Twee Zeeuwen staan in finale NK Biertappen Zeelandhallen beraadt zich op dancefeesten SL 2014 Alle sportieve topmomenten voor u op een rij Sportjaar HACELNET OF HAGELKANON? 30 SCHOUWEN-DUiVELAND Fruitteler Domus de Jonge in Kapelle gebruikt geen kanon maar een net tegen hagelschade. pzc.nl/webwirikel tr-% ZIERIKZEE - Gwen Nooteboom, ei genares van Eterij Tapperij Salud in Scharendijke, en Aletta de Nooijer van café Desafinado in Middelburg zijn doorgedrongen tot de finale van het Nederlands Kampioenschap Biertappen. De eindstrijd wordt woensdag 15 januari gehouden tijdens de Hore- cava in de RAI in Amsterdam. De twee Zeeuwse horecamensen moeten het daar opnemen tegen 23 andere winnaars van regionale tapwedstrijden. Aan die voorron den deden 1500 mensen mee. De stad Maastricht is in de RAI zwaar vertegenwoordigd met vijf finalisten. De 25 professionals moeten in de finale in meerdere rondes hun beste tapkwaliteit laten zien door exact de juiste schuimkraag en hoeveelheid bier in het glas te la ten lopen. Verder behoren het in schenken en serveren van spe- ciaalbier tot de finale-eisen. Dat zegt vestigingsmanager René van Donschot naar aanleiding van het uit de hand gelopen nieuwjaars feest NYX. Vast staat wel dat Zee landhallen niet meer in zee gaat met de organisator van het feest, Troy Evenementen BV in Bergen op Zoom. Die had al aangekondigd vaker evenementen te willen hou den in de Zeelandhallen en ook was april als eerstvolgende gelegen heid genoemd. „Dat lijkt ons geen goed plan en dat weet de organisa tor ook", zegt Van Donschot. Zeelandhallen was aanvrager van de vergunning voor het nieuwjaars feest, dat eindigde in een chaos doordat de garderobe bezweek on der enorm gedrang. Veel bezoekers raakten hun jas kwijt. Ook lange wachttijden bij de ingang leidden tot irritatie en agressie. De politie greep in en veegde rond half zes de nog aanwezigen naar buiten. Hoewel Van Donschot baalt van de escalatie, was er volgens hem voor af geen enkele belemmering gevon den voor het feest. Zelfs de line-up van DJ'swas gecheckt om te zien of er wellicht namen bij waren die 'verkeerd' publiek trekken. „Alles was op orde conform de vergun ning", zegt Van Donschot. Hoewel het volgensïhem een gegeven is dat 'dit soort evenementen snel kan es caleren', is daar goed op ingespeeld, vindt de locatiedirecteur. „Er was voldoende politie en beveiliging aanwezig, waardoor is voorkomen dat het echt uit de hand kon lopen. „De garderobe, toiletten en horeca vielen onder verantwoordelijkheid van de organisator. Het heeft niet aan onze dienstverlening gelegen." Des te vervelender, vindt Van Don schot. „Het is nu de vraag hoe we in het vervolg omgaan metdit soort evenementen. Het gaat te ver om overal nee tegen te zeggen, maar we zullen moeten bekijken hoe je het anders kan doen om dit soort incidenten te voorkomen." Overigens heeft Zeelandhallen zelf ook schade geleden. „Dat is na elk evenement, maar nu wel meer", zegt van Donschot. Intussen is de organisator nog steeds bezig met het afhandelen van schadeclaims van kwijtgeraakte en/of gestolen jassen. Niet-gebruikte toegangskaar ten worden niet vergoed, blijkt uit e-mailwisselingen tussen bezoe kers en organisatie. Op de Facebookpagina van de orga nisatie is een professioneel gemaak te 'aftermovie' te zien. De beelden wekken de indruk dat er ook veel mensen waren die het wel naar hun zin hadden. Na elk evenement wel schade, maar deze keer wel meer KAPELLE - Als het aan Domus de Jonge ligt, staat bij hem op ter mijn vijftig hectare fruit onder de hagelnetten. Met een gedoogbe- schikking van de gemeente Kapel le beschermt hij er al drie hectare mee en het bevalt hem 'uit-ste- kend'. „Ten opzichte van hagelka- nonnen hebben netten meer voor delen dan nadelen. Je weet zeker dat je in het seizoen geen hagel schade oploopt. Met een kanon moet je op tijd gaan schieten en dus moet je het weer altijd in de gaten houden. Op de netten kan de hagel gewoon vallen om vervol gens zachtjes weg te smelten." Een ander voordeel is de bescher ming tegen verbranding. Als het heel warm is, kan het gebeuren dat vlak onder de huid van het fruit zoveel vocht verdampt dat le lijke plekken ontstaan. Dat fruit moet dan onherroepelijk naar de kroet en de teler krijgt er geen cent meer voor. De netten geven precies dat beetje schaduw dat verbranding kan verhinderen. „Mijn ervaring is ook dat de wind- schade veel minder is. Die netten breken de wind en dat is geduren de het hele groeiseizoen, van de bloesem tot de pluk, een groot voordeel. Ook de residuschade valt daardoor mee. Ga je spuiten in een open boomgaard, dan - waait er altijd wat van je middel naar een plek waar je het niet wilt hebben, in de grasbanen of in de sloot. Milieutechnisch gezien is het dus veel beter. Een hagelnet helpt ook goed tegen vraat door vogels." En dan is er natuurlijk nog dat andere milieu-effect dat het hagelnet zo veel beter maakt dan het kanon: „Het is gegaran deerd muisstil", zegt Domus de Jonge. Zijn er dan helemaal geen nade len ten opzichte van het kanon? „O jawel. Een hagelnet is veel en veel duurder dan een kanon, dat in één keer een enorm gebied be strijkt. Hagelnetten kosten 24.000 euro per hectare en er is ook wel wat werk. Buiten het seizoen moe ten ze open zijn en ze gaan maxi maal zeven maanden per jaar dicht, van de bloei tot de pluk. Dat moet natuurlijk allemaal net jes en zorgvuldig gebeuren." De gemeenten hebben laten on derzoeken hoe de landschappelij ke inpassing het beste kan gebeu ren en daarover vervolgens unifor me afspraken gemaakt. De hele boomgaard moet met een dubbe le windsingel zijn omringd en die moet een meter hoger zijn dan de hagelnetten. Voor Domus de Jon ge is dat geen probleem. „Een me- tertje hoger geeft niks en in Kapel le moest er toch al een windsin gel om de hele boomgaard." Lezersprijs 9,95 Bon tek25juw Sportjaar 2014 door Ton van den Nouweland door Luc Oggel GOES - De Zeelandhallen in Goes be raadt zich op hoe er in de toekomst wordt omgegaan met aanvragen voor grootschalige dancefeesten. www.facebook.com/ilovenyegoes René van Donschot Hagelnet heeft veel voordelen door Mieke van der Jagt Maar liefst 144 pagina's interviews, achtergronden en programma's over de topsportmomenten van 2014, waaronder Olympische Winterspelen, WK Voetbal, Champions League, Tour de France, de grote tennistoernooien, het WK Veldrijden, WK Roeien en WK Hockey. Onderhoudende en verdiepende verhalen, mooi beeldmateriaal, alles gebundeld in een fraaie boekuitvoering. Met o.a. verhalen van Arjen Robben, Robin van Persie, Marianne Vos, Nicolien Sauerbreij, Maartje Paumen, Mitchel Steenman, Bauke Mollema en Adrie van der Poel. Inclusief mogelijkheden voor het beleven van eigen sportieve topmomenten: een marathon lopen, de Alpe d'Huez beklimmen of gewoon lekker sportief bewegen; Sportjaar 2014 wijst u de weg! Hierbij bestel ik: CD x Sportjaar 2014 a 9,95 Verzendkosten €2,95 Voornaam: Achternaam: mO vO Straat' Nr: Plaats: Postcode: Telefoon: E-Mail: Ik machtig Buckaroo Payment Bankrekening: Services in opdracht van Wegener Media éénmalig het verschuldigde niHIHrinn!-li""!!""! ie te incasseren van: 1_11_I1_J1_ILJLJI_1LJI_I bedrag te incasseren van: Stuur deze bon in een envelop naar: Webwinkel, Postbus 1090, 5004 BB Tilburg. Handtekening: Vragen? Bel 0900 - 2021352 (€0,45 p.g.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64