BUITEN 17 groen leven Het begint met een stukje nie mandsland. Het ligt er wat ver stild en vergeten bij. Maar tussen onkruid, distels en zwerfVuil ontluiken nieuwe ideeën. En even later bloeien ze op: de burgerinitiatieven. Vandaag: Speel hof Hoogerzael, Middelburg. „Het is de leukste combinatie die ik me kan voorstellen", zegt Marianne Golste- ijn (56). „Kinderen en groen!" Zij is als parttime educatiemedewerkster verbon den aan Speelhof Hoogerzael, een open baar toegankelijk en natuurlijk speelge- bied in de Middelburgse wijk Griffioen. De 1,5 hectare grasland loopt vanaf de Sandberglaan schuin af en grenst aan het Seispark. Achter de begroeide geluidswal waan je je in een andere wereld, te mid den van vijver- en waterpartijen, stenen muurtjes, slingerpaadjes, omheiningen van wilgentenen, groentetuintjes en fruitbomen. „Ik vind het belangrijk dat kinderen ervaren hoe fijn het is om zich zo te kunnen uitleven. Ravotten, hutten bouwen van boomstronken en spelender wijs leren: hoe glad de bielzen bankjes zijn als het heeft geregend, en dat het wa ter dieper wordt als je verder van de oever waadt." Aanvankelijk zou er een parkeerterrein wordeh gerealiseerd. Maar buurtbewo ners ontwikkelden met elkaar een ander plan: een speelruimte met educatieve mo gelijkheden, voor schoolgaande kinderen en passanten. En sinds 2009 is Stichting Speelhof Hoogerzael een feit. Overeenge komen werd dat de gemeente de kosten voor een deel op zich nam, evenals een jaarlijkse beheervergoeding van zo'n 17.000 euro, en de stichting het braaklig gende terrein tot speelhof zou transfor meren. „Ook zijn wij zelf verantwoorde lijk voor het beheer, sponsorwerving en onderhoud", vertelt Golsteijn. „Fantas tisch dat na drie jaar vergaderen, ontwer pen en organiseren in september 2010 eindelijk een spa de grond in kon!" Het zware werk is uitgevoerd door een aannemer. Alle andere klussen, van orga nisatie tot en met uitvoering, namen en thousiaste vrijwilligers voor hun reke ning. En vanaf voorjaar 2011 kun je in Speelhof Hoogerzael boompje klimmen, voetballen en in het water spelen. Golste ijn: „En (thema)kinderfeestjes organise ren, op de vuurplaats een vuurtje stoken en broodjes bakken." In het midden van het terrein staat een transparant paviljoen. Met toiletten, kan toortje, pantry, en een grote, lichte groepsruimte die dienst doet als leslo kaal en waar je koffie, thee en limonade kunt drinken. Er staat een vitrine met op gegraven scherven aardewerk en ge kleurd glas, en er worden planten ge kweekt. Onder begeleiding van Marian ne Golsteijn bewerken bijna elke week schoolklassen van vier basisscholen de schooltuintjes. „Zo ervaren we de seizoe nen met zaaien, groeien, opbloeien. En dan grote de verrassing met rooien: aard appelen blijken echt uit de grónd te ko men!" Met mooi weer zit zij graag op één van de grote zwerfkeien langs de vijver partij. Het zijn stenen uit de Noordzee die in de sleepnetten van vissers mee kwamen. Ze geniet ervan hoe verschil lend kinderen zijn als ze het terrein vero veren, en met hoeveel plezier ze met de vlotjes door het water plonzen. En na tuurlijk houdt ze een oogje in het zeil: „Maar hier kun je nog veilig in de sloot vallen." WOENSDAG 8 JANUARI 2014 door Jacoline Vlaander Meer informatie: www.speelhofhoogerzael.nl Schoorsteen in Vlissingen-Oost. foto Lex de Meester Ard van de Kreeke runt samen met zijn vrouw de biologische zorgboerderij 't Hof Welgelegen in Middelburg, foto Marcelle Davidse Zonnepanelen in Vlissingen. foto Lex de meester Milieustraat in Vlissingen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17