Hier kun je nog veilig in de sloot vallen 16 BUITEN duurzame dorpen bij elkaar. „Je gooit niet alleen je deu ren open om iedereen te laten meekij ken met alle plannen en ontwikkelin gen, maar je moet zeker weten dat je er voor wilt gaan." Het committment geldt altijd voor alle partijen. Geheel zonder risico is het niet; als 't Hof Welgelegen failliet gaat, is de crowd haar funding kwijt. „Maar we hebben het tij mee. Het wordt economisch en commercieel steeds interessanter om duurzaam te ondernemen." Begin januari startte dan ook een tweede crowdfundingsrönde om te kunnen investeren in een duurzame kas en een loods voor de zorgboerde rij. Wie 't Hof Welgelegen 1000 euro leent, krijgt dat in vijf jaar terugbe taald, met 10 procent rente in natura of met 5 procent rente in cash. En voor ieder certificaat doneert 't Hof Welgelegen maandelijks een groente pakket aan de Voedselbank Walche ren. Crowdfunding ervaart Van de Kreeke als een positieve druk. „Een bank kijkt alleen of je op tijd aflost. Dit biedt ons naast doorgroeimogelijkhe den en meer omzet ook enthousiaste ambassadeurs en betrokken vrien den." Wie als pril initiatief de organisatie en financieel-juridische rompslomp van een crowdfundingsactie niet aan durft, kan terecht bij het Zeeuws Crowdfunding Platform. Dit verzorgt namens de Stichting Zeeuws Ontwik kelingsfonds de communicatie tus sen burgers met ideeën en burgers met geld. Projecten die gericht zijn op duurzaamheid en leefbaarheid kunnen zich er bekendmaken, met fo to's en filmpjes. Het platform helpt mee aan de benodigde bedragen te komen, op voorwaarde dat het initia tief een eigen netwerk creëert en mo biliseert. De stichting beheert kapi taal waaruit leningen worden ver strekt. Ook dorpsgemeenschappen die met ideeën in één van de thema's van 'duurzame dorpen' vallen, komen in aanmerking. Een andere mogelijk heid is: meedingen in de P-Nuts Award; de vak- en publieksprijs die jaarlijks wordt uitgereikt aan lokale, duurzame energie-initiatieven. De nominatie van een award is een er kenning van de voortrekkersrol. En extra aandacht is er natuurlijk voor de winnaars. Het kost wat, maar dan heb je ook wat. Zon nepanelen, vloerisola tie, nieuwe cv-ketels, fietsachterwielen waarmee je stroom opwekt en onder elke regenpijp een houten regenton. „Samen sta je sterker", zegt Ad Pher- nambucq (58). Hij is eigenaar van Ad- fair, een advies- en ontwikkelingsbu reau op het gebied van Duurzame Ontwikkeling en Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen. „Mis schien wil het hele dorp wel zonne panelen of regentonnen. Dan hoef je het wiel niet in je eentje uit te vin den en zijn er kwantumkortingen mogelijk bij leveranciers." Het dorp is sinds twee jaar als enti teit in beeld. Hij vindt het een inte ressante ontwikkeling. In dorpsge meenschappen, het woord zegt het al, is over het algemeen de sociale co hesie sterk, zijn er vrijwilligers actief en blijkt er uiteenlopende kennis en ervaring aanwezig rondom duur zaamheid en leefbaarheid. Gezien de schaalgrootte zullen projecten niet al te complex zijn. Maar dorpen kennen ook beperkin gen. Juist door de geringe omvang is het slechts een klein onderdeel van de hele samenleving. En sommige buurtschappen zijn ongeschikt voor gezamenlijke activiteiten. Ook heeft een dorp geen budget. En juist dat is voor veel prille initiatieven een strui kelblok. „Nieuwe financieringsme chanismen zijn een uitkomst" aldus Phernambucq. „Zoals crowdfunding." Voor beginnende ondernemers bij voorbeeld is het sinds de kredietcri sis bijna onmogelijk om via een bank startkapitaal te krijgen. Crowdfun ding omzeilt die klippen. Het heeft een niet te onderschatten sociale component, en is daarom ook voor dorpsgemeenschappen geschikt. De crowd (mensen, menigte) brengt funding (geldstromen, middelen) in: veel particulieren investeren een klein bedrag aan leencertificaten en daarmee kan het omvangrijke project toch van de grond komen. De crowd bestaat uit idealistische of maatschap pelijk betrokken individuen die wil len dat juist dit idee of bedrijf levens vatbaar is. Het betekent een direct contact tussen de initiatiefnemer en zijn investeerders. „Ook de verbinding tussen jezelf en je eigen ondernemerschap ervaar je hierdoor sterk", vertelt Ard van de Kreeke (46). Samen met zijn vrouw runt hij de biologische zorgboerderij 't Hof Welgelegen in Middelburg. Twee jaar geleden deden zij goede er varing op met crowdfunding: zo'n zes tig mensen uit hun netwerk brach ten binnen een week 100.000 euro Met het hele dorp kun je veel aan de leefomgeving verbeteren. Ook op het ge bied van duurzaamheid. Plannen zijn er meestal genoeg. Maar voor een positief effect op het milieu en ieders portemon nee zul je eerst flink moeten investeren. Hoe pak je zoiets aan? W Grote zwerfkeien uit de Noordzee langs de vijverpartij vormen een aantrekkelijke speelplaats, foto's Lex de Meester Zonder mensen geen middelen door Jacoline Vlaander Windmolens op Neeltje Jans. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16