrikant Goodyear in het Franse Amiens pas na dreiging van de gendarmerie twee gegijzel de managers vrij. Tussen de Haagse actie van Abva- kabo FNV en de harde actie van de communistische vakbond CGT in Amiens liggen hemelsbreed zo'n 400 kilometer. Twee landen, twee vakbonden, twee acties. In beide landen is het crisis. In de Nederlandse (thuis)zorg verdwij nen duizenden banen. Bij Good year in Amiens staan 1200 van de 3000 arbeidsplaatsen op de tocht. In Den Haag fietsten twee wijka genten mee om het verkeer te re gelen, terwijl in Amiens de gen darmerie met de wapenstok klaar stond. In maart vorig jaar kwam het daar al tot rellen. Negentien oproeragenten raakten toen licht gewond. Gijzelen lijkt in de Franse arbeids verhoudingen aan de orde van de dag. In maart vorig jaar werd ook de Nederlandse topman Merthus Bezemer van de Mercurius Group uit Zaandam enkele uren vastge zet door de werknemers van zijn Franse dochteronderneming. Er is sinds 2009 een tiental gijzelingen van managers geweest in Franse bedrijven. Bij andere acties, onder meer van vrachtwagenchauffeurs, werden wegen soms langdurig ge blokkeerd. „Wij hebben nu eenmaal een heel andere vakbondscultuur. Ne derland is geen Frankrijk", zegt Corrie van Brenk, voorzitter van Abvakabo FNV. „Wij hebben echt een cultuur van overleg, van on derhandelen. En dat kan soms erg lang duren. Wat de mensen in Zes keer zoveel schaliegas in China De productie van schaliegas in China is in 2013 meer dan ver zesvoudigd tot 200 miljoen ku bieke meter. Dat maakte de Chinese overheid gisteren be kend. In 2012 lag de productie van schaliegas nog op 30 mil joen kubieke meter. China heeft 's werelds grootste reser ves schaliegas. Om de productie verder op te voeren, hebben energiemaat schappijen voor 600 miljoen kubieke meter aan nieuwe pro ductiecapaciteit gebouwd. Chi na mikt voor 2015 op een pro ductie van 6,5 miljard kubieke meter schaliegas. Noord-Frankrijk hebben gedaan is hartstikke verboden. Je mag mensen niet gijzelen, ook al ben je nog zo wanhopig voor je baan." Een factor is ongetwijfeld dat de organisatiegraad in Frankrijk en Nederland van een heel andere or- De Haarlemse drukkerij van waar depapieren en documenten Ko ninklijke Joh. Enschedé verkeert in ernstige financiële problemen. De banen van zo'n tweehonderd werknemers staan op de tocht. Hans Robijn van vakbond FNV Kiem: „Afgelopen zomer was de financiële situatie al nijpend. Het bedrijf moest een investeerder aantrekken, omdat betalen van de rekeningen moeilijk werd." De investeerder stelde eisen, zo als afwaardering van de leningen door de ING. De bank wilde dit al leen als het ministerie van Econo- de is. In Frankrijk is naar schat ting nog maar zo'n 7 procent van de werknemers lid van een vak bond. In Nederland ligt dat per centage nog altijd rond de 20. „Dat betekent dat de bonden in landen als Frankrijk wat harder schreeuwen, eerder in actie ko men en dan sneller voor de harde lijn kiezen. Ze zijn ook echt gepo litiseerd", zegt hoogleraar arbeids verhoudingen Maarten Keune. In Frankrijk liggen de verhoudingen ook scherper. „Er is meer afstand, minder cultuur van het overleg, terwijl wij polderen tot we een ons wegen." De macht van de vakbonden wordt ook niet zozeer afgemeten aan het ledental, als wel aan de macht in de bedrijven via de on dernemingsraad. mische Zaken garant zou staan voor de rest van de leningen. Mi nister Henk Kamp legde het afwij zende advies van zijn ministerie naast zich neer en zegde de tegoe den toe. Nu moet de drukkerij nog voldoen aan een laatste eis van de geldschieter; het personeel moet 8 procent inleveren. Deze week is het personeel gevraagd het vakantiegeld in te leveren. Als het personeel weigert, trekt de geldschieter zich terug. Daarna zal ook ING de leningen niet af waarderen en het bedrijf in sur seance van betaling raken. Corrie van Brenk van Abvakabo denkt dat Nederlandse zorgmede- werkers niet te vergelijken zijn met werknemers van Goodyear. „Mensen uit de zorg denken altijd eerst aan hun cliënten. Dat zit nu eenmaal in ze. In de industrie rea- Vion rondt verkoop af Vleesverwerker Vion heeft de ver koop van zijn ingrediëntendivisie aan het Amerikaanse Darling In ternational afgerond. Darling heeft ongeveer 1,6 miljard euro be taald. Ingredients, met hoofdkan toor in Son, heeft ongeveer 5700 werknemers in dienst Recordaantal werklozen De werkloosheid in Italië is in no vember gestegen tot een recordni veau van 12,7 procent van de beroepsbevolking. In november 2012 bedroeg de werkloosheid nog xi,3 procent. De jeugdwerk loosheid in Italië kwam in novem ber uit op 41,6 procent. geren ze iets feller. Je zag het on langs nog bij Aldel (de alumini- umfabriek in Delfzijl, red). Daar werd een brief van minister Kamp verbrand. Dat zal je ie mand in de zorg niet snel zien doen." Toch sluit ze niet uit dat ook in de zorg de acties harder worden. „Bij het massa-ontslag van de thuiszorgmedewerkers van Sensi- re besloten de actievoerders het hoofdkantoor te gaan bezetten." Ron Meyer van FNV Bondgeno ten, ooit betrokken bij acties in de schoonmaak: „We hebben in Ne derland een van de liefste vakbe wegingen ter wereld. Altijd net jes, altijd constructief. In de Ne derlandse arbeidsverhoudingen zijn vooral de werkgevers activis tisch." Banengroei Amerika De werkgelegenheid in het Amerikaanse bedrijfsleven is in december met 238.000 ba nen toegenomen. Dat meldt loonstrookverwerker ADP. Eco nomen hadden op een banen groei met zo'n 200.000 arbeids plaatsen gerekend. LONDEN Bentley boert goed De Britse bouwer van exclusie ve limousines Bentley heeft vo rig jaar een recordaantal auto's verkocht. Bentley verkocht er 10.120, tegen 8510 een jaar eer der. Klanten wachten gemid deld 45 maanden op de leve ring van hun bestelde Bentley. DONDERDAG 9 JANUARI 2014 'Nederlandse vakbond is lief t j REGION I Een maand geleden demonstreerden de Franse vakbonden CGT en Sud-Rail in Lyon tegen het transportbeleid van de Franse regering. Daar werd ook vuur werk bij afgestoken, foto HH door Wilko Voordouw PEKING Ron Meyer, FNV Bondgenoten 20 In Nederland is ongeveer 20 procent van de werknemers georganiseerd in een vakbond, tegen slechts rond 7 procent in Frankrijk. EINDHOVEN ROME NEW YORK HAARLEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15