Zws-Vlaanderen loopt voor op rest Zeeland Winkeliers willen levendig hart Tholen SERVICE 35. on ni ken werk 's Morgens tussen zes en elf uur mag je er laden en lossen. Wie na die uren de witte streep over schrijdt, is het haasje. "Ze doen of de Botermarkt de Coolsingel is, maar je kunt die twee natuurlijk niet met elkaar vergelijken", zegt, Ton Loef van de slijterij aan de Bo termarkt. Even snel de boodschap pen inladen voor de deur zit er - en dat is knap lastig bij een slijte rij - dus niet in. Die servicemogelijkheid wordt trouwens ook bij de bakker schuin tegenover gemist. "We hadden laatst iemand die 130 roomboteramandelletters kwam ophalen. Dan ga je dus met een karretje met letters heen en weer naar de parkeerplaats, maar het liefst staan mensen toch voor de deur. Daarnaast staat het parkeer terrein negen van de tien keer vol. Wij hebben het idee dat dat wel klanten kost", reageert Rian van Oost van de gelijknamige bak kerij op de winkelbeperkingen in de buurt. Caro Kalkman van O.N.S. Computers ergert zich groen en geel aan de scheve tegels en het povere aanzicht van Een- drachtsweg, Botermarkt en Kerk straat. "Het ziet er niet uit en als je niet uitkijkt breek je je nek» nog. Tholen mag zeker trots zijn op haar binnenstad met al die mooie geveltjes. Maar dan moet het wel allemaal goed geregeld zijn." De onlangs door de gemeente raad goedgekeurde notitie Binnen stad voorziet in ieder geval in de aanpak van (een deel van) de Een- drachtsweg. De weg biedt nu een. tamelijk troosteloze, niet zo heel uitnodigende aanblik. Via enquê tes peilt de gemeente nog deze maand de wensen van onderne mers en bewoners rond het deel dat op de schop gaat. Die aanpak maakt echter vooralsnog weinig indruk op de winkeliers. "Ze we ten echt wel wat de ondernemers in Tholen willen", wijst Angeli- que Neele van Juwelier Angelique op eerdere onderzoeken. Schep duidelijkheid over de re gels, geeft Van Oost als verbeter--* punt aan. „Dagelijks rijden er hier tien men sen door, maal dus die 97 euro boete. Dat betekent eigenlijk ge woon dat het niet duidelijk ge noeg aangegeven wordt. Daar moet iets aan gebeuren." Levendigheid willen de winke liers in hun stad. In plaats van een baan met hindernissen die op geworpen wordt voor hun klan ten. Die regio loopt voorop op de rest van de provincie. In het westen van Zeeuws-Vlaan- deren kwam de ontkerkelijking al kort na de Tweede Wereldoorlog op gang. Ruim een halve eeuw la ter is de kaalslag compleet. Zowel protestantse als rooms-katholieke kerkgebouwen worden gesloten in dit gebied. Bijna de helft van de kerken is aan de eredienst ont trokken of sluit binnenkort. Dit jaar wordt in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen een soortge lijk proces verwacht als bekend wordt hoeveel katholieke bedehui zen worden afgestoten. In de Kanaalzone voltrekt zich een tweedeling met veel ontkerke lijking in het zuidelijke deel. Het noordelijk deel van de Kanaalzo ne neemt een eigen positie in, daar Terneuzen en Axel kerkge meenschappen herbergen die minder aan slijtage onderhevig zijn. Zodoende blijft daar de kerk dichtheid vooralsnog vrij groot. Op het weblog Monnikenwerk staat een bijdrage met kaart waar op de plaatsen staan afgebeeld waar eind van dit jaar nog kerkge bouwen open zijn. Zeeuws-Vlaanderen gaat een beet je lijken op Spanje en Frankrijk. Daar kun je rijen dorpen passeren waar geen bedehuis meer open is. Wie daar een eredienst wil bijwo nen is dus op de stad aangewe zen. Op zondag 29 december waren PKN-leden in het westen van de regio aangewezen op één dienst in Aardenburg. Daarnaast hield de PKN in Breskens en Nieuw- vliet diensten. De Heilige Andreasparochie belegde alleen vieringen in Biervliet Sluis en Schoondijke. Aangenomen moet worden dat de genoemde kerken de gelovigen konden bevatten. Zo werd een voorproefje genomen op wat de regio te wachten staat. Op het weblog Monnikenwerk be halve een prognose over de ker ken in Zeeuws-Vlaanderen ook de column van de week. Die is van Richard Gielens. Hij schrijft overgeloven' als werkwoord en als zelfstandig naamwoord. Wie wil weten wat Zeeland op termijn waarschijnlijk wacht aan kerksluitingen doet er goed aan te kijken naar Zeeuws-Vlaanderen. ZATERDAG 4 JANUARI 2014 i j anuari door Esme Soesman THOLEN - Ga je een mooi sieraad of een lekker flesje drank halen, hangt er binnen no time een bekeu ring van 97 euro aan je broek. De camera's die de entrees aan de Bo termarkt en Kerkstraat bewaken zijn veel middenstanders in Tho- ien-stad een doorn in het oog. Ook kerk St Anna ter Muiden sluit www.pzc.nl/monnikenwerk De Kerkstraat in Tholen-stad. foto Leo Adriaansen door Willem Staat 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 97