Hagelnet is probaat middel tegen vele kwalen 2 0' \A L Alle sportieve topmomenten voor u op een rij Sportjaar 30 WALCHEREN Manager Zeelandhallen: Er was geen enkele belemmering om vergunning aan te vragen voor nieuwjaarsfeest. pzc.nl/webwinkel GOES - De Zeelandhallen in Goes beraadt zich op hoe er in de toe komst zal worden omgegaan met aanvragen voor grootschalige dan cefeesten. Dat zegt vestigingsmanager René van Donschot naar aanleiding van het uit de hand gelopen nieuwjaarsfeest NYX. Vast staat wel dat Zeelandhallen niet meer in zee gaat met de organisator van het feest, Troy Evenementen BV in Bergen op Zoom. Die had al aangekondigd vaker evenementen te willen houden in de Zeeland hallen en ook was april als eerst volgende gelegenheid genoemd. „Dat lijkt ons geen goed plan en dat weet de organisator ook", zegt Van Donschot. Zeelandhallen was 'aanvrager van de vergunning voor het nieuw jaarsfeest, dat eindigde in een chaos doordat de garderobe be zweek onder enorm gedrang. Veel bezoekers raakten-hun jas kwijt. Ook lange wachttijden bij de in gang en leidde tot irritatie en agressie. De politie greep uiteinde lijk in veegde rond 05.30 uur de nog aanwezigen naar buiten. Hoewel Van Donschot baalt van de escalatie, was er volgens hem vooraf geen enkele belemmering gevonden voor het feest. Zelfs de line-up van DJ's was gecheckt om te zien of er wellicht namen bij waren die 'verkeerd' publiek trek ken. „Alles was op orde conform de vergunning", zegt Van Don schot. Hoewel het volgens hem een gege ven is dat 'dit soort evenementen snel kan escaleren', is daar goed op ingespeeld, vindt de locatiedi recteur. „Er was voldoende politie en beveiliging aanwezig, waar door is voorkomen dat het echt uit de hand kon lopen. „De garde robe, toiletten en horeca vielen onder verantwoordelijkheid van de organisator. Het heeft niet aan onze dienstverlening gelegen." Des te vervelender, vindt Van Donschot. „Het is nu de vraag hoe we in het vervolg omgaan met dit soort evenementen. Het gaat te ver om overal nee tegen te zeggen, maar we zullen moeten bekijken hoe je het anders kan doen om dit soort incidenten te voorkorgen." Overigens heeft Zeelandhallen zelf ook schade geleden. „Dat is na elk evenement, maar nu wel meer", zegt van Donschot. Ondertussen is de organisator nog steeds druk bezig met het af handelen van schadeclaims van kwijtgeraakte en/of gestolen jas sen. Niet-gebruikte toegangskaar ten zullen niet worden vergoed, blijkt uit e-mailwisselingen tus sen bezoekers en organisatie. Op de Facebookpagina van de or ganisatie is een professioneel ge maakte 'aftermovie' te zien. De beelden wekken de indruk dat er ook veel mensen waren die het wel naar hun zin hadden. Domus de Jonge: „Ten opzichte van hagelkanonnen hebben net ten meer voordelen dan nadelen. Je weet zeker dat je in het seizoen geen hagelschade oploopt. Met een kanon moet je op tijd gaan schieten en dus moet je het weer altijd in de gaten houden. Op de netten kan de hagel gewoon val len om vervolgens zachtjes weg te smelten." Een ander voordeel is de bescher ming tegen verbranding. Als het heel warm is, kan het gebeuren dat vlak onder de huid van het fruit zoveel vocht verdampt dat le lijke plekken ontstaan. Dat fruit moet dan onherroepelijk naar de kroet en de teler krijgt er geen cent meer voor. De netten geven precies dat beetje schaduw dat verbranding kan verhinderen. De Jonges ervaring is dat ook de windschade veel minder is. „Die netten breken de wind en dat is gedurende het hele groeiseizoen, van de bloesem tot de pluk, een groot voordeel. Ook de residuscha- de valt daardoor mee. Ga je spui ten in een open boomgaard, dan waait er altijd wat van je middel naar een plek waar je het niet wilt hebben, in de grasbanen of in de sloot. Milieutechnisch gezien is het dus veel beter. Een hagelnet helpt ook goed tegen vraat door vogels." En dan is er natuurlijk nog dat an dere milieu-effect dat het hagel net zo veel beter maakt dan het kanon: „Het is gegarandeerd muis stil", zegt Domus de Jonge. Zijn er dan helemaal geen nade len ten opzichte van het kanon? „O jawel. Een hagelnet is veel en veel duurder dan een hagelkanon, dat in één keer een enorm gebied bestrijkt. Hagelnetten kosten 24.000 euro per hectare en er is ook wel wat werk. Buiten het sei zoen moeten ze open zijn en ze gaan maximaal zeven maanden per jaar dicht, van de bloei tot de pluk. Dat moet natuurlijk alle maal netjes en zorgvuldig gebeu- ren. De gemeenten hebben laten on derzoeken hoe de landschappelij ke inpassing het beste kan gebeu ren en daarover vervolgens unifor me afspraken gemaakt. De hele boomgaard moet met een dubbe le windsingel zijn omringd en die moet een meter hoger zijn dan de hagelnetten. Voor Domus de Jonge is dat geen probleem. „Een metertje hoger geeft niks en in Kapelle moest er toch al een windsingel om de he le boomgaard." Lezersprijs 9,95 Bon tek25juw Sportjaar 2014 Media éénmalig het verschuldigde nnnnnnnnn crp Nadenken over dancefeesten' door Luc Oggel Voor dit aantal bezoekers was er door de gemeente Goes een vergunning af gegeven voor het nieuwjaarsdance- feest NYX in de Zeelandhallen in Goes. Dat eindigde chaotisch. Q www.facebook.com/ilovenyegoes door Mieke van der jagt KAPELLE - Als het aan fruitteler Do mus de Jonge ligt, staat bij hem op termijn vijftig hectare fruit onder de hagelnetten. Met een gedoogbe- schikking van de gemeente Kapel- Ie, beschermt hij er al drie hectare mee en het bevalt hem 'uit-ste- kend'. I Fruitteler Domus de Jonge is dik tevreden met zijn hagelnetten. foto Mechteld Jansen Maar liefst 144 pagina's interviews, achtergronden en programma's over de topsportmomenten van 2014, waaronder Olympische Winterspelen, WK Voetbal, Champions League, Tour de France, de grote tennistoernooien, het WK Veldrijden, WK Roeien en WK Hockey. Onderhoudende en verdiepende verhalen, mooi beeldmateriaal, alles gebundeld in een fraaie boekuitvoering. Met o.a. verhalen van Arjen Robben, Robin van Persie, Marianne Vos, Nicolien Sauerbreij, Maartje Paumen, Mitchel Steenman, Bauke Mollema en Adrie van der Poel. Inclusief mogelijkheden voor het beleven van eigen sportieve topmomenten: een marathon lopen, de Alpe d'Huez beklimmen of gewoon lekker sportief bewegen; Sportjaar 2014 wijst u de weg! Hierbij bestel ik: D x Sportjaar 2014 a 9,95 •Verzendkosten €2,95 Voornaam: Achternaam: mO vO Straat: Nr: Plaats: Postcode: Telefoon: E-Mail: Ik machtig Buckaroo Payment Bankrekening: Services in opdracht van Wegener ié te incasseren van: I_1I_1LJI_11_I1_J1_11_11_J bedrag te incasseren van: Stuur deze bort in een envelop naar: Webwinkel, Postbus 1090, 5004 BB Tilburq. Handtekening: ril'. Vragen? Bel 0900 - 2021352 (€0,45 p.g.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30