Bezuinigen en toch blijven werven De Koninklijke Landmacht bestaat vandaag 200 jaar. Maar de krijgsmacht is onzichtbaar in de samenleving geworden. 10 VERDIEPING DEFENSIE oprichting Koninklijke Landmacht Slag bij Waterloo algehele mobilisatie De landmacht moet duizenden banen schrappen, maar werft ook nieuwe mensen. Jongeren blijven nodig. wederom algehele mobilisatie Terwijl het maanden lang ging over bezuini gingen op de krijgs macht, adverteerde dat zelfde leger in de me dia met avontuurlijke banen. Dat ziet er een beetje vreemd uit, maar het heeft alles te maken met het specifieke karakter van Defen sie. Het Nederlandse leger is al een tijdje het kind van de rekening. In de periode 2011-2013 moesten er twaalfduizend banen verdwijnen, waarvan zesduizend bij de land macht. „5400 banen zijn al weg, 600 volgen dit jaar", aldus een de fensiewoordvoerder. Daar komen mogelijk nog enkele honderden banen bij vanwege de dit najaar door minister Hennis-Plasschaert aangekondigde nieuwe bezuini gingen. „De landmacht heeft de afgelo pen jaren het grootste deel van de bezuinigingen voor haar rekening genomen", zegt Jean Debie van de militaire vakbond VBM. Zo werden onder meer alle tanks wegbezuinigd. „Het is wrang dat er ook in dit jubileumjaar weer be zuinigd moet worden, maar dat is nu eenmaal de politieke werkelijk heid." Dat er tegelijkertijd ook volop nieuwe soldaten worden gewor- ven, is volgens een woordvoerder van Defensie logisch. „Een groot deel van de banen verdwijnt bij staven en ondersteunende eenhe den. Soldaten en korporaals bij de operationele eenheden hebben over het algemeen een dienstver band van vier jaar. Deze groep van militairen heeft een een be roep dat nogal wat fysieke kracht en conditie vergt. Over het alge meen tref je daar dus voor jonge kerels en meiden aan. Dit bete kent wel dat er jaarlijks nieuwe aanwas nodig is, vandaar dat de landmacht nieuwe mensen blijft werven. Op dit moment is de or ganisatie overigens vrijwel geheel gevuld." Wie op werkenbijdefensie.nl kijkt, ziet daar bij de landmacht nog 26 verschillende vacatures: van tandarts tot wapensysteem technicus. Waartoe is de landmacht na 200 jaar nog op aarde? l8l4 27.000 man (inclusief dienstplichtigen). I8I5 1870 in verband met Frans-Duitse oorlog. Nederland vecht mee met 18.500 man, van wie er 3000 sneuvelen. I9I4 het zogenoemde veldleger telt 95.000 man, Nederland brengt 200.000 man onder de wapenen. irl-a O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10