Zwarte Isis -vlag van al-Qaedastrijders duikt overal op BUITENLAND 7 Italiaanse politiek keert zich tegen president en ex-communist Giorgio Napolitano. ROME - Hij was ooit de man die Italië op de rails moest houden en de democratie moest bescher men. Inmiddels is president en ex-communist Giorgio Napolita no voor velen echter een obstakel, een man die zijn boekje ver te bui ten gaat en zelfs rijp is voor im peachment. 'Koning Giorgio' wordt hij inmiddels genoemd, de 88-jarige president van Italië, en niet alleen door de komiek Beppe Grillo, die alle politici wil kielha len. Aan de basis van alles ligt het be sluit, een klein jaar geleden, in te stemmen met een tweede ambts termijn, nadat verkiezingen een verlammende patstelling hadden opgeleverd en de partijen het niet eens konden worden over een op volger. Napolitano liet destijds weten, en hij herhaalde het in zijn oude- jaarstoespraak, dat de partijen hem hadden gebeden om aan te blijven. Direct na zijn herverkie- Napolitano herhaalde in zijn nieuwjaarstoepraak dat de partijen hem hadden gebeden om aan te blijven De Italianen hebben zich afgekeerd zowel van Europa als van Napolitano, wiens populariteit is gehalveerd Zes jaar nadat al-Qaeda door het Amerikaanse leger werd versla gen en verjaagd uit de steden Fal- luja en Ramadi, woeden er nu weer zware gevechten om deze zing lieten diezelfde partijen zich vervolgens in het parlement de oren wassen. Napolitano hekelde de inertie van de politiek en eiste eindelijk beleid en hervormingen. De tot tranen geroerde oude presi dent kreeg een groot applaus, maar hij zei ook op te zullen stap pen als de partijen het weer zou den laten afweten. Rond dit drei gement is nu een felle politieke discussie losgebroken, waarvan Napolitano zelf het slachtoffer dreigt te worden. De politieke partijen hebben na melijk de laatste maanden vooral ruziegemaakt, zowel met elkaar als intern, en geen enkele hervor ming doorgevoerd. De door Napo litano in het leven geroepen rege- soennitische bolwerken, westelijk van Bagdad. Zaterdag zou Falluja zelfs zijn ingenomen door strij ders van Isis. Profiterend van loka le woede over recent hard optre den van Iraakse veiligheidstroe pen - die naar de regio waren ge stuurd door de Iraakse, sjiitische premier Maliki - zette Isis een of fensief in waarbij zowel in Rama di als Falluja tientallen strijders zouden zijn gesneuveld. Ze plant ten niettemin hun zwarte vlag en riepen in de regio een onafhanke lijk islamitisch emiraat uit. Gesteund door plaatselijke anti- al-Qaedamilities en Iraakse elite troepen, zouden de jihadisten gis teren zijn teruggedrongen. Niet alleen in Irak doet Isis van zich spreken, maar ook in Syrië. ring van links en rechts - de Itali aanse variant van de Duitse Gros se Koalition - onder leiding van so ciaal-democraat Enrico Letta, blijkt onmachtig, zeker in deze tijd van aanhoudende crisis. Dat geeft Napolitano dus alle re den zijn dreigement ten uitvoer te brengen. Bovendien is de 'grote coalitie' een 'mini-coalitie' gewor den. Ze wordt alleen nog gedra gen door de linkse PD, de nazaten van oud-premier Monti en het nieuwe partijtje Nieuw Centrum Rechts. Dat is een afsplitsing van de partij van Berlusconi, die zelf luidruchtig naar de oppositie is overgestapt omdat premier Letta noch president Napolitano te por ren waren voor een gratieregeling Daar verwijten andere rebellen groepen hun jihadistische strijd makkers de 'legitieme' opstand te gen al-Assad te hebben gekaapt voor een door al-Qaeda geïnspi reerde heilsagenda van sharia-wet- geving en afwijzing van elke mo derniteit. In het noorden van Syrië vechten de al-Qaeda-adepten steeds vaker tegen anti-Assadmilities. Die heb ben naast de strijd tegen het Syri sche leger een 'tweede front' geo- In de Iraakse steden Falluja en Ramadi woeden weer zware gevechten om deze soennitische bolwerken voor de oud-premier. Maar Napolitano treedt niet af. In tegendeel, hij is de regels gaan dic teren voor de regering Letta en grijpt ook veelvuldig in het parle ment in, zoals de afgelopen we ken bij het opstellen van de cru ciale begrotingswet. Dat maakt Grillo woest, de man die feitelijk de verkiezingen won en moest worden ingekapseld door de grote coalitie, en ook Berlusconi, die net als Grillo verkiezingen wil en geneigd is diens eis van impeach ment (afzetting) te steunen. De situatie is gevaarlijk, ook met het oog op het EU-voorzitter- schap van Italië in de tweede helft van dit jaar. Napolitano denkt met zijn activisme 'Europa' pend tegen de zwarte 'terreur van Isis', waarbij 'afvalligen' door Isis-commando's worden opgeslo ten, verjaagd, gemarteld of ver moord. De uit de Amerikaanse in vasie van Irak (2003) voortgeko men beweging - die begon onder de volstrekt heldere naam 'al-Qae da in Irak' - aarzelde evenmin om aanvoerders van gematigder mili ties te vermoorden. Ook dat maakt Isis tot een doodsvijand van andere strijdgroepen. In onder meer Irak, Syrië, Jemen en Libanon staan de twee moslimstromingen elkaar naar het leven een dienst te bewijzen, maar thuis is de basis hiervoor wegge slagen. De Italianen hebben zich afgekeerd zowel van Europa als van Napolitano, wiens populari teit is gehalveerd. De enige hoop levert Matteo Ren- zi, de jonge burgemeester van Flo rence, die met een verpletterende meerderheid tot secretaris van de PD is gekozen. De populaire 'Itali aanse Tony Blair' staat te trappe len om te regeren en het land op te schudden. Renzi wil resultaten van premier en partijgenoot Let ta, en anders verkiezingen. Voor Napolitano is dat een nieuw pro bleem, maar wellicht ook een kans om uit zijn onmogelijke spa gaat te geraken. De militie behoort tot de best uit geruste eenheden in Syrië en ont vangt geld en wapens van Saudi- Arabië. Dat land ondersteunt ex tremistische soennieten in het ge vecht om religieuze zeggenschap met Iran, dat op zijn beurt sjiiti sche organisaties bewapent als bij voorbeeld Hezbollah in Libanon. Op strijdtonelen in onder meer Irak, Syrië, Libië, Jemen en Liba non staan de twee grootste mos limstromingen elkaar meer dan ooit naar het leven. Daarbij heb ben ze de vrije hand nu de Ameri kanen zich geleidelijk terugtrek ken uit de regio. Een autobom van Isis in een Hezbollahbastion in de Libanese hoofdstad Beiroet eiste afgelopen woensdag vier do den en 77 gewonden. MAANDAG 6 JANUARI 2014 M Koning Giorgio wankelt Alle partijen wilden dat Giorgio Napolitano een tweede termijn als president zou aanvaarden. Inmiddels vinden velen de tijd rijp voor afzetting, foto HH door onze correspondent Eelco van der Linden ACHTERGROND AL-QAEDA door onze redactie buitenland BEIROET - Nog niet zo lang geleden onderscheidden de strijders van de jihadistische Islamitische Staat van Irak en de Levant (Isis) zich vooraf in de strijd tegen de dictatuur van de Syrische president al-Assad. In middels bevecht Isis vooral sjiiti- sche moslims en soennitische ge loofsgenoten met gematigder op vattingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7