Consument wil geen appel met een vlekje of buts je Ambtenaar Terneuzen mag weer vroeg weg Nabestaanden roeren zich in twist landingsmonument SCHOUWEN-DUIVELAND 31 WITGOED I KAPELLE - De gemeente Kapelle noemt zich De Bloesem van Zee land. „En terecht", zegt wethou der Evert Damen. „Wij nodigen toeristen uit om door het land schap van boomgaarden te fietsen en te wandelen. Dan moet je wel in de gaten houden dat de men sen 'die dat allemaal verzorgen, ook een fatsoenlijke boterham kunnen verdienen." In Kapelle weten ze als geen an der dat er aan een appel of een peer niets meer mag mankeren. Zit er een vlekje op of een butsje aan, dan hoeft de consument het fruit niet meer. „Vandaar dat we altijd serieus meedenken als het gaat om teeltondersteunende maatregelen." De gemeente Kapelle heeft inmid dels veel ervaring met hagelka- nonnen. In de gemeente staan er drie. Tegen twee daarvan heeft nog nooit iemand bezwaar ge maakt, maar eentje is door de rechter 'de mond gesnoerd'. „Het probleem met hagelkanonnen is ook dat er geen echte, uniforme regels voor bestaan en daardoor krijg je rechtsongelijkheid: in de ene gemeente mag het wel, in de andere niet", zegt wethouder Da- men. Evert Damen is daarom blij met de afspraken over hagelnetten, die met de gemeenten Borsele, Reimerswaal en Tholen zijn ge maakt. „We gaan overal dezelfde regels en voorwaarden invoeren voor het gebruik van hagelnetten. Wij zijn toevallig de eerste omdat ons bestemmingsplan buitenge bied nu aan vernieuwing toe is. Bovendien hebben wij hier met een gedoogvergunning een proef kunnen doen. De muisstille hagel netten beschermen het fruit te gen meer plagen dan hagelscha- de." Volgens Damen zitten verschillen de telers met smart op een ver gunning te wachten. TERNEUZEN - Opnieuw kunnen 6o-plussers bij de gemeente Ter- neuzen gebruik maken van een re geling om vervroegd met pensioen te gaan. Het college van B en W nam dit besluit, in overleg met de gemeenteraad, omdat nutsbedrijf Delta de aandeelhouders de ko mende jaren aanzienlijk minder di vidend zal uitkeren. Terneuzen is één van de grotere aandeelhouders van Delta. De winstuitkering bedroeg 2,9 mil joen euro, maar de verwachting is dat die dit jaar niet meer dan de helft bedraagt. Wethouder van financiën Co van Schaik vreest zelfs dat het Delta-dividend gezien de lage elektriciteitsprijzen hele maal verdampt. Vorig jaar bood de gemeente Ter- neuzen 60-plussers al de kans met vervroegd pensioen te gaan, met een aanvulling op hun pensioen tot de pensioengerechtigde leef tijd. Van deze regeling hebben zo'n veertig van de vijftig kandidaten gebruik gemaakt. „Mensen maken daarin een individuele keuze", al dus Van Schaik. „Een aantal be sloot niet mee te doen, bijvoor beeld omdat zij weinig pensioen hadden opgebouwd." Terneuzen heeft de regeling wel extra aantrek kelijk gemaakt voor ambtenaren in lage loonschalen door hen een naar verhouding hogere aanvulling te geven. Voor de nieuwe regeling, op grond waarvan medewerkers waarschijn lijk per 1 juli kunnen uittreden, ko men dertig personeelsleden in aan merking: twintig 'nieuwe' 60-plus- sers en de tien die vorig jaar (nog) niet mee wilden doen. Jochem Schmetz, die contacten on derhoud met de oud-strijders, heeft ze eind december een mail gestuurd met de mededeling dat er in de stad ophef is ontstaan over de verplaatsing: buurtbewo ners voeren actie, er zijn 1200 handtekeningen opgehaald: het monument hoort aan de Comman- doweg, vinden de actievoerders. Ze kondigden vorige week harde acties aan als de gemeente de plan nen doorzet. De oud-strijders en hun nabestaanden vinden dat het monument aan het water moet staan, blijkt uit de brieven die Schmetz per kerende post terug kreeg. Van onder andere de zoon van luitenant Montlaur, van de dochter van commandant Kieffer en van de zoon van de Schot Bill Harvey. Het monument hoort bij de zee, schrijven ze. „Op de plaats waar ze uit het water over van zee wier glibberige glooiing omhoog klauterden", zegt Schmetz. „Het monument staat er nu, zonder in formatie. Het lijkt me mooi als het menselijke verhaal verteld wordt. We willen de dertien gesneuvel den en al hun collega's een gezicht geven. Dat kan bij de Oranjemo len." De commando's hebben zélf het initiatief genomen voor het monu ment. Op 2 november 1946 over handigde kolonel Dawson, die de leiding over de landing had, een cheque van 150 pond én een model van een beeldje van een comman do aan het Vlissingse gemeentebe stuur: de eerste aanzet voor het lan dingsmonument. „Welk stand beeld de leden van het nu ontbon den Commando geplaatst wensen te zien op de plaats op het bolwerk waar zij voet aan wal hebben ge zet", schreef de PZC destijds. Toen oud-commando Patrick Churchill drie jaar geleden naar Het was altijd de bedoeling het monument bij de zee te plaatsen Vlissingen kwam, wilde hij eerst naar de dijk, vertelt Schmetz. „Hij had een houten kruisje bij zich, met een klaproos. En dat moest daar in de glooiing, dat is het eer ste wat hij in Vlissingen wilde doen." Ook Churchill heeft zijn steun voor de verplaatsing schrifte lijk laten weten. „We hebben een ereschuld", vindt Schmetz. „Het was altijd de bedoe ling om het monument bij de zee te plaatsen. Dat kon eerst niet om dat er naast de Oranjemolen alle maal bunkers stonden. Aanvanke lijk was er ook nauwelijks een dijk, meer een verhoging. Dat is veranderd na de dijkverzwaring. Nu is de kans er wel om het monu ment op de juist plaats te zetten." Schmetz raakte bij het monument betrokken toen hij in 2004 een eta lage over de landing inrichtte in zijn toenmalige winkel. „Die had ik samen met archivaris Adrie Meerman gemaakt. Ik kwam in contact met Bill Harvey, de zoon van een omgekomen commando. Sinds die tijd stuurt hij een krans op als hij zelf niet bij de herden king kan zijn. En die leg ik dan." „Voer alsjeblieft geen harde ac ties", roept Schmetz op. Taalge bruik over stenen die uit de straat gaan, getuigt van weinig gesprek. Dat men daar geen parkeerplaat sen wil, begrijp ik. Maar actievoer der Hans Tabbers wappert met handtekeningen en zegt dat hij met commando's heeft gesproken. Met na-oorlogse misschien, maar niet met de mensen waar het om draait. Mensen die het hoogste of fer hebben gebracht." WOENSDAG 8 JANUARI 2014 Fruitteler Domus de Jonge: „Een hagelnet is ook gegarandeerd muisstil." foto Mechteld Jansen door Mieke van der Jagt Kerkweg 13, Kerkwerve-tel. 0111 -407926 www.witgoedzeeland.nl door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Nabestaanden van de Britse en Franse commando's die op 1 november 1944 aan land kwamen in Vlissingen, willen dat het landings monument wél verplaatst wordt. Jochem Schmetz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65