Best trendy, maar vooral functioneel met veel vakken Naam: Mike Sinke (19) Woonplaats: Goes Klas: ie jaars commercieel medewerker School: Hoornbeeck College Goes Mike's Dakine rugzak is vooral functio neel, vindt hij zelf. Ritsend laat hij zien hoeveel verschillende opbergvakken de zwarte rugzak wel niet heeft. Dat het merk best trendy is, maakt hem niet zo veel uit. Wel dat de rugzak sterk is en goed toonbaar blijft. „Ik hoef niet zo no dig op te vallen." Daarom koos hij ook een sober patroon: een grijze ruit. „Van daag heb ik niet zoveel bij me, ik heb een makkelijke dag. Ik heb mijn eten en drinken, m'n etui, m'n werkmap, m'n rekenmachine, zakdoekjes voor als ik m'n neus moet snuiten, een tablet, een smartphone - die beschouw ik zo'n beetje als mijn assistent. Die gebruik ik als agenda, voor e-mail en Facebook. En plastic lepeltjes en vorkjes. Dat is wei eens handig, als ik een toetje haal bij de Jumbo of zo." Toch bij elkaar goed voor twee kilo gewicht, schat hij zo. „Maar dat merk je niet op je rug." Er is bijvoorbeeld een leerling die heel veel lol heeft in het poetsen van auto's, hij zit nu bij autoschadebedrijf Baarends. nog terug voor bijscholing. We kijken naar individuele leerroutes, het kan zijn dat iemand al in het tweede jaar zijn eer ste lascertificaat haalt. In het derde jaar beginnen ze met hun stage, maar als een werkgever zegt 'die wil ik wel hebben', dan kunnen ze ook al vier dagen gaan werken." Maar dat komt volgens coördina tor bovenbouw Ellen van Steenbergen bijna nooit voor. Volgens directeur Jelle Gernler is het gro te verschil dat De Wissel zich aan de leer ling aanpast. „Het is maatwerk wat we le veren. We hebben maar een korte tijd, maximaal zes jaar, dus er staat best wat druk op. Maar de stof is niet leidend, met die nuancering dat het uitstroomperspec tief tot vier keuzes is beperkt." Desalniettemin is een brede inzetbaar heid gewenst en wordt ook gekeken naar 'verborgen vacatures'. „Er is bijvoorbeeld een leerling die heel veel lol heeft in het poetsen van auto's, hij zit nu bij autoscha debedrijf Baarends", zegt Konings. De meeste leerlingen moeten op sociaal ge bied nog veel leren. Gernler: „Sommigen gedijen prima bij een 'niet lullen maar poetsen-mentaliteit', maar ze worden ook wel eens overschat. Maar praktisch hebben ze echt wel het één en ander in huis. Ik heb liever een factuur met spelfouten en een perfect geschilderd huis dan andersom." Eventuele gedrags problemen ontstaan volgens Steenbergen vaak wanneer leerlingen in een theoreti sche omgeving zitten, terwijl ze dus lie ver praktisch bezig zijn. „We kijken wat past bij de leerling en daarin proberen we ze te begeleiden. Onze stagebegelei ders kennen de markt, de begeleiding is heel intensief. Het beeld van wat kan, pro beren we steeds reëler te krijgen." Hoewel het leeringenaantal nog redelijk stabiel is, merkt ook De Wissel de gevol gen van de krimp en de teruglopende ar beidsmarkt. „De prognoses zijn afhanke lijk van hoe het passend onderwijs gaat uitpakken, maar we moeten bezuinigen", zegt Konings. Wat betreft de arbeids markt is kinderzorg een populaire rich ting onder meiden, maar ook daar wordt bezuinigd. De Wissel heeft daarom veel contact met andere praktijkscholen in Zeeland. „We moeten het voor onze leer lingen echt in Zeeland zoeken", zegt Ger nler, „dus we moeten nauw samenwer ken met het regionale bedrijfsleven." Verbinden en netwerken zijn wat hem betreft sowieso sleutelwoorden voor de toekomst. „Praktijkscholen hebben facili teiten voor mensen met een vlekje, maar je moet niet in elk gebouw hetzelfde neerzetten. Wij bieden bepaalde certifica ten, maar verzorgen ook cursussen voor andere scholen. Er is een economisch be lang, het leerlingenaantal loopt terug en ook met oog op de participatiewet. In fi nancieel opzicht is het in onderwijsland geen pretje meer, voor ons betekent tien leerlingen minder een ton minder inkom sten en dat vertaalt zich weer naar twee leerkrachten." WOENSDAG 8 JANUARI 2014 onderwijs te halen wat er in zit Shanon en Jessie (rechts) in de weer met houten kisten. Ingrid Konings, zorgcoördinator onderbouw De Wissel Yeraldo tijdens de schoonmaakles. foto's Met;hteld Jansen S Mike Sinke foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51