Proef met preiteelt op water jaar verlengd Delta ziet geen heil in verzekeringen Ma Vijftienhonderd feestgangers delen mee in overwinnings roes rond driehonderd loten. 44 Ik heb geen lot, maar nog nooit heb ik op één avond zo veel rijke mannen gekust 44 Al twee keer zat ik in een prijswijk met de verkeerde loten. Nu win ik twee ton 14 ZEELAND POSTCODE KANJERPRIJS maandag We hebben vrij dag mijn moe der begraven. Ze was 84, demen terend en woonde in een ver zorgingshuis. Vijf weken gele den brak ze bij een val haar bei de bovenarmen. Dat was het be gin van het einde. Mijn broer haalde in zijn af scheidswoord aan wat ik eer der al eens als onderwerp voor deze column had overwogen: haar gewoonte om in uitdruk kingen te spreken. Achter el kaar opgesomd geven ze tref fend weer hoe ma in het leven stond. Nuchter, eenvoudig en olijk. Gereformeerd, maar op de prettigst mogelijke manier. „Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg", behoorde tot het standaardrepertoire. Ze hield van lezen en ze vond het fijn dat ik Nederlands ging stude ren, maar je kon overdrijven. Dus verzuchtte ze als ik, in haar ogen ongezellig, weer met een boek op de bank zat: „Je ver leest je verstand nog eens." Maar alles beter dan lanterfan ten. Want: „Ledigheid is des duivels oorkussen." Zelf was ze altijd bezig. Met breien, bordu ren, in de tuin werken. Psal men zingend ging ze met de stofzuiger door het huis. „Zin kun je maken", hield ze ons voor als we iets niet zagen zit ten en aan goedkope excuses had ze geen boodschap. „Kan niet is dood en wil niet ligt er naast." Ze werd geboren in de crisis tijd en groeide op tijdens de oorlog, dus ze wist wat zuinig heid was. „Het oude moet eerst op", kregen wij dan ook te ho ren. Loze praatjes en hoogdra vende theorieën ('Als....') wer den afgedaan met „As is ver brande turf." Maar te grote te genslag relativeerde ze gerust stellend: „Waar het hard regent is het gauw droog." En veroor delen deed ze een ander niet, al liet ze in de manier waarop goed blijken hoe ze over ie mand dacht: „Onze lieve Heer heeft rare kostgangers." Als het er op aan kwam, was ze mild: „Niemand heeft zichzelf gemaakt." Ze ligt nu in een graf waar wat haar betreft geen steen op hoeft. Daarom beitel ik haar spreuken maar hier, in een mo numentje van papier. Ook Albert Heijn verkoopt de zandvrije prei, maar dan los voor net geen negentig cent de stengel. De Kamperlandse proef om prei te laten groeien op water had in 2013 afgerond moeten zijn, maar de organisatie achter de campag ne 'Teelt de Grond uit' ziet in San- dees prei één van de gewassen waarbij de techniek toekomst heeft. De proef is met een jaar ver lengd. De voedselrijke maar natte Zeeuwse klei is weinig geschikt voor preiteelt, maar de traditione le teelt op zandgronden vraagt erg veel water en mest door de po reuze bodem, het uitsproelen van meststoffen brengt telers boven dien in problemen door vervui ling van het zoete oppervlaktewa ter. De teelt met prei, gestoken in po- lystyrenen platen die drijven op een laag regenwater, verbruikt veel minder voedingsstoffen. De waterteelt moet boeren die te kampen hebben met verzilting van de grond een alternatieve teeltmethode bieden. Op het be drijf van Sandee aan de Molen weg staat sinds een jaar een proef- opstelling. De waterhuishouding bleek meer dan toereikend, ver telt de teler. „We hebben een zoet wateroverschot. Er wordt nu een tunnel ontwikkeld waardoor we regenwater kunnen opvangen en geconroleerd naar de preibassins kunnen leiden. Bij grote regenval verdunt de voeding in de bassins te veel. Er komt een tunnel die heel makkelijk open en dicht kan." De waterteelttechniek behoeft verfijning, is gebleken: de eerste prei lag in juli in de winkels, maar daarna stokte de aanvoer doordat het weer spelbreker bleek. San dee: „Het voorjaar was extreem koud, wat de groei vertraagde, en vervolgens waren juli en augus tus weer erg warm. Door de hoge verdamping kwamen de planten zuurstof tekort. We bekijken nu hoe we energiezuinig de zuurstof in het water kunnen regelen. De kosten moeten laag blijven." De consument reageert tot nu toe positief op de prei die niet knarst en niet lang afgespoeld hoeft te worden, merkt Sandee. Hij wil graag verder met de waterteelt. „De normen van de Kaderricht lijn water en de Nitraatrichtlijn worden dit jaar weer scherper. Met nieuwe technieken ben je als tuinbouwbedrijf voorbereid." De eerste prei lag in juli in de winkels, maar daarna stokte de aanvoer doordat het weer spelbreker bleek VROUWENPOLDER - Zelfs als wild vreemde had je zaterdagavond in Vrouwenpolder aan een half woord genoeg om spontaan te worden omhelsd. Ook door men sen die niets hadden gewonnen. Op het parkeerterrein waar de Postcode Loterij het dorp zater dagavond een 'historisch feest' be zorgde, vloog zowat iedereen el kaar juichend om de hals toen de teller uiteindelijk pas stopte bij 80.399 euro. Zo veel bleek een lot op de postcodes in Vrouwenpol der waard. Honderdtachtig huishoudens heb ben zo'n lot, of zelfs meer van die digitale waardepapiertjes. Sommi gen kochten er zelfs zes. Maar za terdag leekt het even alsof ieder een prijs had. De vijftienhonderd feestgangers voorzagen de Postco de Loterij rijkelijk van nieuw wer vend beeldmateriaal. Begeesterd wapperden ze met de kartonnen 'cheques' die medewerkers van de Postcode Loterij kwistig het publiek in strooiden, overigens pas nadat gastheer Gaston Starre- veld zijn goed-nieuws lach even had ingeruild voor een ernstige noot: dat niemand aan dergelijk vals 'waardepapier' enig recht kon ontlenen. Cijfers die meteen na het eufori sche hoogtepunt bekend werden gemaakt, leren dat zeker de helft van de pakweg vierhonderd huis houdens in het dorp met lege han den staat. Zelf houdt de Postcode Loterij het er op dat zelfs nog niet één op de drie huishoudens mee deelt in de prijzenpot van 21,45 miljoen euro die tijdens het feest werd omgekeerd. Maar daar maal de nu even niemand om. „Heel Nederland kijkt mee. Dus alle sjaaltjes de lucht in", zette Wolter Kroes als eerst verschijnende zan ger al meteen de toon. En meteen deinde een zee van sjaaltjes met hem mee. Ook Begona Zwemer juichte mee. „Ik sta hier zonder lot", glunderde ze, „Maar ik heb nog nooit, op één avond, zo veel rijke mannen gekust." Om de spanning gaandeweg op te zwepen, zette het Postcode Lote rij-circus bij aanvang laag in. De plotselinge aankondiging dat voor de winnaars in ieder geval 14.079 euro in het vat zat, deed het pu bliek even stilvallen. Oei, las je op de gezichten: wel even wat min der dan gedacht. Het duurde even voor iedereen besefte dat dit nog maar het beginnetje was. En ja wel, na elk volgend optreden, eerst van Dany de Munk en afslui tend van Xander de Buisonjé, zwiepte de teller rap de hoogte in, verschenen almaar bredere grijnzen op de gezichten, en liet ook de mensenmassa zonder lo ten zich meeslepen in de overwin ningsroes. Toen Starreveld zich met zijn ca meraploeg in de menigte begaf, lukte het hem zo gauw niet daar winnaars uit te vissen. „Ja ik heb wel een lot", zette een blij stralen de bezoekster hem op het verkeer de been, „maar helaas, ik woon in Gapinge." Ook menig ander interview strandde bij de mededeling van de aangesprokene - 'ja, toch wel met enige teleurstelling' - dat de vette prijs niet bij hem of haar, maar bij de buren was gevallen. Dat gold niet voor Steven Houwe- ling. Op de avond voor de trek king, toen hij het oude jaar uit luidde bij kennissen in Baren- drecht, beleefde hij een magisch moment: er landde daar toen in eens een wensballon in de tuin. „Normaal vraag je dan zoiets als geluk in de liefde. Maar op dat mo ment flitste meteen iets heel an ders door m'n hoofd: geld, heel veel geld! Ja, en dat kwam dus de volgende dag met bakken uit de hemel." Beelden van het feest worden pas woensdagavond op tv uitgezonden, bij R.TL4 in een nieuw programma, Beat the Crowd, dat om half negen begint. Daarin figureren ook nog even de negen hoofdprijswinnaars die al op nieuwjaarsavond werden over vallen met de boodschap dat ze een, twee of drie, en in één geval zelfs zeven miljoen op hun bank rekening tegemoet kunnen zien. Niet helemaal waar, want daar gaat op voorhand al 29 procent af. Dat deel gaat naar de grootste winnaar: de fiscus. Niet iets waar de Postcode Loterij mee te koop loopt. Maakt het uit? Och, als win naar denkt je op zo'n avond liefst aan vrolijker dingen. Buitenstaanders hoor je al wel de vrees uitspreken dat in Vrouwen polder een tweedeling ontstaat. Loterij-woordvoerdster Leonie van Mierlo weet beter: „Overal, en zeker in een klein dorp als Vrouwenpolder, zien we dat het juist de samenhang bevordert, dat zo'n wijk er van opleeft, en ieder een uiteindelijk meeprofiteert. Van de burgemeester hoorden we al dat plaatselijke ondernemers nu vast eerder bereid zijn te inves teren in de ontwikkeling van het dorp." Vrouwenpolder bestaat dit jaar ze venhonderd jaar. Dat wordt, nu meteen al op de eerste dag zo'n groots cadeau uit de hemel viel, sowieso groots aangepakt. Reden voor de burgemeester om vanaf het podium nog even te herinne ren aan dat andere 'wonder' diep in de veertiende eeuw, toen in Vrouwenpolder plotseling de Hei lige Maagd op doek verscheen. Dat maakte het dorp twee eeu wen tot een druk pelgrimsoord. Maar nu is het de Postcode Loterij die het dorp een nieuw mirakel heeft bezorgd. Daar moest zater dag die verschijning van Onze Lie ve Vrouw toch even bij verbleken. Energiemaatschappijen maken momenteel verlies door de slappe energiemarkt. Door de kwakkelen de economie is er minder vraag. Ook komt er goedkope groene stroom uit Duitsland het land bin nen, waardoor Nederlandse con ventionele centrales vaak op een laag pitje moeten draaien en dus niet of minder renderen. Het Financieele Dagblad inventa riseerde vorige week welke ener giemaatschappijen overwegen in nieuwe branches te stappen. Uit nood denken de grote stroompro- ducent GDF Suez en prijsvechter Budget Energie aaan verzekerin gen, telefonie en internet. Voor Delta, dat 94 procent van de Zeeuwse consumentenmarkt in handen heeft, ligt dat anders. Het is al een breed bedrijf, met naast energie", waterlevering, multime dia en afvalverwerking. Het financieel verzwakte Delta komt, onder aansporing van de aandeelhouders, dit voorjaar met een onderzoek dat duidelijk maakt hoe het nu verder moet. Daarbij wordt gekeken naar drie richtingen: zelfstandig doorgaan, fusie (Eneco ligt voor de hand) of verkoop (in zijn geheel of delen). Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Over een paar we ken zijn ze er weer: Kamperlandse stengels prei zonder zand, want op water geteeld. Per drie verpakt in een foliezak met de beeltenis van teler Robert Sandee er op, bij Agri- markt Goes en het eigen Verscen trum in Kamperland voor rond een euro per verpakking. Vrouwenpolder door Henk Postma Dorpsgenote Begona Zwemer Winnares Nelleke Luijten door Frank Balkenende MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta is niet van plan meer branche vreemde producten te gaan verko pen om zo het hoofd boven water te kunnen houden. Dat zegt woord voerder Arendo Schreurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50