Franca Treur signeert Voordelig Aruba VS in greep kou Inzet Burgernet ruim 16.000 keer Buiten f Onderwijsbijlage Groeiende groep Zeeuwse ouderen mag niet naar het verzorgingshuis door aangescherpte criteria. Duurzaam met het hele dorp Vandaag bij uw krant: WOENSDAG 8 januari 2014 MIDDELBURG - Bijna 1300 veelal hoogbejaarde Zeeuwen komen over twee jaar niet meer in aan merking voor een plaats in een verzorgingshuis. Door de aange scherpte regels onder het kabinet- Rutte zijn ze langer aangewezen op intensieve thuiszorg. Sinds 1 januari vallen hier 570 hulpbehoevende ouderen met een zogeheten zorgzwaartepakket (zzp) 3 buiten de boot. Vanaf 2016 geldt dat ook voor mensen met een zzp-4 en komen daar volgens de huidige cijfers van het Cen trum Indicatiestelling Zorg (CIZ) nog eens 725 Zeeuwen bij. Peter van Kooten van onderzoeks instituut Scoop verwacht dat deze groep 'benadeelden' door de ver grijzing alleen maar groter wordt. Het kabinetsbeleid is er op ge richt dat ouderen langer thuis blij ven wonen. Dat moet een jaarlijk se besparing opleveren van 3,5 miljard euro. „De ervaring leert dat 20 tot 30 procent geen gebruik maakt van de mogelijkheid te ver huizen naar een verzorghuis", zegt Van Kooten. „Hetzij omdat ze voortijdig overlijden, maar ook omdat ze veel liever in hun eigen omgeving blijven wonen." Voor die categorie is nu ook al zorg aan huis geregeld. Mensen met een zzp van 3 of 4 hebben ernstige ge zondheidsklachten. Ze zijn vaak moeilijk ter been, hebben hulp no dig bij het douchen, aankleden en het zelfstandig nemen van beslui ten. Landelijk hebben meer dan 15.000 ouderen dit jaar geen keus meer tussen thuiszorg of het ver zorgingshuis. Door de aange scherpte criteria ontstaat een over capaciteit aan plaatsen. Veel ver zorgingshuizen moeten sluiten of worden omgebouwd tot verpleeg huis voor de zwaardere zorg. In Zeeland zal dat niet anders zijn, verwacht Van Kooten. Hij signa leert met name in de grote steden - Goes voorop - knelpunten. Sterk vergrijsde gebieden als Zeeuws- Vlaanderen en Schouwen-Duive- land hebben volgens hem tijdig geanticipeerd op de ontwikkelin gen met de bouw van universele woonzorgcentra. Volgens Zorgkantoor CZ is het aantal cliënten met een indicatie dat de voorkeur geeft thuis te blij ven wonen, de afgelopen jaren ge stegen. De benodigde toekomsti ge capaciteit in Zeeland wordt mo menteel geïnventariseerd, aldus CZ-woordvoerder Josephine Vo gel. In maart is een vervolgoverleg gepland met alle betrokken orga nisaties over concrete afspraken. De wereld is Kras Kras.nl/aruba of bel 0900-9697,scpm NEW YORK - Extreme kou houdt een groot deel van de Verenigde Staten in de greep. De temperatuur daalde dinsdag in alle vijftig staten wel ergens tot beneden het vries punt, meldde CNN. Vooral in het noordoosten is het steenkoud. Op tal van plekken sneuvelden koude- records. Bij de grens met Canada was de gevoelstemperatuur -43. In grote delen van het noorden van de VS zorgt aanhoudend ijskoud weer er voor dat het openbare le ven platligt. Dinsdag werden zo'n 2000 vluchten geannuleerd. DEN HAAG - De politie heeft in 2013 16.210 Burgernetberichten verzon den in Nederland, ongeveer 44 per dag. Via Burgernet stuurt de politie berichten met het verzoek uit te kijken naar een voertuig of persoon. Bij 7000 berichten werd een dader gezocht van diefstal of een misdrijf De rest ging over ver miste personen of preventie. Eén op de tien berichten leidt vrijwel direct tot een aanhouding of de vondst van een vermiste. DE STELLING UW MENING 387 reacties EENS WÊÊBSBBKËÊBÊ 85% ONEENS 15% 8 "7' Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 6 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 Geen tehuis voor oudere door Marcel Modde pagina 26 en 27: Commentaar; Bijna verlamd is te gezond MIDDELBURG - Schrijfster Franca Treur was gisteravond te gast bij de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) ter gelegenheid van het uitkomen van haar tweede roman De Woongroep. Deze opvolger komt vier jaar na haar suc cesvolle debuut Dorsvloer vol Confetti, een roman die zich afspeelt in een streng gelovige boerengemeenschap in Zeeland, foto Dirk-Jan Gjeltema pagina 26: Bestemming zoeken is belangrijker dan vinden Zonvakanties 9 dagen v.a. Tot 200 korting p.p. Voor een veelzijdig en uitgebreid vakantie-aanbod op Aruba moet u toch écht bij Kras zijn! Ruime keuze uit zonvakanties, fly-drives en combinatiereizen Vlieg met ArkeFly of KLM Inclusief transfers en hostess-service Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. res.kosten en Calamiteitenfonds. Elke oudere heeft recht op een plek in een verzorgingshuis Reageer op pzc.nl Vitesse-spelers hadden nooit moeten gaan zonder Mori

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1