Het piepkleine mu seum in de oude verbandkamer van scheepswerf De Schelde dreigt te verdwijnen. 32 ZEELAND et lijkt wel of we hier horen, zegt Doeke Roos. „Ik moet er niet aan den ken dat we ergens an ders heen moeten." De oude Verbandkamer van scheepswerf De Schelde is de afgelopen jaren door vrijwilligers omgebouwd tot een juwe lendoosje waar de Scheldeschatten precies inpassen. Na jaren ploeteren en buffelen vielen de puzzelstukjes afgelopen zomer in eens in elkaar. „We bereikten een om slagpunt, een moment waarop we dachten: verrek, het begint allemaal te kloppen." Deze maand moet duidelijk worden of het bezoekerscentrum annex mu seumpje kan blijven: projectontwikke laar AVV heeft plannen voor het ge bied waar het gebouwtje staat. „Het is spannend", zeg voorzitter Con- ny Seijbel. „We hopen dat we passen bij de plannen van de ontwikkelaar. Hij heeft ons al laten weten dat hij wil dat wij een rol blijven spelen, om dat wij het verhaal over het gebied ver tellen. Zonder dat verhaal is het Schel- deterrein een kale vlakte. Maar hoe dat vorm krijgt, is onduidelijk." Vrijwilligers van de stichting Scheeps- bouwgeschiedenis leiden bezoekers rond over het Scheldeterrein. In de Verbandkamer, waar destijds de be drijfsgeneeskundige dienst van De Schelde zat, zijn allerlei voorwerpen te zien die herinneren aan de scheeps bouw in Vlissingen. „We hebben een open depot", zegt Doeke Roos. „Een opslagruimte ach ter glas. Er zijn drie wanden opengela ten, zodat mensen alles kunnen zien. De bedoeling is dat mensen op een af standje naar het gereedschap kijken, maar in de praktijk loopt het natuur-, lijk allemaal anders. Mensen willen de voorwerpen graag van dichtbij be kijken." En ze komen ze ook brengen: laatst nog een mooie oude passerdoos, een vrouw bracht een fotootje van haar vader. En dan is er de bordenwand, gevuld met de blauwe borden die werkne mers van de werf kregen als ze 25,40 of zelfs vijftig jaar in dienst waren. „Sommige mensen hebben hun jubi leumbord zelf hier gebracht", zegt Roos. Er is een vitrine vol veiligheids- brillen, waaraan de brillenmode is af te lezen: „In 1901 kreeg je de ongeval lenwet, die bedrijven verplichtte zich te verzekeren voor arbeidsongeschikt heid. Die verzekering was heel duur, dus dat stimuleerde de invoering van bedrijfsgeneeskundige diensten. Oog letsel kwam heel veel voor, dus toen zijn ze begonnen met die brillen." Verder staat het gebouwtje vol met Scheldenostalgie: een oude klok, fo to's van decennia geleden: de Willem Ruys die boven de stad uittorende, een vitrine met een logboek over het puinruimen na de oorlog, een kast vol boeken over de geschiedenis van de werf. „Wat ik het mooist vind? Ik denk de klinknagels", zegt Roos. „Die spreken toch altijd tot de verbeel ding." 'Verrek, het begint allemaal te kloppen' door Nadia Berkelder www.scheepsbouwgeschiedenis- vlissingen.nl Doeke Roos in het open depot met gereedschappen en voorwerpen. Vrijwilliger Wesley Sekewael bij de stoommachine in de gang van de Oude Verbandkamer. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66