SPORT 1942-2014 66 Eusébio was de Koning, de allergrootste. Wat een groot verlies voor ons allemaal. 66 Mijn vriend, een van de grootste voetballers aller tijden, stierf vannacht 66 Eusébio was een ambassadeur voor het voetbal en de Fifa. Hij zal enorm gemist worden. 66 Hij maakte Benfica meer dan een club, hij maakte het zijn thuis en zijn familie. Eusébio Nederlandse bobsleeteams stellen teleur De Portugese regering heeft drie dagen van na tionale rouw afgekon digd: Eusébio Ferreira da Silva, kortweg Eusébio, is gisteren op 71-jarige leeftijd overleden. De 'Zwarte Parel' was in de jaren zes tig en zeventig de grote ster van Benfica. De voetballer speelde 64 keer voor zijn land en scoorde daarbij 41 doelpunten. Eusébio werd in 1942 geboren in Maputo in de Portugese kolonie Mozambique, als zoon van een blanke Angolese spoorwerker en een zwarte moeder uit Mozambi que. Hij werd opgemerkt bij zijn clubje, Sporting de Louren^o Mar ques, dat eigenlijk een satelliet club van Sporting Lissabon was. Omdat Eusébio bij Benfica geld kon verdienen en bij Sporting slechts een soort onbetaalde stage werd aangeboden, én omdat Ben fica zijn moeder inpakte en Benfi ca ook nog eens het jaarsalaris van 1000 euro verdubbelde, koos Portugals beste voetballer aller tij den voor die club uit Lissabon. Eusébio speelde daar van i960 tot 1975. Hij won met Benfica in 1962 de Europacup I door winst op het grote Real Madrid: 5-3. Zijn snel heid, techniek, atletisch vermo gen en zijn schot maakten in druk. De wereld maakte kennis met de jonge Eusébio. Hij scoorde twee keer in deze Europese finale, een van de mooisten ooit. Alle Madrileense doelpunten werden gemaakt door Ferenc Puskas, die Alfredo di Stefano aan zijn zijde had. Op Eusébio's palmares staan elf Portugese landstitels, vijf nationa le bekers en zeven topscorersbe kers. Hij verloor drie Europa Cup- finales en was in 1965 Europees voetballer van het jaar. In 1966 overschaduwde hij Pelé als ster van het toernooi op het WK voet bal in Engeland en werd daar met negen doelpunten topscorer, ook al strandde zijn ploeg in de halve finale tegen Engeland. In 1968 en 1973 won hij de Gouden Schoen, de prijs voor de Europese topsco rer. In 1978, na nog drie jaren in de VS, Mexico en Canada te heb ben gespeeld, stopte hij. Na zijn carrière is Eusébio assis tent-trainer geweest bij het natio nale team van Portugal en Benfi ca. Later werd hij ambassadeur van de club waarvoor hij in 440 wedstrijden 473 keer doel had ge troffen. Op 16 mei vorig jaar was Eusébio voor het laatst in Neder land. Hij reisde met 'Sport Lisboa e Benfica' mee naar Amsterdam voor de finale van de Europa Lea gue tegen Chelsea FC. Benfica ver loor met 2-1. Gisterochtend stierf Eusébio Fer reira da Silva aan hartfalen. Hij had al jaren een broze gezond heid. Hij is één van de beste voetballers in de historie, en voor ons land is hij nog véél meer. Portugal rouwt na dood icoon Eusébio schreeuwt het uit van vreugde na de Europa Cupfinale Benfica-Real Madrid (5-3) van 1962 in Amsterdam, foto Nationaal Archief/Spaarnestad Photo Jose Mourinho Luis Figo Franz Beckenbauer Sepp Blatter Statement Benfica MAANDAG 6 januari 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29