Voorvertoningen FbtS Virusgrafiek presenteert zich met expositie in Mon Capitaine 'k Wens je t'ok! CULTUUR 33 De serie 'Songs from the heart' in de Spot gaat verder. Hank Williams staat centraal in de januari-editie. MIDDELBURG - Elke derde donder dagavond van de maand klinken in podium De Spot in Middelburg mooie liedjes rondom een thema onder het motto 'Songs from the heart'. Dit initiatief van zanger /gitarist Sjef Hermans van de band Cham pagne Charlie blijkt aan te slaan. Dat is reden voor de enthousiaste animator van muziekprojecten voorlopig nog zeker vijf maanden door te gaan met deze Songs from the heart-avonden. „De spelregels blijven hetzelfde", laat Hermans weten. Dat wil zeg gen dat er akoestisch wordt ge speeld, dus geen elektrische bas/drums/keyboard. Hij vindt beperkt aantal acts te plaatsen." Hermans hoopt op begrip voor die keuze. Hij streeft naar verras sende combinaties van al of niet Zeeuwse muzikanten in een akoestische bezetting. Wat hen bindt is de liefde voor verhalende liedjes. Het repertoire biedt veel genres: blues, gospel, country, folk, calypso, swing, jazz. „Het gaat om teksten die het waard zijn om echt naar te luiste ren." Hermans heeft de thema's voor de komende vijf maanden al gekozen. Donderdag 16 januari staat het repertoire van Hank Wil liams centraal. De belangstelling daarvoor blijkt heel groot en de lijst met songs die daarvoor al ge claimd zijn, is lang. Daarop prij ken onder meer: Move It On Over, Ramblin' Man en Lost Highway. Hermans kiest in februari voor Dave van Ronk. „Deze muzikant is ook inspiratiebron voor de nieu we Coen Brothers film en de man die in begin jaren zestig Dylan op sleeptouw nam", laat hij weten. De verdere thema's voor Songs from the Heart zijn: John Prine/Steve Goodman op 20 maart, Rambling Jack Elliott/Derroll Adams op 17 april en Bob Til You Drop II (Dylan Tri bute) op 15 mei. het wel wat jammer dat er in de Spot geen piano beschikbaar is. „De songs moeten eerst aan mij worden voorgelegd in verband met doublures. Eerdere deelname biedt ook geen garantie voor een volgende keer, want ik wil ook steeds nieuwe mensen een kans geven en er is per avond maar een VLISSINGEN - Film by the Sea door het Jaar begint 2014 met voorver toning van de film Philomena van regisseur Stephen Frears met in de hoofdrol Judy Dench. De film vertelt het waar gebeurde verhaal van Philomena Lee die als tiener haar buitenechtelijke zoon tje ter adoptie moest afstaan op aandringen van de Iers-katholieke gemeenschap waar ze woonde. Wanneer ze vijftig jaar later tracht haar kind terug te vinden en daarbij op veel verzet stuit van uit de kerkelijke organisatie, krijgt ze hulp van BBC-journalist Martin Sixsmith (Steve Coogan), die in het verhaal een mooie co meback ziet voor zijn onlangs ge ruïneerde carrière. Als echter tijdens hun zoektocht de puzzelstukjes langzaam op hun plaats beginnen te vallen, ontstaat een ontroerende vriend schap tussen de moeder en de journalist, gebouwd op het verlan gen om de waarheid boven tafel te krijgen over het onrecht dat Philomena is aangedaan. De film Philomena wordt maan dag om 20.00 uur vertoond in Cinecity in Terneuzen en dinsdag om 14.00 uur en om 19.30 uur in Cinecity in Vlissingen. Na afloop van de beide avondvoor stellingen heft Film by the Sea door het Jaar met de bezoekers het door CineCafé aangeboden glas om het nieuwe jaar feestelijk in te luiden. MIDDELBURG - Virusgrafiek is een samenwerkingsverband van grafi sche kunstenaars met een Zeeuw se, overwegend Middelburgse, standplaats: Ben Vranken, Lies- beth Labeur, Jeroen Kersouw en Leni van den Berge. Zij geven morgen met de opening van hun expositie bij Mon Capitai ne aan de Kinderdijk 56 in Middel burg een eerste presentatie. „Virus staat voor het verspreiden van grafiek, maar ook de techni sche inherentie van de oplagemo- gelijkheid. Grafiek kan in de breedste zin van het woord opge vat worden, alle technieken inclu sief', licht Ben Vranken toe. „Wij hebben met Virusgrafiek als doel grafische kunstenaars, in wisse lende samenstelling, een platform te geven om in gezamenlijkheid activiteiten te ontwikkelen die lei den naar expositie, uitwisseling van grafische know-how, weder zijdse stimulans en het daadwer kelijk maken van grafische uitin gen." Volgens Vranken kan dit samen werkingsverband resulteren in bij voorbeeld het realiseren van prentkunst, beeld-en-verhaal, boe ken, verzameluitgaves, individue le uitgaves, affiches, flipboekjes, en grafiekmanifestaties, gezamen lijk werken aan grafiek, etc. Het opzetten van een grafische werkplaats in Zeeland is een doel waar aan gewerkt wordt. Het is de bedoeling dat Virusgra fiek minimaal tien keer per jaar bijeen komt op een wisselende lo catie om te werken aan grafiek en/of nieuwe plannen te smeden over uiteenlopende grafische acti viteiten. Goai je kerst- en nieuwjaerskaarten nie wig. Dat zou echt zonde weze. A 'k m'n staepeltje be- kieke 'k 'r vee ehad en butenge- woon moaie. Soms mie diepzinni ge opschriften, schitterende foto kaarten, kaarten die a verkocht bin om goeie doelen te steunen zöas Unicef en Amnesty en ok nog a wat kaarten die a je zonder computer nie kan maeke: kerstbal len mie gezichten in van bekende of uus'ouwens die a digitaal een dansje doe in een kernienepak. Elk jaer ken ik wè een moment da 'k dienke 'k doet het nie mï. Vervolgens bedienk ik a je nie zömae op kan ouwe. Dan dienke de mensen misschien a je nie goed bin of zö of a ze eschrapt bin as vriend of kennisse. A j'r mie op' oudt dan mö je 'r deze keêr nog gewoon stiere en glieke d'r bie zegge as je 't kommende jaere nie mï doet vanwegeJa, vanwege wat eigenlijk, 't Is toch leuk om een kaartje te kriegen, je kriegt 'r zelf ok graag, 't Is werk voe de post, 't beteêkent omzet voe de wienkeliers en mö ik dan uutgere- kend gaè bezunige op goeie wen sen? Neê, volgend jaer doe 'k het wee. Van sommige mensen kreeg k te oaren a ze het best diere vonde. Dat is ok wè zö. Je geef a gauw een euro voe een bitje moaie kaar- te, vervolgens mot 'r een postze gel op en dan kom je dus gemid deld uut op een bedrag van tus sen de eênvuuftig en twï euro. Voe de ouwerwesse mensen: drie, vier gulden voe een nieuwjaers- kaartje. Mae in de afgelöpe weken 'k verschillende tips binnen ekrege oe a 't het vee en vee goedkoper kan. Voe noe te laete, mae voe kommend jaer wellicht een goed idee. Je wacht toet a je een kaarte kriegt, je zet 'r op 'ik wense je 't ok' en vervolgens re tour afzender. Gekrege kaarten vermaeke of verbouwe toet nieu we, recycle, is tegenwoordig een belangrieke vurm van huisvlijt of zelfs volkskunst. Van gewone kaarte ka je dan zelfs 3D-kaarten maeke. Mie het opplakken van ge- bruukte postzegels vaol ok vee te bespaeren, mae dat mag eigenlijk nie. Zelf rondbrienge (op de fiets, nie mie d'n auto) of digitale (gra tis) kaarten (een foto bevoor- beeld) verstiere is ok een goeie be- spaertip. Tenslotte nog een oud idee daè a je nog jaeren plezier van kan Bie oans thuus wiere vroeger aolle an sichtkaarten en kerstkaarten in een tasse edae en die stoeng bie 't speelgoed voe de (klein-) guus. Bie een verjaerdag of andere sae- menkomst were de (klein-) guus amper binnen of ze goenge postbo- detje spele en de anwezigen krege even laeter een paer kaarten be- zurgd. Eên van tante Kao uut Wijk aan Zee mie de groeten en at het goed weer was. Anleiding voe verhalen over tante Kao. Een aar kreeg 'r eên van nööm Diengenis mie de booschap a t'n van plan was een diesendag te kommen. Dat gaf stof voe verhalen over nööm Diengenis, die a aoltied van die groate sigaren" rokt'n, zódat d'n aren, dag de raemen een eêlen dag open moste om te luchten. Het was aoltied leuk mie die kaarten. Dus dat mö noe toch ok nog kun ne? Of zou de I-pad het winne van de bode? In de kaarten zie je jaerlijks nieu we trends, mae de wensen bluve nog a 't zelfde. Vee mensen doe de moeite om d'r een persoanlijk tint je an te geven en d'r nog es wat bie te schrieven, mae an 'vee heil en zegen' mekeert ok niks. Bie ken nissen die a druk in verbouwing en herinrichting zitte, stoeng er, in plekke van vee heil en zegen, 'k wense je vee zeil en tegels. ZATERDAG 4 JANUARI 2014 Meer 'Songs from the heart' door Ali Pankow Met een eerbetoon aan folkzanger Woody Guthrie ontsproot ook het idee voor 'Songs from the Heart'. Morgen, opening expositie Virusgra fiek, Mon Capitaine, Kinderdijk 56, Middelburg,14.00 - 17.00 uur; te zien t/m 26/1, elke zondag 14-17 uur. door Engel Reinhoudt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 95