Een 'grote bunker', maar er kunnen veel spullen in Menno (13) ziet slecht. Toch gaat hij 'gewoon' naar de middelbare school. Dankzij hulpmiddelen en zijn buddy Erwin. Twee brugklassers op glimmende fietsen, nieuwe grote rugtas sen op de bagagedra ger: Menno Verburg (13) en Erwin de Munck (12) uit Vlissingen zijn op weg naar school. Erwin fietst links, Menno rechts, zoals altijd. Ze kletsen hon derduit over het huiswerk dat ze voor vandaag moesten maken en over het werkstuk dat ze nog moe ten uitprinten. Bij elk kruispunt kijkt Erwin goed om zich heen, stopt even, en rijdt dan door. Menno volgt hem op de voet. Beste vrienden zijn ze, al vanaf groep 6. Ze zitten samen in de vwo-brugklas, wonen in dezelfde buurt en hebben dezelfde hobby: gamen. Na schooltijd brengen ze soms urenlang achter de compu ter door. Het is een woensdagochtend in november. De jongens zijn het eerste uur vrij. Het tweede en der de uur staan wiskunde en Neder lands op het rooster. „Mijn twee lievelingsvakken", zegt Menno. „In Nederlands ben ik heel goed en wiskunde vind ik gewoon leuk." Erwin steekt als vanzelfsprekend een helpende hand toe als Menno op het schoolplein zijn fiets met zware tas in de rekken moet par keren. „Ik ga altijd wat langza mer", zegt Menno bijna veront schuldigend. In de hal van de school staan de jongens stil bij het bord met roos- terwijzigingen, dat hoog tegen het plafond in de hal van de school hangt. Menno heeft nu even de ogen van zijn vriend no dig. Morgen hebben ze les van een andere docent, laat Erwin hem weten. Als je Menno door de gangen ziet lopen, merk je niets aan hem. Hij kent het gebouw op zijn duimpje: weet feilloos waar de trappen en lokalen zijn. Menno ziet slechts zeven procent. „Ik zie geen diepte", legt hij uit. „Voor mij is alles eigenlijk een 360 gradenfoto. En wat ik zie, is voor jullie misschien wazig, maar voor mij is het scherp. Ik ben er mee geboren, dus ik ken het niet anders. Een krant kan ik wel le zen, maar alleen van heel dicht bij." Een herkenningsstok ge bruikt Menno niet, als het niet no- Naam: Wietse Frauenfelder (12) Woonplaats: Burgh-Haamstede Klas: 1 havo/vwo School: CSW Middelburg Op zijn rug hangt een flinke roodzwarte Enrico Benetti rugzak. „Het is een vrij gro te bunker", omschrijft hij zelf De tas is nog vrij nieuw, want hij is nog maar een paar maanden in gebruik. Hij kan dus nog een paar jaar mee. „Ik heb hem pas aan het begin van dit schooljaar gekocht." „Het is een handige tas, want er kan heel veel in." Dat blijkt ook wel nodig als Wiet se even een snelle opsomming maakt van wat er allemaal in zit. „Handschoenen, schoolschriften, mijn iPad, schoolspullen. En mijn lunch." Hoewel het een grote tas is, valt het ge wicht wel mee. „Alleen als ik veel uren heb, bijvoorbeeld zoals vandaag, dan is mijn tas wel zwaar", vertelt Wietse. Het scheelt veel dat hij geen boeken heeft om elke dag naar school te slepen. Bijna al les gaat nu digitaal. „Wij gebruiken geen boeken meer. We hebben alleen nog schriften." Buddy's? We zijn gewoon1 i Erwin en Menno (rechts) uit Vlis- singen spreken 's ochtends op een hoekje af, in de buurt van hun hui zen. Ze fietsen bijna elke dag sa men naar school. 1 Menno kan woorden en sommen op het digitale schoolbord met een speciaal softwareprogramma vergroten en lezen op zijn laptop. foto's Mechteld Jansen door Cornelleke Blok Wietse Frauenfelder foto Ruben Oreei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44