Bestemming zoeken is belangrijker dan vinden Politie houdt tweede verdachte aan voor moord bij IJzendijke 1 Vakmannen Steeds meer ouderen moeten zelfstandig blijven wonen. Het verzorgingshuis verdwijnt. 26 ZEELAND OUDERENZORG woensdag ÊF Het gaat niet best met de kranten. Op nieuw zijn de op lagen flink gedaald. Had ik maar een vak geleerd. Mijn vader zaliger had graag ge zien dat ik iets met mijn han den ging doen. Hij voorspelde dat werkgevers later zouden vechten om goede vakmensen; mensen met gouden handjes zoals mijn vader. Onlangs stond ik nog een schuurdeur te bekijken die mijn vader nog gemaakt had. Mijn vader is nu veertien jaar dood. De deur zal hij zo'n twin tig jaar geleden gemaakt heb ben maar hij sluit nog perfect, hangt geen millimeter af. Vak werk. Mijn vader was geen timmer man. Hij was van oorsprong een kleermaker. Mijn yader was gewoon handig. Dat waren alle vaders toen. Een rechtge- metseld muurtje werd toen niet op Facebook gezet. Iedere vader kon dingen maken. Als gevolg werd ik ook een vader die dingen kan maken en in die - misschien wat ouderwetse - traditie wil ik mijn zoon opvoe den. Niet alleen omdat het een genot is om scheppend bezig te zijn maar ook omdat het nu kei hard nodig is. De samenleving is in noodtem- po aan het feminiseren en ner gens zie je dat zo goed als op de basisscholen. In alle jaren on derwijs is mijn zoon maar een keer een mannelijke leraar te gengekomen. Onderwijzer is een vak geworden voor meisjes die kinderen leren chips te zeg gen in plaats van shit. Mijn zoon leert op school liedjes voor musicals en doet er dans jes voor een milieubewustere wereld. Aan mij de taak om dat dan weer recht te breien. Heeft hij weer een dansje op het school plein voor de wereldvrede moe ten doen, dan moet hij bij mij de blaasbalg bedienen waar mee wij het vuur heet stoken om zwaarden te kunnen sme den. Kwestie van balans. Yin en yang. Mijn vader kreeg gelijk met zijn voorspelling dat handige mensen een zeldzaam goed zul len worden. Wedden dat vrouwen in de toe komst vechten om échte man nen? Daarmee wierp schrijfster Franca Treur enig licht op haar drijfveer tot het schrijven van haar tweede roman De Woongroep, die net is uitgekomen. Ze zei het gisteravond aan het be gin van een SLAZ-bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Bestuurslid Jan van Gilst van deze literaire, stichting legde in het vraaggesprek met de schrijfster een relatie met haar debuutro man Dorsvloer vol Confetti waar van 150.000 exemplaren zijn ver kocht. Spehlt daarin de jonge Kate- lijne de hoofdrol, ook in De Woongroep komt een vrouw voor met die naam, maar nu als een 'soort God in Afrika' die invloed uitoefent op de personages in het verhaal. Koos de schrijfster in haar eerste boek juist voor afstand door de mensen daarin aan te duiden als 'de vader' en 'de moeder, in De Woongroep gebruikt zij de ik-fi- guur. „Dat is een bewuste keus. Ik had zelf Elenoor kunnen zijn, maar ik ben haar helemaal niet. In het besef dat de lezer dat wel licht denkt, schuilt het gevaar dat ik haar heel slim en aardig zou hebben gemaakt. Ik heb die ik-fi- guur daarom bewust heel veel MIDDELBURG - De 94-jarige Cor Brouwers woont al dertien jaar in zijn seniorenwoning aan de Bui tenruststraat in Middelburg. „En ik wil hier heel graag blijven." Hij kijkt graag naar buiten, puz zelt, leest de krant aan de keuken tafel, speelt een spelletje op de 'computer en gaat elke dag van twaalf tot twee eten bij zorgcen trum Buitenrust, tegenover zijn woning. Op 12 juni vorig jaar viel hij, in zijn slaapkamer. „Ik heb mijn bek ken gebroken, net als die Duitse, Angela Merkel." Brouwers zegt het op vrolijke toon, maar de val betekende een ommekeer, want sindsdien is zelfstandig wonen een stuk moeilijker geworden. Drie maanden lang moest hij reva lideren in 't Gasthuis, een zorg centrum in Middelburg. Maar een maal thuis gleed hij nóg een keer uit op zijn gladde badkamervloer. „Toen was de andere kant van mijn bekken gekneusd." Sindsdien is Brouwers praktisch invalide. In huis beweegt hij zich voort in zijn trippelstoel en voor de oversteek naar Buitenrust ge bruikt hij de elektrische rolstoel. Daarbij komt nog dat hij halfzij- dig verlamd is. Hij kan zijn linker arm niet gebruiken, omdat hij als vijfjarig jongetje van een steiger viel in Vlissingen. „We hebben het huis na die val partijen aangepast, zodat hij met de trippelstoel in de slaapkamer kan komen. Maar het zelfstandig wonen ging eigenlijk niet meer", zegt zijn dochter Tilly Willemse. VAN HUISHOUDELIJKE HULP TOT VERPLEGING THUIS kanten gegeven", aldus Treur. Zij voert Elenoor op als model voor de hedendaagse mens op zoek naar eigen identiteit. In haar werk als content-manager kan ze dat niet vinden. „Sommige mensen lossen gebrek aan identiteit op met een hobby of passie naar iets. Elenoor kan goed tekenen, maar beseft dat zelf niet. Wie een kind krijgt, wordt direct onvervang baar en daarmee verdwijnt ook meteen de vraag of je belangrijk bent op de wereld", aldus Treur. Het is niet verwonderlijk dat haar 'boek begint met een bezoek aan een jong stel dat net een tweeling heeft gekregen. Een begin dat aan het slot wordt gespiegeld. Treur schetst het leven in een woongroep in heel veel facetten en maakt daarbij een knipoog naar hoe het in de jaren zeventig daarin toeging. Het bracht Van Gilst gisteravond tot de vraag: „Hoe verzin je het bij elkaar?". Met daarop als antwoord van de schrijfster: „Tsja." Waarna zij weer een lang fragment uit het boek voorlas. Met dat veelvuldig voorlezen bleven helaas wel wat kansen onbenut om Treur nader te bevragen over haar diepere drijfveren voor het schrijven van De Woongroep en zijn specifieke personages. Franca Treur vertelt over haar tweede roman De Woongroep bij SLAZ-avond in de Zeeuwse Bibliotheek. „Daarom hebben we een aan vraag gedaan voor een verzor gingshuis." Brouwers ging ak koord, ook al wil hij liever zelf standig blijven wonen. „Ik heb het geaccepteerd, omdat ik bang was om weer onderuit te gaan." Maar omdat Brouwers zorgzwaar- tepakket 3 heeft, kan hij niet in een verzorgingshuis terecht „Bela chelijk", vindt zijn dochter. „Ik vind het heel vreemd dat iemand die voor 80 procent verlamd is, geen recht heeft op een plekje in een verzorgingshuis. Ze zeggen dat dat alleen kan als hij de regie niet meer kan voeren." Brouwers krijgt nu thuiszorg. „El ke dag komen ze mijn steunkou- sen aantrekken en twee keer per week helpen ze met douchen. Als ik het zou vragen, zouden ze ook thee zetten of helpen met medicij nen hoor, maar dat wil ik niet. En ik wil al helemaal niet uit bed ge holpen worden. Want dan ben je pas echt ver gezakt, vind ik." Dochter Tilly helpt haar vader zo veel als mogelijk. Ze doet de bood schappen, wast zijn kleren, maakt een ochtend in de week schoon, brengt hem naar de dokter, en komt elke dinsdagmiddag langs om een spelletje te spelen. Ook zorgt ze dat haar vader regelmatig bij haar moeder kan zijn, die in een verpleeghuis woont. „Mijn dochter is een hele goede steun voor me", zegt Brouwers. Tilly vindt het vanzelfsprekend dat ze haar ouders helpt en voor ze zorgt, maar het is ook best een last, geeft ze toe. „Er wordt ge zegd: meneer Brouwers heeft ie mand die alles voor hem doet, dus hij kan' wel zelfstandig blij ven wonen. Maar ik ben ook hart patiënt. Ik werkte eerst vijf och tenden per week. Dat moest ik op geven, omdat ik het allemaal niet kon combineren. Maar je doet het. En ondertussen wachten we met angst en beven tot hij weer een keer valt." Bozkurt werd 25 september 2013 bij IJzendijke door het hoofd ge schoten in de buurt van het tankstation aan de N61 waar op dat moment gewerkt werd aan het aanpassen van die weg. Het slachtoffer uit Dordrecht was daar actief als wegwerker. Voor die moord werd diezelfde och tend een inwoner (51) van Dor drecht opgepakt. Hij belde zelf de politie en meldde dat hij iemand had neergeschoten. Hij werd ter plekke gearresteerd en hij had het moordwapen bij zich. Het slachtoffer had een relatie met de dochter van de verdachte. De verdachte zou het daar niet mee eens zijn geweest. De Middelburgse rechtbank keek gisteren tijdens de tussentijdse zitting of die man nog steeds in voorarrest mag worden gehou den. Van der Hofstede liet weten dat de man verdacht wordt van moord en dat het nog wel gerui me tijd kan duren voor de ver dachte berecht kan worden. Een psychiater en een psycholoog moeten hem nog onderzoeken. Ook heeft de verdediging ge- f vraagd of een neuroloog de ver- dachte kan onderzoeken. _gg Van der Hofstede maakte aan het slot van de korte zitting bekend dat er een maand geleden een iweede verdachte is aangehou den. Het gaat om de zoon van de andere verdachte. Ook hij wordt verdacht van moord. Nadere de tails wilde de officier nog niet ge ven, omdat het onderzoek nog vol op gaande is. Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ali Pankow MIDDELBURG - „Ik geloof niet in het vinden van een definitieve bestem ming in je bestaan. Er zal altijd een zoektocht zijn als transcendentie van het onbehuisd zijn van de mens." Bijna verlamd is te gezond door Cornelleke Blok en Marcel Modde Wie verzorging, verpleging of huis houdelijke hulp nodig heeft, kan een beroep doen op thuiszorg. Voor verpleging of verzorging aan huis kunt u terecht bij het Cen trum Indicatiestelling Zorg (CIZ). Voor hulp in de huishouding kunt u terecht bij de gemeente (WMO). De gemeente regelt dat er iemand thuis komt of u krijgt ene persoonsgebonden budget waarmee u zelf iemand 'in dienst' neemt (een alfahulp) Verpleging of verzorging (W) thuis valt onder de AWBZ. Die vorm van thuiszorg vereist een in dicatie van het CIZ. Voor Zeeland is dat het kantoor in Bergen op Zoom, telefoon: 088-7891460 of info.bergenopzoom@ciz.nl. Het CIZ bepaalt de ernst van de gezondheidsproblematiek. Daaruit volgt indicatie voor een zorgzwaar- tepakket (ZZP-W), variërend van 1 tot en met 10 (terminale zorg). Iemand met de indicatie W3 heeft behoefte aan begeleiding en vooral ook intensieve lichamelijke gezondheidszorg, in een beschut te woonomgeving, aldus het CIZ. Mensen die W4 geïndiceerd zijn, hebben ook moeite met communi catie, het nemen van besluiten en het uitvoeren van taken. MIDDELBURG - De politie heeft een maand geleden een tweede man opgepakt die verdacht wordt van moord op de 24-jarige M. Bozkurt. Officier van justitie G. van der Hof stede maakte dat gisteren bekend tijdens een tussentijdse zitting van de rechtbank. Het gaat om de zoon (24) van de man die sinds septem ber verdacht wordt van de moord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74