VERDIEPING 9 5IÏ3 Op tv sinds: februari 1981 Zender: ZDF, Duitsland Presentator Markus Lanz Houdt in: deelnemers sluiten een wedden schap af over een bijzondere vaardigheid die ze bezitten. Een bekende gast wedt of het lukt of niet en belooft een tegenprestatie in het ge val hij het mis heeft. Populair dankzij: vanaf 1987 was dat vooral pre sentator Thomas Gottschalk, die de show droeg (en er 100.000 euro per aflevering mee verdiende). Hij stopte in 2011 na een ernstig ongeval waarbij een 23-jarige student, die be weerde over een rijdende auto te kunnen springen, verlamd raakte. Relletje: mensen in de zaal gebruiken de show regelmatig als platform voor protestacties. Ook ontstond opschudding over schaarse kle ding van zangeressen Cher en Sarah Connor en de weigering van Britney Spears een tegen prestatie te leveren, bijdrage Wierd Duk Op tv sinds: oktober 1961 Zenden NBC4 in Washington DC. Tegenwoordig ook te zien in Charlesville (Virginia) en Baltimore (Ma ryland), Verenigde Staten. Presentator in Washington Hillary Howard, Dave Zah- ren presenteert de andere versies Houdt in: kennisquiz voor highschools waarin scholie ren vragen krijgen over taal, rekenen, wetenschap, aardrijkskunde en geschiedenis. Cheerleaders van de betreffende school sluiten elke ronde af. Populair dankzij: het is de footballcompetitie voor nerds, inclusief cheerleaders, schoolbands en eeuwi ge roem voor de winnaars, bijdrage Mathijs Rotteveel spelshow: Wetten, dass..? Te zien sinds: 1991 Zender: SABC2, Zuid-Affika Presentator: Johan Stemmet Houdt in: muziekquiz in het Afrikaans. Daardoor ook populair. In Zuid-Afrika is sprake van een soort renaissance van het Afrikaans en dat is opmerkelijk. Ten eer ste omdat het Afrikaans lange tijd is gezien als de taal van de onderdrukker, ze ker in de jaren volgend op de eerste vrije verkiezingen in 1994. Ten tweede spreekt lang niet elke Zuid-Afrikaan deze taal. Afrikaners zijn gek op muziek in hun eigen taal, vooral op smartlappen. BZN en Jan Smit zijn er ook heel populair, bijdrage Miriam Mannak Op tv sinds: september 1962 Zender: BBC2, Groot-Brittannië Presentator: Jeremy Paxman Houdt in: gebaseerd op het Amerikaanse radioprogramma College Bowl. Uni versiteitsteams beantwoorden kennisvragen. Kandidaten moeten student zijn. De beste universiteiten nemen het in de finale tegen elkaar op. Populair dankzij: historie, kunst, politiek en cultuur komen in rap tempo voorbij. Presentator Paxman maakt scherpe opmerkingen. Het program ma bevestigt ook het vooroordeel dat slimme studenten vaak sociaal on handig en lelijk zijn. Relletje: het is een paar keer voorgekomen dat kandidaten achteraf geen student bleken en ook dat vals werd gespeeld. Op tv sinds: november 1999 Zender: NRKi, Noorwegen Te zien: primetime vrijdagavond Presentator Ivar Dyrhaug met twee vas te pianisten Houdt in: twee teams van bekende No ren verzamelen zich rond de twee vleu gels. De kandidaten moeten aan de hand van geluiden en steekwoorden liedjes raden en die ook meteen ten ge hore brengen. Populair dankzij: het hoge meezing-ge- halte. Op tv sinds: juni 1994 Zender: TYP2, Polen Presentator: Tadeusz Sznuk Houdt in: tien deelnemers hebben elk drie levens. Bij een goed antwoord mag de ene deelnemer een ander aanwijzen die de volgende vraag moet beantwoorden. De tijd om te antwoorden is kort, het tempo ligt hoog. Populair dankzij: wordt gezien als de enig overgebleven intelligente quiz. Opmerkelijk is dat sinds 2010 in elke aflevering een vraag zit over Europese Fondsen, omdat het programma mede wordt gefinancierd uit Europese Structuurfondsen. Voor eurosceptici in Polen het zo veelste bewijs van EU-propaganda. bijdrage Michiel van Blommestein ZATERDAG 4 JANUARI 2014 SUEBSAEHG SMOKER SIVMI MINDEi. ST GEORGE'S - LONDON Spelshow: University Challenge Spelshow: It's Academic Spelshow: bijdrage Michiel Willems Spelshow: Beat for Beat Spelshow: Jeden z Dziesieciu bijdrage Windy Kester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9