y VERDIEPING 11 de derde mobilisatie Koude Oorlog afschaffing dienstplicht jubileumjaar B3 ier je je 200e verjaardag, zit je middenin een van de grootste bezuinigings operaties ooit waarin dui zenden banen verdwij nen. Hoe cru is dat- Het 200-jarig bestaan van de Koninklijke Landmacht wordt dan ook niet over the top gevierd, stelt luitenant-ge neraal Mart de Kruif, de hoogste baas. Daar is het niet het moment voor. Waar het dan wel het moment voor is? „Draagvlak krijgen in de maatschappij", zegt De Kruif in een interview in een De fensie-tijdschrift. Hij zegt het een paar keer zelfs. Zo vaak dat je denkt: dat draag vlak is een probleem. Dat klopt ook, zegt Jean Debie van de mili taire vakbond VBM. „Bij elke bezuiniging wordt de krijgsmacht weer aangewezen. Waarom? Omdat Jan en Mien thuis op de bank niet weten wat die krijgsmacht voor de samenleving betekent. Die denken: wat hebben wij te zoeken in Afghanistan en Mali? Zij zien niet wat de landmacht alle maal in Nederland zelf doet. Het is het vre- desdividend: na de val van de Muur is er geen acute dreiging meer. Dus als mensen dan moeten kiezen tussen bezuinigen op de zorg voor hun moeder in een tehuis of bezuinigen op defensie, kiezen ze begrijpe lijkerwijs voor het laatste. De landmacht moet meer laten zien wat ze doet in het land." Meer zichtbaar zijn dus. Om in moderne le- gertermen te blijven: de hearts and minds van de Nederlandse burger winnen. Het is kenmerkend voor de positie van de landmacht in de Nederlandse samenle ving. Die is al tweehonderd jaar onder werp van discussie. Want waar de marine ons herinnert aan ons verleden als machti ge zeevaardersnatie en de luchtmacht al tijd een zweempje Top Gun heeft, kleeft aan de soldaten van de landmacht het ima go van kanonnenvoer. Dat was in 1814 niet anders, stelt Ben Schoenmaker van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie. Toen de kersverse koning Willem I na het vertrek van de Fransen de Koninklijke Landmacht opricht te, nam hij beroepssoldaten aan, maar voer de hij ook dienstplicht in. „Maar je kon iemand betalen om jouw plek in te nemen. Ongeveer 20 procent van de dienstplichtigen deed dat. De rijkste 20 pro cent uiteraard. Daardoor kreeg het leger een proletarische uitstraling. Zeker ook om dat de leefomstandigheden in de kazernes niet best waren." Na een lange maatschappelijke discussie werd de afkooproute in 1898 afgeschaft. „In de 20e eeuw kreeg de landmacht echt een volwaardige plek in de samenleving. Ook de socialisten die in de jaren '20 nog voor afschaffing waren, keerden terug op hun schreden toen Nazi-Duitsland opkwam." Na de Nazi's kwam de dreiging van de Rus sen. Toen die wegviel, brokkelde ook het draagvlak af. „Met de afschaffing van de dienstplicht is ook de vervreemding begonnen. Door de dienstplicht maakten hele generaties ken nis met de krijgsmacht: Maar kijk nu: er zijn geen echte garnizoenssteden meer waar je veel soldaten ziet, het aantal zicht bare oefenterreinen is veel minder gewor den en hoeveel leden van de Tweede Ka mer zouden nog in dienst hebben gezeten? Nu redeneren veel mensen: als er geen drei ging is, dan kan er wel wat vanaf, van die landmacht. Het 200-jarig jubileum is dan een mooi moment om er nog eens op te wijzen waartoe je eigenlijk op aarde bent." Die discussie is inmiddels losgebarsten. De Kruif stelt dat een missie in Mali 'wordt ge zien als een ver-van-mijn-bed-show' maar dat Nederland nu eenmaal is gebaat bij in ternationale veiligheid en stabiliteit. Plasti- scher zegt hij: „Een strijd wordt nog altijd gestreden op het land. Zonder landmacht stopt een conflict niet. Wij staan tussen de mensen en dat is onze unieke waarde." Tegelijkertijd gaan in Nederland stemmen op om het leger meer in te zetten in eigen land. Dinsdagavond nog riep de meerma len overvallen Amsterdamse juwelier Wel- zenbach in de talkshow van Knevel en Van den Brink minister Hennis-Plasschaert van Defensie op 'het leger naar Amsterdam te sturen'. Een man met een mitrailleur voor zijn win kel, lijkt hem wel wat. Achmed Baadoud, stadsdeelvoorzitter van Amsterdam Nieuw-West, zei deze week 'graag een ka zerne in zijn stadsdeel te willen' om jonge ren kennis te laten maken met discipline. De landmacht als superagent als de politie het niet meer alleen afkan. Voormalig le gerleider Van Uhm stelde daar in dezelfde talkshow als de juwelier direct vraagtekens bij: „Militairen op straat? De vraag is of we zo'n maatschappij willen. Natuurlijk kan de landmacht de politie helpen, de vraag is hoe dat het beste kan." Het gebeurt ook al, meldde de Amsterdam se burgemeester Van der Laan zondag. Het leger heeft de politie geholpen bij het op lossen van een inbraakgolf in Amsterdam- Noord. Geen soldaten op straat, wel techni sche hulpmiddelen als 'ogen en oren'. Ook leent Defensie al vaker drones uit aan de politie: voor de opsporing van hennep en het toezicht bij evenementen. Daar ziet ook vakbondsman Debie kansen liggen voor de landmacht: „De landmacht heeft de systemen die we nodig hebben in het geval van een ramp. Ze beschermen de vitale communicatiesystemen van de over heid. En simpel gezegd gaat het ook om 'handjes', om het afzetten van gebieden als dat nodig is. Soms is er een ramp nodig om de waarde van de landmacht te beseffen." i 1 1 1 FEEST BIJ DE LANDMACHT gp DONDERDAG 9 jANUARI 2014 door Cyril Rosman 1939 het leger bereikt een sterkte van 280.000 man. Ik I i jaren '80 op. Sterkte van het leger: ongeveer 65.000 personen. 1996 2014 landmacht telt ruim 18.000 militairen en 2700 burgers. Defensie geeft werk aan bijna 44.000 militairen en 18.000 burgers. I beeld Koninklijke Landmacht Op 9 januari 1814 riep de nieuwe koning Willem I de Koninklijke Landmacht in het leven. Die verdreef di rect de laatste Fransen uit ons land. Nederland had natuurlijk al langer een landmacht, die veranderde echter vaak van opzet. Na 1814 gebeurde dat niet meer. Ook december 1813, toen een regiment van het in op richting zijnde leger Breda bevrijdde, had als verjaar dag kunnen doorgaan. Het 200-jarig bestaan wordt vandaag gevierd met een vaandelgroet aan de ko ning in Den Haag. Die wordt live uitgezonden op Nederland 1, vanaf 13.30 uur. De jaarlijkse Landmachtda- gen worden dit jaar op 23 april op tweehonderd loca ties in het land gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11