Vroeger oogdruppels, nu infusen Award filmanimaties voor Hans Rijpkema Hondengeleider moet voor het hof getuigen SALE commentaar ZEELAND 27 Op zoek naar de beste poster 50% korting winter collectie Veel ouderen willen en kunnen langer zelfstandig wonen dan leeftijdsgenoten pakweg tien of twintig jaar gele den. Ze moeten ook: verhuizen naar een verzorgingshuis is geen vanzelfsprekendheid meer. De wens zo lang mogelijk zelfstandig te blijven, sluit mooi aan op de noodzaak de kosten van de ouderenzorg te beperken. Van verpleging en verzorging in een instelling naar hulp van de huisarts, wijk verpleging, thuiszorg, familie en vrijwilligers. De verzorgings staat glijdt zo vanzelf naar de participatiemaatschappij. Deze ontwikkeling biedt kans voor nieuwe, betaalbare particu liere initiatieven op het gebied van de ouderenzorg. Zaak is wel de kwaliteit ervan in de ga ten te houden. Ook moet er vol doende aandacht zijn voor oude ren die geen beroep kunnen doen op mantelzorg. De ontwik keling van verzorgingsstaat naar participatiemaatschappij mag niet in een verkommersa- menleving ontaarden. De nieuwe website van Klaverblad Zeeland is gelanceerd! MIDDELBURG - Nu steeds minder ouderen in verzorgingshuizen terechtkomen, hebben ze thuis meer en zwaardere zorg nodig. „Vroeger deden we alleen oogdruppels en steunkousen. Als we een tillift nodig hadden, dan ging ie mand naar het verzorgingshuis. Nu zeggen we: een tillift, dat kan makkelijk", zegt Chris- ta Verdam, thuiszorgcoördinator van Ter Ree- de in Vlissingen. Ze kent voorbeelden van mensen die acht keer per dag bezoek krijgen van een thuiszorg medewerker. „Mensen die terminaal zijn, gin gen altijd naar een hospice of een verpleeg huis. Nu krijgen ze vaak 24-uurs zorg thuis." Voor die zorg worden wijkverpleegkundigen ingezet. Op Walcheren is hun aantal de afgelo pen twee jaar gegroeid van vier naar vijftien. „Zij leggen infusen en katheters aan." Willemien Tange en Robert Tromp zijn wijk verpleegkundige voor Allévo in Zierikzee en Brouwershaven. Zij komen in actie bij 'com plexe situaties'. „Infusen, pijnpompen en ter minale zorg." Daarnaast houden ze in de ga ten of de ouderen in hun werkgebied de zorg krijgen die ze nodig hebben. Tromp: „We kij ken wat mensen nog zelf kunnen en waar mantelzorgers en vrijwilligers kunnen helpen. Pas daarna worden zorgprofessionals ingezet. Zo houden we de zorgkosten zo laag mogelijk. We houden het zo ook werkbaar, want er ko men steeds meer ouderen. Thuiszorgmede werkers moeten ontlast worden, om ze zoveel mogelijk voor zorg in te zetten." De wijkverpleegkundigen zien niet zozeer een probleem in de zorg die thuis verleend wordt. „Er is heel veel mogelijk. Terminale zorg is zo'n beetje de zwaarste zorg die moge lijk is. Dat kan ook thuis." Ze zijn wel bang dat verder beknibbeld wordt op de financiering van de thuiszorg. Tange: „Voor wassen heb je nu een half uur en voor steunkousen aantrekken tien minuten. Het wordt steeds lastiger om binnen de gestelde tijd zórg te verlenen. We hopen dat er niet nog meer bezuinigd wordt." Rijpkema deelde vorig jaar ook mee in de Oscar voor beste specia le effecten in de film Life of Pi. Hij werkt sinds 1996 bij de Rhythm and Hues Studios in Los Angeles. Daar ontwikkelt hij software voor animaties in een groot aantal films. Rijpkema is gespecialiseerd in het natuurgetrouw nabootsen van spieren, zenuwen en huid. De Technical Achievement Award van de Academy of Motion Pictu res Art Science (Ampas) mag hij samen met zijn collega Joe Mancewicz op 15 februari in Be verly Hills in ontvangst nemen. Ampas is een non-profitorganisa- tie voor ontwikkeling van film kunst en -wetenschap. Rijpkema werd geboren in Zierik zee, groeide op in Burgh-Haamste- de en volgde zijn middelbare schoolopleiding bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. In de afgelopen zeventien jaar in Amerika werkte hij mee aan spe ciale effecten voor meer dan veer tig films waaronder Mousehunt, Harry Potter and the Philosop her's Stone, Elf, Scooby Doo, The A-Team en Life of Pi. De agent stuurde zijn hond op de man af, waarna een gevecht ont stond waarbij de vermoedelijke koperdief uiteindelijk vijftig hon denbeten opliep en de hond een deel van zijn oor verloor. Volgens de verdachte duurde het gevecht met de hond wel 20 minu ten. Uit frustratie over het verminken van zijn hond gaf de agent - toen de verdachte eenmaal in de boeien was geslagen - een trap in het kruis van de 's-Heerenhoeker. De rechtbank vond dat de agent de man bewust had mishandeld en verklaarde het OM niet-ont- vankelijk, waardoor de man werd vrijgesproken. Het hof moet opnieuw bepalen wat er precies is gebeurd en wat dat betékent. Het is nog niet dui delijk wanneer de zaak inhoude lijk wordt behandeld. w\vw!klaverbladzeeland.nl MIDELBURG - Ook in 2014 zoekt CBK Zeeland weer de beste pos ter van vorig jaar, in samenwer king met de Zeeuwse Biblio theek, de PZC en de Drvkkery, on der de titel 'We Hangen'. CBK Zeeland roept iedereen die in 2013 een poster ontworpen heeft en aan de voorwaarden vol doet, de poster vóór 27 januari in te zenden. Alle posters worden bij CBK Zeeland tentoongesteld van maandag 26 mei tot en met vrij dag 6 juni 2014. Stemmen voor de publieksprijs kan vanaf 26 mei via de website van de PZC of via for mulieren bij CBK, bibliotheek of Drvkkery. Een onafhankelijke vak jury kiest ook een winnaar. Voorwaarden: www.cbkzeeland.nl WOENSDAG 8 JANUARI 2014 I Cor Brouwers (94) uit Middelburg woont zelfstandig. „Ik wil hier heel graag blijven." foto Lex de Meester BURGH-HAAMSTEDE - De van oor sprong uit Zeeland afkomstige Hans Rijpkema krijgt een oeuvre Award voor zijn filmanimaties. DEN BOSCH - Een hondengeleider van de politie Zeeland moet voor het gerechtshof in Den Bosch getui gen over de manier waarop hij in april 2012 op een bedrijventerrein in 's-Heerenhoek een vermoedelij ke koperdief aanhield. Die wijze was zo gewelddadig dat de recht bank in Middelburg de verdachte vrijsprak. Het OM ging in hoger be roep. Markt 4 4531 EP Terneuzen tel. 011561484

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61