Succesvolle herstart duivenmelker Louis Traas 36 SPORT Stefan de Vrij wil eerst presteren bij Feyenoord. Pas daarna denkt hij aan het WK. Vonn mist de Spelen in Sotsji MARBELLA - De ogen glunderen en hij lacht. Dat komt vanwege de herkenning. Ook hij heeft de tril lingen wel eens gevoeld. Op de spaarzame momenten dat hij tus sen het volk zat op de tribune. De Kuip gromde bijna. Alsof een aard beving plaatsvond. „Bij een doelpunt, man, dan is De Kuip wel betoverend", vertelt Ste fan de Vrij, deze dagen met Feye noord genietend van de winter zon in het Spaanse Marbella. „Ik heb het meegemaakt, als ik zelf niet meedeed bij Feyenoord. Dat gaf kippenvel. Het is zo im mens. Maar echt, dat valt in het niet bij het gevoel dat je krijgt als je zeifin het veld staat. Als dat he le stadion losgaat. Dat is ongelofe lijk. Die trillingen voel je ook op het veld. De Kuip beweegt ge woon." De emotie, die is nergens zo groot als bij Feyenoord, stelt De Vrij (21) er maar even mee. Hij, product van de club, is ook op zijn plek in Rotterdam. Niet vreemd natuurlijk, want de verde diger stapte als tienjarig jochie uit Ouderkerk al binnen bij de volks club. Hij kent de club. „Ik leef mijn droom", legt De Vrij zijn ziel even bloot. „Ik heb de op leiding doorlopen. Er vallen grote talenten af. Ik ben gebleven. Dat vervult me met trots, hoor. Ik ben een bevoorrecht mens." Maar hij is ook wars van arrogan tie. Of sterallures. De Vrij is nog altijd een bescheiden, aardige, in troverte jongeman. In De Kuip is hij uitgegroeid tot international, het WK gloort. Hij draagt het shirt van Oranje. Maar de Zuid-Hollander blijft nuchter. „Ik kan ook gewoon over straat, hè", zegt hij met een twinkeling in zijn ogen. „Ik ben gewoon aan spreekbaar. Al is het wel vreemd, hoor, roem. Ik word wel eens na gekeken. Of bekeken. Als ik er gens kom. Dat blijft wennen. In ben toch ook maar gewoon Stefan de Vrij." Hij is ook profvoetballer. En in dienst van Feyenoord brengt dat druk met zich mee. Een verwach tingspatroon. Helemaal nu hij de Nederlandse eer verdedigt. „Dat gaat allemaal geleidelijk", doceert De Vrij. „Bij mijn debuut (6 de cember 2009 tegen FC Gronin gen, red.) was iedereen laaiend en thousiast. Bij mijn eerste basis plaats ook. Dan is alles goed. Maar naarmate je er langer staat, wordt meer verwacht. G?en probleem, hoor. Ik heb de lat zelf ook steeds hoger gelegd. Maar het proces zorgt wel voor verandering. Een fout bij je debuut wordt je verge ven. Een zelfde fout nu en ik word er echt op afgerekend. Maakt niet uit, het is alleen de rea liteit." De werkelijkheid van De Vrij is ook een contract tot 2015. Maar met een WK voor de deur kan de wereld enorm veranderen. „Over mijn toekomstplannen laat ik me niet uit", zegt de verdediger. „Het is ook lastig vooruit kijken in het profvoetbal. Maar natuurlijk wil ik de wereld veroveren. Ik ben ze ker ambitieus. Alleen heb ik ook de tijd. Ik ben nog steeds pas 21 jaar. Dat wordt soms wel eens ver geten." En dus moet hij zich ook nog doorontwikkelen. De Vrij is de eerste om daarop te wijzen. Zijn beste jaren moeten nog komen. „Ik kan me dus op elk facet nog verbeteren. In de opbouw, pas sing, de duels, de positiebepaling, snelheid en kracht. Ik ben ook veel bezig met wenden en keren, dat is in het huidige topvoetbal van eminent belang." „Ik wil dit jaar ook op mijn beste zijn bij Feyenoord", vervolgt De Vrij. „Het landskampioenschap is geen plicht, maar wel een gemeen schappelijk doel. Het is dan zaak constant te zijn als ploeg. Stabiel. En ja, dan mag van de verdedi ging van Feyenoord best wat ver wacht worden. Voor mezelf is het helder dat alleen goede prestaties bij Feyenoord leiden naar het WK met Oranje. Pas als ik er sta in Rotterdam komt Brazilië in beeld. Dat is dus mijn agenda voor de ko mende maanden. De prioriteit ligt in De Kuip." Jarenlang vormde Louis Traas met zoon Ronald een succesvol duo. Zo werd in 2008 en 2010 de generale titel in de Zeeuwse dui vensport veroverd. In 2010 zat bo vendien de beste doffer van Ne derland op hun hok, een duif die inmiddels nazaten in China heeft. De combinatie R&L Traas viel echter uit elkaar, omdat zoon Ro nald zelfstandig ging wonen. „Eind 2011 kwam er dus een eind aan onze combinatie", vertelt Louis. „Even zag ik de dui vensport niet meer zitten. Vrijwel alles werd verkocht. Alleen wat late jonge duiven en zes 'over- nachters' bleven over. In 2012 heb ik een herstart gemaakt. Ik kreeg er wat materiaal van buitenaf bij, onder meer van de gebroeders Scheele en Henk Melis. Er werden weer prijsjes gepakt en ik zag het weer helemaal zitten." „In 2013 ben ik begonnen met twintig vliegkoppels. Ik heb totaal weduwschap gespeeld, dus met doffers en duivinnen. Met de oude ging het goed, maar niet overdreven. Ik pakte in Samen spel 4 wel drie eerste prijzen. Ver volgens kwamen de jonge en dat ging boven verwachting. Weinig of geen verliezen en zes zeges in het Samenspel en bovendien ook nog een keer de getekende dui ven. Ook op de overnacht werden punten gepakt, want wil je gene raal worden dan moet je alle disci plines van vitesse tot en met over nacht spelen en ook nog een keer je de getekende duiven vlot naar huis krijgen." „Het generaalschap kwam uitein delijk onverwacht. Ik had ge droomd vart een plekje in de top tien, maar mede dankzij mijn jon ge duiven werd het dus de titel." Inmiddels blikt de 54-jarige Louis Traas alweer vooruit. „In de win termaanden worden de kampioe nen gemaakt", meent hij. Hij maakt de 36 vliegkoppels 'gereed' voor het komende seizoen. Van die 36 zijn er dertig jaarlingkop pels. Jonge duiven, die het in 2013 voortreffelijk deden. Voor de over nacht heeft hij nog slechts twee koppels, maar er zit nog verster king aan te komen. Traas is dus klaar om alle disciplines te spelen. Zijn favoriete disciplines zijn de mid- en dagfond, maar wie mee wil doen voor de generale titel moet alles spelen. Traas: „Ik ga ervoor, maar het blijft sport en zeker in de dui vensport zijn er factoren die je to taal niet in de hand hebt. Ik doe mijn best en als ze dan maar over de vuilnisbelt van het Sloegebied komen is het goed. Dat is voor mij hier aan de Nieuwdorpse Ha venweg de juiste richting om win nende duiven te zien komen." Van Vlierberghe stopt bij Clinge Clinge moet voor volgend voetbalseizoen op zoek naar een nieuwe trainer. De hui dige oefenmeester Marco van Vlierberghe stopt er aan het eind van de lopende competitie wegens sportie ve en persoonlijke omstan digheden mee. De trainer is aan zijn twee de seizoen bezig bij de Zeeuws-Vlaamse zon dag-vierdeklasser. Clinge is halverwege de competitie koploper. WAARDE Dennis Neels blijft trainer SC Waarde Dennis Neels is ook komend voetbalseizoen trainer van zaterdagvierdeklasser SC Waarde. De club en de trainer kwa men maandag mondeling een verlenging van één sei zoen overeen. Dennis Neels is aan zijn eer ste seizoen bezig bij SC Waarde, dat in de zaterdag- vierdeklasse A de niet onver dienstelijke negende plaats inneemt. Dingemanse en De Kraker geplaatst De openingsdag van de der de Grand Prix driebanden klein van de Zeeuws-Vlaam se Biljartbond werd gedomi neerd door Rinus Dingeman se en Jean Paul de Kraker. Dingemanse walste over Theo Freyzer en Rudie Boer- jan heen. Boerjan won nog wel van Freyzer maar werd ook uitgeschakeld. De Kra ker versloeg Frank de Rijk twee keer ruim. Hij plaatste zich voor de derde ronde, net als Dingemanse. Zevende kartrace prooi voor ATS De zevende race voor het Zeeuws indoorkartkam- pioenschap is gewonnen door ATS Racing. De ploeg kwam na de eerste wissel aan de leiding en stond die niet meer af. De spannende strijd om de tweede plaats werd in de laatste strijd door ATS 2 beslist. Snap On Racing werd derde. In het klassement gaat Snap On Racing aan kop, voor ATS en Klaver 4. VAIL Lindsey Vonn doet niet mee aan de Olympische Spelen volgende maand in Sotsji. „Ik ben er kapot van dat ik niet mee kan doen in Sotsji. Ik heb er alles aan gedaan, maar het is helaas duidelijk- geworden dat mijn knie het niet aan kan", aldus de te leurgestelde Amerikaanse. „Ik laat me op korte termijn opnieuw opereren zodat ik eind februari wel kan mee doen aan de WK." Stefan de Vrij leeft zijn droom in De Kuip door Lex Lammers Steven de Vrij in actie voor Feyenoord, in De Kuip die bij een doelpunt beweegt, foto Hollandse Hoogte door Fred Rabout NIEUWDORP - Hij verkocht in 2011 bijna al zijn duiven en leek verlo ren voor de sport. Louis Traas keer de in 2012 echter terug aan het front. Het voorbije seizoen werd hij generaal kampioen in Zeeland. CLINGE TERNEUZEN MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36