Primeur voor Ter Mors in Sotsji Van der Haar: eindzege bijna binnen Nationale titel op de valreep 30 SPORT BOBSLEEEN Nederlandse bobsleeteams stellen teleur in hun thuisbasis Winterberg. Dat had niets te maken met na weeën van het olympisch kwalifi catietoernooi (OKT) op de lange- baan, waar de Enschedese een week geleden nog een ticket op de 1500 meter voor Sotsji verover de. Een gebrek aan concurrentie was wel de reden waarom ze niet uitkeek naar de titelstrijd. Want hoewel Ter Mors in Amsterdam bij lange na niet voluit ging, stak ze toch met kop en schouders bo ven de rest uit. „Ik wist vooraf al dit ik hier ging winnen. Eerlijk ge zegd vond ik dit NK dus niet zo speciaal." De beste op de 500,1000,1500, de superfinale over 3000 meter en de beste met de ploegenachtervol- ging. Het waren kruimels voor Jo rien ter Mors, maar ze slokte alles op in Amsterdam. Niets liet ze over voor de anderen op de kleine ijsbaan in de Jaap Edenhal. „Ik vind het mooi dat ik voor een vier de keer de nationale titel heb ge wonnen, maar het leukste was nog de strijd met Yara (ploeggeno te Yara van Kerkhof in de nationa le selectie). Zij was mijn enige concurrente, met z'n tweetjes heb ben we er een leuke strijd van ge maakt. Yara wist dat ik toch ging winnen, maar ze heeft wel gepro beerd me het zo moeilijk moge lijk te maken", aldus Ter Mors. Yara's zus Sanne ontbrak vanwe ge een blessure en Lara van Ruij- ven (ook van de nationale trai ningsselectie) was wegens familie omstandigheden afwezig. Het NK was niet te vergelijken met het OKT op de 400 meter- baan in Thialf, waarmee het jaar 2013 werd afgesloten. Daar stond wat op het spel en konden startbe wijzen voor Sotsji worden vero verd. Op de laatste dag van het OKT lukte het haar alsnog op de 1500 meter, nadat ze eerder op de 1000 en de 3000 meter tekort kwam vanwege de gevolgen van een eerder opgelopen griep. Zo wordt Ter Mors de eerste Ne derlandse vrouw die op één Olym pische Spelen bij twee verschillen de sporten in actie komt. „Ik merk wel dat ik nog niet op mijn normale niveau zit. Het lange baanschaatsen kost heel veel ver mogen, maar in het shorttrack kun je dat gemis wel opvangen door de races tactisch te rijden. Voor het langebaanschaatsen is het hard nodig dat je honderd pro cent fit bent, met name op het OKT moest ik alles uit de kast ha len. Eigenlijk is dat niet te vergelij ken met het shorttrack, het zijn twee totaal verschillende spor ten." Ze heeft nog een kleine twee we ken de tijd om weer helemaal op kracht te komen, want dan staat het EK shorttrack gepland in Dresden. In de Duitse stad kan Ter Mors zich eindelijk meten met haar echte concurrentie. „Met het oog op Sotsji wordt dat EK een heel belangrijk toernooi, daar wil ik goed zijn. Dit weekein de heb ik niet voluit gereden, maar over twee weken is het weer volle bak. Dan gaat het gas d'r op." WINTERBERG - Op drie uurtjes rij den van Utrecht heeft de Neder landse skiliefhebber in Winter berg de dichtst bijzijnde kans op succes. Het toeristenstadje in Sau- erland ligt op zo'n 500 meter hoogte, de bergen eromheen pie ken op 800 meter. Begin januari is het acht van de tien keer raak en ligt er sneeuw. Maar de Nederlanders die het laatste weekeinde van de kerstva kantie in grote getalen de grens oversteken, worden bij aankomst met de werkelijkheid geconfron teerd. De heuvels rond Winter berg zijn groen en niet wit. De pistes zijn gesloten en de skilif ten hangen stil. Sneeuwkanon nen genoeg, maar de tempera tuur ligt boven nul en de motre gen helpt ook niet. Skiën zit er even niet in. De vakantie annuleren, dat heb ben de meesten niet gedaan. De straten van Winterberg lopen vol met verdwaalde en zichtbaar ver veelde toeristen. Ze brengen een bezoekje aan de bekende skischans, eten een curryworst op de kleine kerstmarkt in het centrum. Het 'Anton aus Tirol' klinkt er een beetje treurig uit de speakers. Het is de meeste skitoeristen ont gaan dat er in de stad wel top sport is om naar te kijken. De vol ledige wereldtop uit het bobslee en skeleton is in Winterberg neergestreken voor een wereldbe kerwedstrijd. Natuurlijk, in een olympisch jaar gaat het niet om de wereldbeker, maar lang niét ie dereen is al geplaatst voor Sotsji dus er staat wel wat op het spel. Neem Nederlands bekendste 'bobber', Edwin van Calker. Ge kwalificeerd voor de viermans bob, maar nog niet in de twee mans. Op vrijdag krijgt hij een nieuwe kans. Maar.ook Van Cal ker heeft last van 'de warmte'. Bij een graad of vijf loopt het smelt water zo van de baan af. Grote ga ten in de baan zorgen voor de af voer. Met startnummer 20 heeft Van Calker een nadeel: na iedere slee wordt het ij skanaal slechter. Hij wordt 21e en haalt de tweede run niet eens. „Los van de om standigheden: dit mag ons nooit gebeuren", zegt de Groninger ba lend. De tweemansbob loopt het hele ISill IS seizoen al niet, maar het is nu extra zuur omdat Winterberg de 'thuisbaan' is van de Neder lander. Zijn privé- en hoofdspon sor, de Nathan Group, koppelt ie der jaar een personeelsuitje aan de wereldbekerwedstrijd. Als Van Calker zaterdagochtend om even over tien naar beneden komt in de viermansbob is de groep van 400 man echter nog lang niet compleet. Want het feest van vrijdagavond was ge slaagd. 1 Van der Haar gaat in de stand aan de leiding met 407 punten. Albert volgt op 353 punten. De Duitser Philipp Walsleben staat derde met 344 punten. Van der Haar kan de eerste Neder landse winnaar in de cyclus wor den sinds zijn ploegleider Richard Groenendaal in het seizoen 2003-2004. De laatste race is op 26 januari in het Franse Nommay. „Het kan bijna niet meer mis gaan", zei Van der Haar na afloop. „Maar het kan altijd nog mis gaan. Ik kan uitvallen. Ik ben vooral blij dat ik hier heb laten zien dat ik het op een zwaar parkoers ook kan. Daar moet ik me vooral aan vasthouden." Van der Haar had een lastige start in de Italiaanse hoofdstad. „Ik had toch wel een beetje stress van het zware parkoers. Ik dacht: oh mijn god, ik ga de wereldbeker hier kei hard verliezen. Ik slipte ook steeds COMPTON WEER SNELLER weg, maar na het wisselen naar modderbanden ging het een stuk makkelijker. Ik voelde dat ik toch wel power in mijn benen had." Zijn concurrent Walsleben, num mer twee in de tussenstand, ging er in de eerste ronden vandoor en reed Van der Haar op afstand. De Nederlands kampioen herstelde zich echter, vond na een knappe inhaalrace aansluiting bij Wals leben en de andere achtervolgers op de nieuwe koploper Albert en pakte toch nog een podiumplaats. Hij zette samen met Nys nog de jacht in op Albert, maar slaagde er niet in het gat met hem te dich ten. Voor Van der Haar staat nu eerst de nationale titelstrijd op het pro gramma. Zondag verdedigt hij in Gieten zijn titel. „Ik ga er heel hard voor werken om die titel weer te pakken en daarna ga ik in Nommay er alles aan doen om mijn leidende positie in de wereld beker te verdedigen." door Ralph Blijlevens AMSTERDAM - Nee, echt zin had ze miet in het Nederlands kampioen schap shorttrack. Voor Jorien ter Mors (21) was de strijd om de na tionale titel het afgelopen weekein de in Amsterdam 'een moetje'. Jorien ter Mors Behelpen in warm ij skanaal door Rik Spekenbrink j it door Cilya van der Kooij AALSMEER - Richard Schuil (rechts) heeft gisteren in stijl zijn loopbaan afgeslo ten. De veertigjarige beachvolleyballer won samen met zijn partner Reinder Nummerdor de finale van het NK indoor. Het ervaren duo won met 21-12 21-18 van Wessel Keemink en Jeffrey van Wijk. Schuil maakte eind augustus al bekend dat hij aan het einde van 2013 zijn car rière zou beëindigen. Hij vormde acht jaar een duo met Nummerdor en behaal de met hem onder meer drie Europese titels, foto Ronald Hoogendoorn/VI-images ROME - Lars van der Haar heeft gis teren goede zaken gedaan in de strijd om de eindzege van de we reldbeker veldrijden. In de zesde en voorlaatste wedstrijd heeft hij zijn leidende positie in de cyclus verstevigd. Op het zware parkoers hoefde hij alleen de Belg Niels Al- bert voor zich te dulden. Alberts landgenoot Sven Nys werd derde. Wielrenster Marianne Vos heeft gisteren wederom haar meerdere moeten erkennen in Katherine Compton bij het veldrijden. De Amerikaanse troefde de Neder landse wereldkampioene af in de wereldbekerwedstrijd van Rome. Compton was deze winter al vaker sneller dan Vos, onder meer in de wereldbekerwedstrijden van Na men en Heusden-Zolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30