Zeeuws-Vlaamse films bij festival Terneuzen Gedegen uitvoering werk Telemann ZEELAND 19 De Zeeuws-Vlaamse filmdag wordt gehouden op zaterdag 12 april en staat in het teken van Zeeuws-Vlaanderen 2014. Er wor den films vertoond die gemaakt zijn door Zeeuws-Vlamingen of films die in Zeeuws-Vlaanderen zijn opgenomen. Dit zijn korte films, speelfilms, documentaires et cetera. Er worden nieuwe films vertoond, maar ook klassiekers. Eén van de filmtitels is De Zwarte Ruiter, een Nederlandse film uit 1983 van Wim Verstappen. Het verhaal gaat over een botersmok- kelaar uit Zeeuws-Vlaanderen met in de hoofdrol Hugo Metsers. Via de website kunnen filmma kers hun film aanmelden voor ver toning. Uit de inzendingen wordt een selectie van films gemaakt die op de 'Zeeuws-Vlaamse Film dag' worden vertoond. Ook tijdens' de tweede editie is het thema van het festival 'Film is Feest!'. Er gaan 26 films in premiè re. Dit filmfestival is een initiatief van Ad Weststrate. Het festival vertoont nieuwe commerciële en culturele films. Naast een feestelij ke opening op dinsdag 8 april wor den er dit jaar ook weer een jonge renavond, ladiesnight, kindermid dag en een slotfeest geprogram meerd. Bij al deze onderdelen wordt zowel een film als een feest georganiseerd met een optreden van een Zeeuws-Vlaamse band. Het festival biedt ook een educa tieprogramma waar scholen in ZeeuwsVlaanderen zich voor kun nen aanmelden. neuzen en Goes. Zij worden bijge staan door orkestleden Caroline Jacquet en René van Brakel en door de jeugdige Julia Nuytemans en Wieke 't Hart, kinderen van le den van het Zeeuws Orkest. „Malcolm Arnold componeerde ook serieus werk, maar dit werk schreef hij eind jaren vijftig voor een concert rond het werk van de muziekcartoonist Gerard Hoff- nung. Alles hierin is over de top: een climax die veel te groot is een een slotakkoord dat veel te lang duurt", licht Van Staalen toe. Hij laat ook weten dat de keus voor Slavische muziek relatie heeft met het feit dat deze week in Nederland de grenzen voor mensen uit Bulgarije en Roeme nië zijn open gegaan. „Laten we deze mensen verwelkomen met hun muziek." Volgens de gastdiri- gent zijn de composities overwe gend vrolijk, maar in de Slavische mars van Tsjaikovsky weerklinkt de ernst. Hij componeerde dit stuk in 1876 naar aanleiding van de Servische opstand tegen het Ottomaanse rijk. „Verder kun je in Tzigane van Ra- vel horen op wat voor ongelooflij ke manier verschillende culturen elkaar kunnen beïnvloeden", zegt Van Staalen over de combinatie van Frans raffinement in de in strumentatie en het idioom van de zigeunermuziek. Hij noemt vioolsoliste Emmy Storms 'een ideale vertolkster' voor dit stuk. „Haar vioolspel en haar lichaams taal zijn direct verbonden met de beheerste emoties in deze mu ziek. Een van haar grote liefdes is het spelen van volksmuziek." NIEUWJAARSPROMCONCERTEN HET ZEEUWS ORKEST Het Apollo Ensemble be staat uit musici van be kende orkesten zoals the Amsterdam Baroque, Anima Eter- na en andere barokensembles. Dit ensemble, opgericht in 1992 door violist David Rabinovich, zoekt de grenzen van het samenspel en de interactie tussen musici. Sinds 2002 verzorgt het ensemble de Apollo Zomeracademie. Dit festi val is uitgegroeid tot een interna tionale cursus voor kamermuziek. Het gezelschap trad al enkele ma len op in Terneuzen en Veere. De samenstelling wisselt. Op de cd met werk van Telemann spelen David Rabinovich (viool), Kate Clarke (traverso), Ofer Frenkel (hobo), Thomas Oltheten (fagot), Sara Decorso (viool), Tamara Mkr- tychyan (altviool), Freek Borstlap (gamba) en Marion Boshuizen (klavecimbel). Georg Philipp Telemann schreef tijdens zijn lange leven vele com posities. Wat hem uitzonderlijk maakte was dat hij drie barokstij len wist te combineren tot een aangenaam geheel. Hij gebruikte de lichtheid en vrolijkheid van de Italiaanse-, de gedegen construc tie van de Duitse- en de dansante elementen van de Franse barok. Het Apollo Ensemble speelt de sierlijke muziek stijlvol en op ver antwoorde wijze. In de sonates en het Trio valt het gedegen samen spel tussen eerste viool en Basso Continuo (BC) op en de knappe soli van de hobo en de traverso. De BC zorgt bij alle werken voor een goede ondersteuning en op vallend is het correcte spel van de klaveciniste. De Sonata in b voor viool, gamba en BC klinkt het meest uitgebalanceerd. De afwis seling tussen de langzame en snel le delen is goed en karaktervol. De Ouverture a 5 in D, met een duidelijke inbreng van de gamba, wordt geanimeerd gebracht. De speelsheid in de suite van dansen met verschillende karakters, komt mooi uit. De traverso laat zich goed gelden in het concerto in b en ook in het Quartet in G. Het sa menspel tussen de vier instru menten is mooi, de verschillende klankkleuren komen goed uit. De blazers worden duidelijk uitgete kend en dat is mede te danken aan het voortreffelijke spel van de viool en het klavecimbel. rp MAANDAG 6 JANUARI 2014 TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse Filmdag is een nieuw onderdeel van de tweede editie van het Film- Festival Zeeuws-Vlaanderen dat van dinsdag 8 t/m zondag 13 april wordt gehouden in en rond CineCi- ty in Terneuzen. www.filmfestivalzeeuwsvlaanderen.nl Het Zeeuws Orkest neemt het pu bliek mee naar de Balkan met com posities van onder meer: Brahms, Tsjaikovsky, Liszt en Dvorak. De jonge violiste Emmy Storms treedt op in 'Tzigane' voor viool en orkest van Ravel. Donderdag 9 januari: Scheldethea- ter, Terneuzen, 20.00 uur (met me dewerking van commissaris van de koning Han Polman). Vrijdag 10 januari: Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur. Zaterdag 11 januari: Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur (met me dewerking van burgemeester René Verhulst) Kaarten zijn telefonisch te bestel len via tel.nr. 0118-628204. ft Reserveren van toegangskaarten kan ook via de website: www.zeeuwsorkest.nl Commissaris Han Polman 'bespeelt' de stofzuiger tijdens een openbare repetitie van het Zeeuws Orkest voor de nieuwjaarspromconcerten. foto's Lex de Meester RECENSIE door Jeanette Vergouwen Cd 'Chamber music' van het Apollo Ensemble: CENTAUR CRC 3267 is ver krijgbaar in muziekhandels en via www.centaurrecords.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19