Student aangesproken met een conferentie Zeeuwse groep opgericht voor Franse bulldogs en hun baasjes Vuur en glühwein 16 SCHOUWEN-DUIVELAND VERKIEZINGEN Door de opkomst van nieuwe, kleine partijen krijgt de kiezer meer keuze, maar daarmee komt de kwaliteit van het bestuur in het geding „Om een voorbeeld te noemen, ik studeer aan de HZ", zegt Önne Kask, stagiair en organisator van de conferentie. „Mijn studie Delta Management is gerelateerd aan het onderwerp van het museum. We zijn hier dit voorjaar voor het eerst geweest en toen werd alles over overstromingen ineens veel duidelijker omdat je het ziet, ter wijl we er in het eerste jaar ver schillende colleges over gehad hebben. Als we hier toen naar toe waren gegaan, was dat gemakkelij ker geweest." Met de conferentie hopen Kask en het museum meer naamsbekendheid krijgt bij Hoge scholen en Universiteiten. „Zodat ze weten dat dit museum bestaat en hier met groepen studenten naar toe kunnen." Het hoofdonderwerp van de con ferentie is klimaatverandering en de effecten hiervan op steden als Hamburg en New York. Maar er wordt ook gekeken naar neder- land en Vietnam. Volgens Kask realiseren mensen zich vaak onvoldoende wat de ge varen zijn. „Overstroming is niet iets van 60 jaar geleden, maar kan ook nu gebeuren." Ze herinnert aan de storm op 5 december. De conferentie start op 27 januari. Op het programma staan lezingen en workshops door waterprofes sionals. Tot nu toe hebben zich honderd mensen vanuit heel Ne derland aangemeld en er is nog plaats. Meer informatie over 'Del ta Cities battling with Climate Change' is te vinden via de site van het Watersnoodmuseum. ZIERIKZEE - Het wordt dringen in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland. Maar liefst elf par tijen hebben zich gemeld om na de gemeenteraadsverkiezingen in maart van dit jaar de 23 beschikba re raadszetels te gaan verdelen. Dat is gemiddeld 2,09 zetel per partij. Met de komst van veel kleine par tijen houdt Schouwen-Duiveland gelijke tred met de landelijke poli tiek en andere Zeeuwse gemeen ten. Steeds meer fracties kloppen op de deur van de lokale politiek om een eigen geluid te laten ho ren. Dat 'eigen geluid' is lang niet al tijd nieuw, en komt vaak voort uit breuken binnen partijen door interne onvrede of botsende ka rakters. Waar eerder mensen op zo'n moment uit de politiek stap ten, is het nu gebruikelijk verder te gaan met een eigen partij. Ook Schouwen-Duiveland kent de voorbeelden. Alert kwam destijds voort uit on vrede binnen de WD. Daar is kortgeleden ONS (onafhankelijk Schouwen-Duiveland) bijgeko men na de breuk in Alert!. Raads lid Jos Beije is met een aantal ge lijkgestemden uit Alert! gestapt en is een nieuwe partij begonnen. Hij heeft zijn huidige raadszetel meegenomen. Voor de komende raadsverkiezin gen op Schouwen-Duiveland heeft zich nóg een nieuwkomer gemeld. De Socialistische Partij heeft een eigen afdeling opgericht en doet mee met de gemeente raadsverkiezingen. De vraag is of deze versnippering binnen de gemeenteraad een pro bleem is. Je zou kunnen constate ren dat de kiezer hier kennelijk geen moeite mee heeft, anders zou dit niet zo vaak voorkomen. Maar het wordt lastiger om meer derheden te vinden als de raad veel kleine partijen telt. Boven dien leidt een bont palet aan frac ties vaak tot compromissenpoli tiek in plaats van het maken van heldere" keuzes. Maar achter deze constateringen schuilt een ander reëel gevaar. Voor een kleine fractie is het vaak onmogelijk om alle stukken tot in Raadslid zijn in een relatief kleine gemeente als Schou wen-Duiveland is vrijwilli gerswerk. detail te bestuderen. Simpelweg omdat de tijd hiervoor ontbreekt. Raadslid zijn in een relatief klei ne gemeente als Schouwen-Duive land is vrijwilligerswerk. Nage noeg allemaal hebben ze een baan naast hun politieke functie. Dat betekent dat het politieke werk neerkomt op de avonden en weekenden. Een groot deel van deze tijd wordt opgeslokt door 'verplichte nummertjes' zoals raads- en com missievergaderingen en fractiever gaderingen. Dan willen de kie zers de volksvertegenwoordigers ook nog wel eens zien of spreken. Dus lopen de raadsleden vergade ringen, dorpsraden en informatie ve bijeenkomsten af. In de reste rende tijd moet de niet aflatende stroom aan raadsvoorstellen, raadsbrieven en rapporten wor den doorgelezen én beoordeeld. Bovendien wordt het raadswerk steeds ingewikkelder door com plexe wetgeving en decentralisa tie van taken door de rijksover heid, zoals de jeugdzorg of de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. Al die materie lezen, begrijpen én beoordelen schiet er gemakkelijk bij in door gebrek aan handjes. En daarmee wordt de controlerende taak van de gemeenteraad ernstig ondermijnd en krijgt het college van B en W veel speelruimte. Dat is niet erg, zolang er geen vreemde dingen gebeuren. Alleen komen ongewenste zaken meest al alleen aan het licht als de ge meenteraad de controlerende taak naar behoren uitvoert. Als de huidige versplintering zich verder doorzet is het nog maar de vraag of dat nog gaat lukken. Wilma Speelman uit Burgh- Haamstede en Marcelle Nipius en Tamara de Bree uit Vlissingen ont moetten elkaar op het internet. „We zaten allemaal op de Franse bullensite en zo leer je elkaar een beetje kennen", zegt Wilma Speel man. Ze kwamen aan de praat en het idee ontstond om een groep in Zeeland op te zetten. „Wij gin gen zelf al heel vaak naar bullen- wandelingen ver weg, in Brabant of bijvoorbeeld Rotterdam. Maar we hebben hier ook bos en strand en toen hebben we besloten hier ook een groep op te zetten." Het doel van de groep is samen dingen ondernemen, maar ook kennis uitwisselen over de dieren en mensen advies te kunnen ge ven die overwegen een Franse bulldog aan te schaffen. Een Fran se bulldog is misschien dan wel lief en aanhankelijk, het hondje kan ook zo z'n problemen heb ben. Door de stompe snuit kun nen ademhalingsproblemen ont staan, de hond is vatbaar voor al lergieën en een hernia ligt ook op de loer. De groep heeft inmiddels een ei gen Facebookpagina en er is een besloten groep opgericht waar mensen zich voor aan kunnen melden. Het lidmaatschap is gra tis, de enige voorwaarde is het hebben van een Franse buil. „En als mensen naast een bulletje ook een andere hond hebben is dat na tuurlijk geen probleem", zegt Speelman. door Melita Lanting OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerskerk houdt eind ja nuari een vierdaagse conferentie over steden in de Delta en klimaat verandering. Met de conferentie hoopt het museum de positie als kenniscentrum verder te verster ken. Het Watersnoodmuseum be reikt al veel doelgroepen, maar mist nog de studenten. Versnippering bedreigt lokale democratie ANALYSE door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Met een hoog oplaaiend vuur en de muziek van de Wit te van Haemstede heeft Burgh-Haamstede afscheid genomen van de feestda gen. Op het grasveld aan de Vlasakkers werden zaterdagavond traditiege trouw de kerstbomen verbrand. Voor de vele kijkers was er warme chocolade melk (al dan niet met rum) of glühwein, foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Ze zijn klein met grote oren en een stompe neus. De Franse bulldog is een po pulair, vrolijk en aanhankelijk hond je. Overal in Nederland waren al clubs te vinden voor de eigenaren van deze dieren. Drie Zeeuwse vrouwen hebben nu het initiatief genomen voor een groep in Zee land: Franse Bulldog Zeeland. Wilma Speelman en haar vriend Peter Harygens en de vier 'bulletjes' van Wilma. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42