TO©S Schrijver David Van Reybrouck ontvangt Gouden Ganzenveer MR 2 IN HET NIEUWS COLOFON 1ÊWim Maak iemand abonnee! Zes jongeren terroriseerden een jaar lang de stad. De Bende van Culemborg komt nu voor de rechter. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O WINTER 20I4* ...IK ZIE HET ELFSTET>EM- COMtTE BU ELKAAR KOMEN. VOOR EEN BARBECUE, T: 0118- 43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 088-0139995 CULEMBORG - Sinds de politie in mei vorig jaar de leden van een jeugdbende van hun bed lichtte, wordt er veel minder ingebroken in Culemborg. Deze week staan de leiders van de bende voor de rechtbank. Kruimeldieven kun je ze bepaald niet noemen. Als de leden van 'de strijders' of'de soldaten' - zoals ze zichzelf noemden - op pad gin gen, keerden ze vaak met een flin ke buit huiswaarts. Zoals bij een inbraak in december 2012, waarvan enkele jongens wor den verdacht. In een woning aan de Culemborgse Emmalaan, niet ver van hun eigen adres, ver dween toen een kluis met siera den, een diamant en 24.500 euro aan contant geld. Het is maar één voorbeeld van de tientallen inbraken die de jeugd bende ten laste worden gelegd. Vanaf vandaag moeten de zes lei ders van Marokkaanse komaf zich verantwoorden voor de rechtbank in Arnhem. Eerst zijn de drie jongsten aan de beurt. Hun berechting vindt ach- ter gesloten deuren plaats, omdat ze ten tijde van de delicten min derjarig waren. Vanaf woensdag volgen de andere drie, die toen wél meerderjarig waren. Behalve voor de inbraken staan ze ook te recht voor heling, witwassen en het deelnemen aan een criminele organisatie. In totaal zouden de jongeren voor vele tienduizenden euro's hebben gestolen. Naast contant geld, gaat het om onder meer laptops, sieraden, hor loges, beelden, zonnebrillen en parfums. Bij de aanhoudingen vond de politie een deel van deze spullen in de diverse woningen te rug. Volgens justitie vormen deze zes de kern van een jeugdbende die een jaar lang als ware rovers door hun woonplaats trokken. Dat de den ze in wisselende samenstel lingen, waarbij ook mensen 'sta ge' liepen en bij het politiebureau postten. De jongeren die nu voor de rechtbank komen, staan per persoon terecht voor 12 tot 26 mis daden. In totaal onderzocht justi tie in deze zaak 196 inbraken. Justitie moet nog beslissen wat er met de tientallen meelopers uit de bende gebeurt. Net als de lei ders wonen de meesten in de Cu lemborgse probleemwijk Terweij- de. Deze buurt kwam vier jaar ge leden al eens uitgebreid in het nieuws. Rond de jaarwisseling vonden toen grote rellen plaats tussen Ma rokkaanse en Molukse inwoners van de wijk. Dat een deel van de Marokkaanse gemeenschap voor veel overlast zorgde, blijkt ook uit een brief die woningcorporatie Kleurrijk Wonen dat jaar aan en kele gezinnen stuurde. Daarin werd gedreigd met uithuiszetting als de veroorzaakte overlast niet zou verminderen. Ook in een vei ligheidsnotitie van de gemeente werd destijds gesproken over 21 Marokkaanse gezinnen die verant woordelijk waren voor een groot deel van de straatproblematiek in Culemborg. Volgens een jongerenwerker uit Terweijde is de overlast in de wijk sinds de aanhoudingen eind mei een stuk verminderd, 'al kan dat ook te maken hebben met de inspanningen van gemeente en welzijnsorganisaties'. De jeugd bende was immers niet enkel ver antwoordelijk voor de inbraak- isfpgf ma golf, maar ook voor intimidaties en scheldpartijen. Dat justitie sterk staat in deze zaak, blijkt uit het feit dat de rechtbank eerder besloot dat de zes leiders de inhoudelijke behan deling van hun zaak in gevangen schap moeten afwachten. Dat kwam de rust in Culemborg zeker ten goede. De stad wacht ge spannen af hoe lang de rechtbank vindt dat die nog mag duren. 1 De Academie De Gouden Ganzen veer, die de winnaar gisteren be kendmaakte in het programma Kunststof TV, roemt Van Rey brouck om zijn veelzijdigheid en bezielende wijze van schrijven. „De mengeling van een brede maatschappelijke en politieke be trokkenheid, historisch besef, diepgravend onderzoek en een zeer vaardige pen zorgden voor een indrukwekkende reeks boe ken, toneelstukken, gedichten en essays", stelt de academie. „Die le veren in het maatschappelijk de bat een belangrijke bijdrage aan de meningsvorming." Van Reybrouck (1971) is vooral be kend om zijn meeslepende boek Congo - Een geschiedenis uit 2010. Hij kreeg daarvoor onder meer de Libris. Geschiedenisprijs en de AKO Literatuurprijs. Hij debuteer de in 2001 met De plaag, een men geling van, biografie, autobiogra fie en reportage. Voor de Vlaamse krant De Mor gen schrijft hij essays, reportages en boekrecensies. Hij toont zich politiek betrokken door met het initiatief te komen tot de G1000, een burgertop die duizend Belgen laat overleggen voor een betere de mocratie. De Gouden Ganzenveer gaat elk jaar naar een persoon of instituut vanwege zijn of haar grote beteke nis voor het geschreven en ge drukte woord in Nederland. De le den van de academie zijn afkom stig uit de wereld van cultuur, we tenschap, politiek en het bedrijfs leven. De prijs bestaat uit een ganzen veer van goud en een jaar buiten gewoon lidmaatschap van de aca demie. Van Reybrouck krijgt de prijs op 24 april uitgereikt. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via'E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van' abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Culemborgers door Orkun Akinci 196 Justitie onderzocht 196 inbraken die mogelijk aan de jeugdbende getinkt zijn. De jongeren die deze week voor de rechter komen, zouden ieder twaalf tot zestien misdaden hebben gepleegd. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee AMSTERDAM - De Gouden Ganzen veer 2014 is toegekend aan de Bel gische schrijver en cultuurhistori cus David Van Reybrouck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2