rugzak, daar let ik niet zo op De kleur van mijn Op 1 augustus wordt het passend onderwijs ingevoerd. Wat betekent dat? Passend onderwijs, wat is dat? Alle kinderen die een handicap, gedrags problemen of een leerachterstand heb ben, moeten straks de best passende on- derwijsplek krijgen. Dat is de bedoeling van het passend onderwijs. Leerlingen blijven zo veel mogelijk op gewone basis scholen of middelbare scholen, waar ze extra begeleiding kunnen krijgen. Kinde ren die het echt nodig hebben, kunnen straks nog steeds naar het speciaal onder wijs. Wat verandert er op augustus? Basisscholen en middelbare scholen zijn straks verplicht ervoor te zorgen dat iede re leerling die aangemeld wordt, onder wijs krijgt. Meestal kan dat zonder proble men of aanpassingen op de school zelf. In sommige gevallen is extra ondersteuning nodig, bijvoorbeeld als een kind slechtho rend is, ADHD heeft, of autistisch is. Als een school een kind niet kan opvangen, dan moet die er altijd voor zorgen dat er ergens anders een passende plek gevon den wordt voor het kind. Ook komt het wel eens voor dat leerlingen tussen wal en schip vallen, omdat ze vanwege hun aandoening op geen enkele school terecht kunnen. Op dit moment krijgen kinderen met han dicaps of leerproblemen een zogeheten 'rugzakje'. Dat verdwijnt per 1 augustus. Het geld voor de ondersteuning van deze leerlingen gaat naar de samenwerkende scholen in een regio. Zij moeten ervoor zorgen dat de zorg op scholen goed gere geld wordt. Waarom is deze verandering nodig? Passend onderwijs wordt ingevoerd om dat de afgelopen tien jaar steeds meer leer lingen in het speciaal onderwijs terecht kwamen. Het aantal kinderen met een rugzak is meer dan verdrievoudigd. Het onderwijs dreigde daardoor veel te duur te worden. Bovendien zijn er op dit moment heel veel ingewikkelde procedures als leerlin gen extra zorg nodig hebben op school. Dat moet beter, vindt de regering. Wat merken leerlingen ervan? Voorlopig weinig. De scholen in Zeeland hebben met elkaar afgesproken dat leerlin gen die nu een rugzakje hebben, de ko mende twee jaar de begeleiding krijgen die ze al gewend waren. Kinderen die nu al op een speciale basisschool of middelba re school zitten, kunnen daar in elk geval tot augustus 2016 blijven. Uiteindelijk is het wel de bedoeling dat meer kinderen op gewone basisscholen en middelbare scholen meedraaien. Leer lingen komen minder snel op een specia le school terecht. Ook 'gewone' kinderen zullen in de toe komst iets merken van het passend onder wijs, omdat er uiteindelijk meer kinderen in de klas zitten, die extra ondersteuning nodig hebben. En ouders? Ouders met een kind dat extra ondersteu ning nodig heeft, hoeven straks, als het goed is, minder moeite te doen om een ge schikte school te vinden. Ze kunnen naar de school van hun keuze stappen. Een nieuwe leerling moet minimaal tien we ken van tevoren schriftelijk aangemeld worden. Scholen maken meestal in een schoolgids of op de website kenbaar wel ke ondersteuning ze kunnen bieden. Waar een school nu een kind kan weige ren, is dat straks niet meer mogelijk. De school moet binnen zes tot tien weken met een voorstel komen voor een geschik te plek, ook al is dat buiten de school. Ze doen dat, als het goed is, altijd in overleg met ouders. Bent u het niet eens met het besluit over toelating van uw kind of zijn er andere problemen en komt u er niet uit met de school? Dan kunt u een beroep doen op een onderwijsconsulent. Hij of zij bemid delt tussen scholen en ouders. M Etveera Stoel foto Ruben Oreel Naam: Elveera Stoel (12) Woonplaats: Grijpskerke Klas: 1 havo/vwo School: CSW Middelburg Verschillend gekleurde blokjes versie ren de Eastpak tas van Elveera. „Maar ik heb hem niet uitgekozen vanwege de kleur hoor", zegt ze meteen. „Daar let ik niet zo op." De tas ziet er nog als nieuw uit, want hij is nog maar een paar maan den in gebruik. „Ik heb hem gekocht aan het begin van dit schooljaar. Waar om? Ik vond een rugzak veel handiger dan een handtas." Gelukkig is hij bijna nooit zwaar, want Elveera maakt veel gebruik van haar kluisje. Haar schriften, iPad, etui en haar eten en drinken blijven in de tas achter, de rest wordt in het kluisje ge legd. Dat ze geen boeken hoeft mee te zeulen, scheelt wel. „Mijn tas is bijna nooit zwaar." Is haar iPad dan het zwaarste wat ze in haar tas heeft zitten? „Dat niet, maar mijn tas is wel zwaar der als ik mijn werkboeken van Frans of aardrijkskunde mee moet nemen." WOENSDAG 8 JANUARI 2014 Passend voor allemaal door Cornelleke Blok K Scholen zijn straks ver plicht alle aangemelde leerlingen on derwijs te bieden, foto Mechteld Jansen Kijk voor alle informatie over passend on derwijs op www.passendonderwijs.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49