Student aangesproken met een conferentie Zeeuwse groep opgericht voor Franse bulldogs en hun baasjes Pret met Straatsymfonieorkest W 66 We laten meer zien van onszelf. Dan kan er begrip ontstaan en ruimte voor respect 16 BEVELANDEN en THOLEN WIJKAGENT Kennen en gekend worden, is de leus van de wijkagent. Silvan Vael wil vooral verbindingsofficier zijn. „Om een voorbeeld te noemen, ik studeer aan de HZ", zegt Önne Kask, stagiair en organisator van de conferentie. „Mijn studie Delta Management is gerelateerd aan het onderwerp van het museum. We zijn hier dit voorjaar voor het eerst geweest en toen werd alles over overstromingen ineens veel duidelijker omdat je het ziet, ter wijl we er in het eerste jaar ver schillende colleges over gehad hebben. Als we hier toen naar toe waren gegaan, was dat gemakkelij ker geweest." Met de conferentie hopen Kask en het museum meer naamsbekendheid krijgt bij Hoge scholen en Universiteiten. „Zodat ze weten dat dit museum bestaat en hier met groepen studenten naar toe kunnen." Het hoofdonderwerp van de con ferentie is klimaatverandering en de effecten hiervan op steden als Hamburg en New York. Maar er wordt ook gekeken naar neder- land en Vietnam. Volgens Kask realiseren mensen zich vaak onvoldoende wat de ge varen zijn. „Overstroming is niet iets van 60 jaar geleden, maar kan ook nu gebeuren." Ze herinnert aan de storm op 5 december. De conferentie start op 27 januari. Op het programma staan lezingen en workshops door waterprofes sionals. Tot nu toe hebben zich honderd mensen vanuit heel Ne derland aangemeld en er is nog plaats. Meer informatie over 'Del ta Cities battling with Climate Change' is te vinden via de site van het Watersnoodmuseum. RICCIOTTI OP TOURNEE KRUININGEN - Het nieuwe jaar was nog geen dag oud toen Silvan Vael twitterde: „Een man uit zijn traplift geholpen en op zijn bed ge tild en iemand die van het padje af was de juiste weg gewezen. Eerste 2 goede daden." Natuurlijk, de oudejaarsdienst van de wijkagent voor Kapelle en omstreken zat ook vol beschon ken types en brandjes, maar hulp verlening hoort er zeker ook bij, vertelt hij op het politiebureau Kruiningen, de uitvalsbasis in zijn regio. „Hulp aan hen die dat behoeven", citeert hij uit de Poli tiewet. „Als een oudere midden in de nacht uit bed valt en de zorgverlener met waakdienst staat er alleen voor, dan kom ik helpen." De taken van een wijkagent zijn breed: bemiddeling bij conflicten, ter zake doende hulpverleners in schakelen, problemen aankaarten en vooral: luisteren naar mensen. Als wijkagent ben je vooral ver bindingsofficier, beaamt hij. „Wij zien de gevolgen als mensen in problemen raken. Samen met ge meente, maatschappelijk werk en woningbouw voorkomen we veel problemen door in te gaan op sig nalen zoals een vervuild tuintje. Daar kan een situatie achter schuilgaan met grote financiële problemen, huiselijk geweld of psychische nood. Een mevrouw meldde een poging tot inbraak. De woningbouwcorporatie zorg de voor nieuwe sloten. Tot opviel dat die mevrouw in een halfjaar tijd vijf keer nieuwe sloten had ge kregen. Het bleek dat deze me vrouw dementerend was. Het buurtteam heeft contact gezocht met haar familie. Nu heeft ze al een halfjaar niet meer gebeld." „Politiewerk in de noodhulp is dweilen na het lek", vergelijkt Vael. „Ik probeer de kraan dicht te doen." Het liefst werkt hij op straat. Op een bankje bij de weekmarkt, bij voorbeeld. „Binnen een paar mi nuten strijken mensen bij je neer en ben je in gesprek." Die toegan kelijkheid werkt, merkt hij. „Toch best een compliment wanneer je in burgerkleding naar jeugd loopt en al van ver begroet wordt als 'onze wijka gent' ttkennen ffgekendworden' Sociale media, Twitter en Face- book, helpen Vael daarbij. Dat con tact is waardevol, vindt hij. „Je kunt ook wat laten zien van je werk. Dat verandert de laatste ja ren bij de politie. We laten meer zien van onszelf. Het is goed om uit te leggen dat wij ook zonder zwaailicht door rood mogen rij den of bij nood met de auto over de sluis in Hansweert mogen. Ver tel het maar! Dan kan er begrip ontstaan en is er meer ruimte voor respect", aldus de wijkagent. Vael loopt al een aardig tijdje mee in het politiewerk, al kan een bui tenstaander de indruk krijgen dat hij vers van de Politieacademie komt: „Vrijdag de 13e, mooie dag om diploma uitgereikt te krijgen. Vanaf vandaag weer 9 gediplomeerde wijkagenten in de Zeeuwse gemeenten." Dat was in december. Maar Vael werkt al sinds 1995 als politie man, eerst in'de regio Haaglan den, in Den Haag-Zuid, later in Wateringen als wijkagent. In 2012 kwam hij terug naar Zeeland. „Ie der korps legt de nadruk op ande re vaardigheden. Ik heb hier mijn sociale vaardigheden nog eens aangescherpt.." Vael houdt elke donderdag spreek uur op het gemeentehuis van 18.00 tot 20.00 uur. „Die spreek uren blijven soms heel eenzaam, maar voor hetzelfde geld komen drie, vier mensen aangifte doen of een kwestie voorleggen." „Van parkeerirritatie 7 jaar geleden naar burenruzie nu. Spreek zaken aub uit en laat het niet groot worden. #geen.red- den.meer.aan. Wilma Speelman uit Burgh- Haamstede en Marcelle Nipius en Tamara de Bree uit Vlissingen ont moetten elkaar op het internet. „We zaten allemaal op de Franse bullensite en zo leer je elkaar een beetje kennen", zegt Wilma Speel man. Ze kwamen aan de praat en het idee ontstond om een groep in Zeeland op te zetten. „Wij gin gen zelf al heel vaak naar bullen- wandelingen ver weg, in Brabant of bijvoorbeeld Rotterdam. Maar we hebben hier ook bos en strand en toen hebben we besloten hier ook een groep op te zetten." Het doel van de groep is samen dingen ondernemen, maar ook kennis uitwisselen over de dieren en mensen advies te kunnen ge ven die overwegen een Franse bulldog aan te schaffen. Een Fran se bulldog is misschien dan wel lief en aanhankelijk, het hondje kan ook zo z'n problemen heb ben. Door de stompe snuit kun nen ademhalingsproblemen ont staan, de hond is vatbaar voor al lergieën en een hernia ligt ook op de loer. De groep heeft inmiddels een ei gen Facebookpagina en er is een besloten groep opgericht waar mensen zich voor aan kunnen melden. Het lidmaatschap is gra tis, de enige voorwaarde is het hebben van een Franse buil. „En als mensen naast een bulletje ook een andere hond hebben is dat na tuurlijk geen probleem", zegt Speelman. door Melita Lanting OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerskerk houdt eind ja nuari een vierdaagse conferentie over steden in de Delta en klimaat verandering. Met de conferentie hoopt het museum de positie als kenniscentrum verder te verster ken. Het Watersnoodmuseum be reikt al veel doelgroepen, maar mist nog de studenten. T GOES - De 41 jonge musici van straatsymfonieorkest Ricciotti raken niet snel van de wijs; ze spelen het Carnaval des Animaux van Saint-Saëns net zo mak kelijk in gevangenis Torentijd, zaterdagochtend, als 'Something Stupid' en 'Ons Dorp' voor de bewoners van zorgcentrum Ter Weel in Goes. Zelfs met Goesenaar Frans de Punder als dirigent; hij mocht zaterdagmiddag de baton even overnemen en liet het orkest hard werken, foto Johan van de Heijden. Vael geeft hulp aan hen die dat behoeven door Claudia Sondervan Silvan Vael, wijkagent Kapelle door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Ze zijn klein met grote oren en een stompe neus. De Franse bulldog is een po pulair, vrolijk en aanhankelijk hond je. Overal in Nederland waren al clubs te vinden voor de eigenaren van deze dieren. Drie Zeeuwse vrouwen hebben nu het initiatief genomen voor een groep in Zee land: Franse Bulldog Zeeland. Wilma Speelman en haar vriend Peter Harygens en de vier 'bulletjes' van Wilma. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46