BUITEN 15 zom Jij weet daar niets van, want jij bent geen echte Zeeuw", zo'n soort opmerking wil nog wel eens val len tijdens een vergadering of een borrelpraatje. De slaker van zo'n kreet wil dan meestal op deze manier zijn gelijk halen, omdat het hem aan rationele argumen tatie ontbreekt, en dan werkt zo'n dooddoener nog wel eens. Wat is een echte Zeeuw? Vaak wordt geopperd dat je minstens drie geslachten in Zeeland moet wonen en werken om een "echte" Zeeuw te zijn. Hoe langer je hier dus woont, hoe echter je bent. Persoonlijk heb ik dat altijd tamelijk onzinnig gevonden. Wat wonen/werk betreft zal ik wel "echt" zijn, want ons geslacht schiet hier al eeuwen wortel, maar wat is nou "echt" Zeeuws eigenlijk? Als je de geschiedenis van ons eilandenrijk be studeert dan tref je slechts veranderingen en migraties aan. Da's eigen aan een kustvolk dat aan een drukbeva ren, strategische en felbegeerde inham/riviermond van West-Europa woont. Een volk dat vaart en exporteert zo als de Zeeuwen al eeuwen doen, zit niet in een isole ment. (Heel anders dan een moeilijk bereikbare sibbe er gens in de bergen van Oost Europa). Rond het begin van de jaartelling werd het gebied dat wij nu Zeeland noemen, bewoond door de Menapiërs, volgens lulius Caesar die de grootste moeite met hen had. Die hebben hier met nog wat andere Keltische en Germaanse stam men gewoond, en zij vermengden zich steeds meer met Romeinen en Europese handelaars en hun gezinnen, die vanuit de havens een levendige handel dreven met Engeland en de Baltische staten. Na het gehussel met de Volksverhuizing 500) en de invallen van de Vikingen 800), woonde er hier een mengelmoes van mensen uit allerlei stammen en volken in het toen door de zee gevormde eilandenrijk. Franken, Friezen, Brabanders, en allerlei mensen uit de Europese diaspora, aange spoeld op.de gevaarlijk lage, maar vruchtbare Zeeuwse grond. Over Brabanders gesproken: die zijn er ten on zent altijd al geweest: in de duinstreken kwamen al 3000 jaar geleden de "Brabers" voor. Hun bewoningsspo- ren zijn nog steeds te herleiden. Trouwens, de ligging van Zeeland, aan de noordrand van het overbevolkte Vlaanderen en de zuidkant van het drukke Holland heeft toch ook steeds voor "instroom" gezorgd. Het kolo niseren en de indijking door de Cisterciënzer monniken vanuit Zuid-Vlaanderen en Normandië moet trouwens ook genoemd worden; niet alle monniken waren kuis. Toen de 80-jarige oorlog begon, stroomden van alle kan ten de mensen toe, vooral soldaten. Lankester en Sponse- lee bv. zijn namen van Engelse en Waalse soldaten die hier wortel schoten. Om maar niet te spreken van de Schotten die zich via Veere in Zeeland vestigden. Of in de Gouden Eeuw: Duitsers, zoals Schorer, Wagner (ver- zeeuwst tot Wagenaar), Fortmann en Oostenrijks Wem- elsfelder; de vele Belgen zoals Moucheron en Lampsins; Fransen zoals Hennekij, Geschiere, Poissenier; Noren - Glerum -Portugese Joden (die brachten onze bolus mee); Henegouwers - Hurgronje -en nog vele andere Europeanen. Later kwamen er mondjesmaat ook men sen uit andere werelddelen bij tot de Ambonezen in de jaren '40 en '50 van de 20e eeuw, en de grote instroom van allerlei voor ons exotische mensen overal vandaan, en dan vooral uit de armste delen van de wereld. Twee duizend jaar en langer hebben al die lieden zich te on zent vermengd tot wat we nu gemakshalve "Zeeuwen" noemen. Een wat mij betreft mooie mix, van mensen die onder invloed van zilte winden en vochtige grond langzaam gekneed zijn tot iets gemeenschappelijks in gevoel, spraak/taal, gedragingen, bewustzijn en nog vele andere nauwelijks benoembare zaken; tot dat wat we nu "echt Zeeuws" noemen. Gelaagder mensen dan deze zijn er (bijna) nergens anders te vinden. WOENSDAG 8 JANUARI 2014 door Gerard Smallegange De één na de ander wordt beboet voor te hard rijden op het kleine stukje -30 kilometerzone- dat het begin en het einde van het plaatsje aangeeft. In het gehucht Oude Molen stond al een molen. T'oen er op die plek een nieuwe molen werd gebouwd kreeg het gehucht zijn nieuwe naam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15