Voorzitter Kamer wil leren van kritiek a Hebben jullie dat niet in de winter, dat je allemaal wat langzamer gaat? In totaal 700 gewonden door vuurwerk op oud- en nieuwjaarsdag I 1 4 BINNENLAND WIN JE GELD TERUG! Koop in december of januari een auto en win! LENTEWEER reportage Het voelt alsof het lente is, maar dierenpark Amersfoort staat in het teken van de winter. 89-jarige man verjaagt inbreker Een 89-jarige man heeft in de nacht van zaterdag op zondag een inbreker verjaagd uit zijn huis in Heerlen. Dat gebeurde na een worsteling, waarbij de hoogbejaarde lichtgewond raakte. De inbreker was vlak daarvoor door de bejaarde be trapt en wist uiteindelijk te vluchten. De ambulancedienst heeft de bewoner aan zijn ver wondingen behandeld. Passiespelen op nationale erfgoedlijst De Passiespelen in Tegelen zijn opgenomen in de Nationale In ventaris Immaterieel Erfgoed. Dat heeft Ineke Strouken, direc teur van het Nederlands Cen trum voor Volkscultuur en Im materieel Erfgoed, gisteren be kendgemaakt op een bijeen komst in het Limburgse dorp. De lijst moet immaterieel erf goed voor de toekomst borgen. Opnieuw liquidatie in hoofdstad De man die zaterdagavond op straat is doodgeschoten in Am sterdam, is een 39-jarige inwo ner van de hoofdstad. Volgens een woordvoerster van de poli tie was sprake van een doelbe wuste actie. De man zou zijn neergeschoten met zijn zoon tje van 1,5 jaar in zijn armen. Onduidelijk is nog of sprake was van een afrekening. Jongens mishandelen conducteur in trein Vier jongens van 13 tot 15 jaar hebben vrijdagavond een con ducteur mishandeld in de trein van Breda naar Den Bosch. De conducteur stelde vast dat het viertal geen kaartje bezat. Vlak bij station Gilze-Rijen sloegen en schopten de jongens de man. De vier konden later dankzij een getuige worden aangehouden. Drone ingezet tegen overvallen Nederland stuurt een onbe mand vliegtuigje naar Curasao. De drone moet in de eerste drie maanden van dit jaar iets doen tegen de golf overvallen die het eiland teistert, zo heeft het Openbaar Ministerie giste ren laten weten. Het vliegtuig je van het type Raven moet overvallers volgen vanuit de lucht, zodat agenten meer kans hebben om ze op te pakken. Grote cocaïnevondst op haventerrein De douane en politie hebben op een haventerrein in Rotter dam een grote cocaïnevondst gedaan. Ze betrapten in de nacht van zaterdag op zondag vier mannen met vijf tassen met zeker 125 kilo cocaïne. In een zeecontainer met wijn uit Chili vonden de beambten gis teren nog eens vijf tassen met tenminste 150 kilo cocaïne. Brand in chalet eist leven vrouw (81) Een brand in een chalet op een camping in Heeswijk-Dinther waarbij zaterdag een 8i-jarige vrouw om het leven kwam, is wellicht ontstaan door een technisch mankement. De poli tie hield er eerst rekening mee dat sprake was van een mis drijf. Er zijn echter geen aan wijzingen gevonden die daar op duiden. autotrack.nl/occasionactie AutoTrack Dat zei Tweede Kamervoorzitter Anouchka van Miltenburg (WD) zaterdagnacht in het radiopro gramma De Overnachting van Pa trick Lodiers. In het interview rea geerde zij voor het eerst op alle commotie rondom haar voorzit terschap. Van Miltenburg raakte in decem ber in opspraak nadat De Volks krant meldde dat meerdere frac tievoorzitters anoniem hevige kri tiek op haar hadden geuit. Zo noemde een van hen haar in de krant 'totaal ongeschikt voor haar functie'. Toch bleef de Tweede Ka mer haar steunen. De voorzitter ziet zich dan ook niet genood zaakt de handdoek in de ring te gooien. Al vóórdat De Volkskrant in de cember op de mat lag, had Van Miltenburg het artikel gelezen. Op de vraag of ze was geëmotio neerd door de aantijgingen, ant woordde ze: „Ja, als je staat te vloe ken, ben je niet niet geëmotio neerd. Ik ben geen robot natuur lijk." Toch weet ze dat de 'rauwe om gangsvormen' horen bij de lande lijke politiek. „Daar ben ik in ge hard. Ik ben al elf jaar Kamerlid." Desondanks had Van Miltenburg liever gehad dat de fractievoorzit ters naar haar waren toegekomen. „Ik kan weinig met mensen die in de krant anoniem dingen zeggen. Dat is niet heel tastbaar. Ik kan iets als iemand m'n arm pakt en zegt 'hoe jij dit doet, vind ik slecht'." Over Van Miltenburgs voorzitter schap klinkt al vanaf vlak na haar aantreden kritiek. Van Miltenburg ziet geen reden om op te stappen omdat de Tweede Kamer haar blijft steunen AMERSFOORT - De pinguïnkolonie vertikt het om van onder de over kappingen in het verblijf te ko men. Brrr, veel te koud. Behalve één dappere pinguïn dan. Die waagt het erop en loopt richting het water dat hem omringt. Zijn tenen dippen al in het water, hij buigt voorover en zo blijft ie een paar minuten wiebelend staan. 'Zal ik?', zie je hem denken. 'Naa, toch maar niet.' En hij waggelt te rug, tot grote hilariteit van de groep kinderen en volwassenen die aan de lippen hangen van die- renparkgids Marianne Warner. Zij leidt vandaag de Koukleum rondleiding, langs dieren die dol zijn op een dik pak sneeuw óf juist smachten naar een warm zonnetje. Het moge deze eerste week van ja nuari dan al lenteachtig aanvoe len, wie graag nog een beetje win- tergevoel wil beleven, zal zich thuisvoelen in dierenpark Amers foort. En dat komt echt niet al leen door de brandende vuurkor- ven die her en der staan ver spreid, het met sneeuw opgespo ten middenplein waar vogelslin gers worden gemaakt of de war me chocolademelk die wordt ver kocht. Ook de bewoners van de dierentuin laten zien dat de win ter wat hen betreft nog lang niet voorbij is. Dat is niet verwonderlijk, aange zien veel soorten uit behoorlijk warme streken komen. Oók de pinguïns trouwens. „Iedereen denkt altijd dat pinguïns wel te gen de kou kunnen. Maar deze pinguïns komen niet van de Zuid pool, maar uit Zuid-Afrika. Die zijn eigenlijk gewend aan de warmte van de zon", legt Warner uit. Niet erg genoeg om speciale maatregelen te treffen voor de pin guïns; uiteindelijk is hun veren- pak isolerend genoeg om snijden de wind en ijzige koude te kun nen doorstaan. Dat geldt niet voor dieren als de stokstaartjes, die in de droge, open vlaktes van zuidelijk Afrika leven. Voor hen zijn warmtelam- pen bij de verblijven opgehangen, zodat ze ook nu nog naar buiten kunnen. En daar klitten ze, héél vertederend, samen. „Sneeuw vin den ze wel spannend, maar ze houden van alles behalve koude", vertelt Warner. Ze wendt zich tot de broertjes Daan (5) en Koen (4) Kleiker en hun vriendje Jarno Zomerman (4) uit Nieuwegein. „Wat doe jij als je het zo koud hebt?", vraagt ze. „Handschoenen aan!", roept Jarno. „Ja", zegt Warner, „of je blijft lekker binnen. Kijk maar naar deze siamang aapjes. Nu vin den ze het nog wel ok, en dus zijn ze buiten te vinden. Maar 's nachts gaan ze naar binnen en als het kouder wordt ook." „Weten jullie trouwens wat beren doen in de winter?", vraagt ze. De jongens blijven het antwoord schuldig. „Omdat er bijna geen eten is in de winter, gaan zij sla pen. Maar hier in de dierentuin krijgen ze elke dag goed te eten, dus doen ze alleen maar tukjes tussendoor." AMSTERDAM - Op 31 december en 1 januari zijn in totaal 700 vuur werkslachtoffers naar de eerste hulpafdeling van een ziekenhuis gegaan. Dat is 3 procent minder dan vorig jaar op deze twee da gen, berekende VeiligheidNL sa men met de NOS. Bijna de helft van de patiënten was jonger dan 20 jaar. Dat is ver gelijkbaar met veel andere jaarwis selingen. 16 procent van de slachtoffers moest worden opgenomen, onge veer net zoveel als een jaar gele den. Dat overkwam ruim vier op de tien patiënten die de dupe wa ren van illegaal vuurwerk, tegen een op de tien slachtoffers van le gaal vuurwerk. In totaal hadden ongeveer 140 van de 700 slachtof fers hun kwetsuren opgelopen door illegaal vuurwerk. Van de eerste hulp-bezoekers had 28 procent letsel aan de vingers. Dat is veel meer dan in de vijf voorgaande jaarwisselingen, waar in dat percentage schommelde Zo'n 140 van de 700 slacht offers heeft kwetsuren op gelopen door het afsteken van illegaal vuurwerk m tussen 8 en 16. Deze oud en nieuw kwamen ook oogletsel (23 procent), letsel aan het aangezicht (23 procent) en aan de handen (10 procent) vaak voor. Van de patiën ten liep 36 procent een of meerde re brandwonden op, evenveel als vorig jaar. Ongeveer twee op de drie slacht offers hadden het vuurwerk zelf afgestoken, ongeveer één op de drie raakte gewond door ander mans knallers of pijlen. Deze jaarwisseling kwam een 51-jarige man in Medemblik om het leven toen hij met zwaar, mo gelijk verboden, vuurwerk in de weer was. HEERLEN TECELEN AMSTERDAM GILZE-RIJEN WILLEMSTAD De Passiespelen in Tegelen ROTTERDAM HEESWIJK-DINTHER -V (§)AutoTrack De zorgvuldige autosite AMSTERDAM - „Ik zie geen reden te twijfelen of ik op de goede plek zit. Ik probeer het zo goed mogelijk te doen en sta elke dag op met het voornemen om het beter te doen dan gisteren. Ik probeer met kri tiek mijn voordeel te doen. Maar ik zal geen ander mens worden." Het is wél door Lilian Dominicus Marianne Warner, dierenpark Amersfoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4