Zes jaar geleden verruilde Arie van der Maas het predikambt voor een baan bij Impuls Zeeland. Nu is hij terug op de kansel. Om er te blijven. 28 ZEELAND TERUG VAN WEGGEWEEST 66 Het verschil tussen de twee werkplekken waar domi nee Arie van der Maas op zijn preken broedt, is le vensgroot. Thuis in Wemel- dinge moet hij zich zien te redden in een piepkleine voormalige bedstee in de woonkamer. Een hoekje waar ook zijn kinderen graag beslag op leggen. In zijn kerk in Hoek beschikt hij over een ruime werkzolder. Bureau, vergadertafel en zithoek. Van der Maas grinnikt om het con trast. „Ach, werkruimte is relatief. Meer dan een laptop en een telefoon heb je eigenlijk niet nodig." De loopbaan van Van der Maas kent een iet wat grillig verloop. In 2007 nam hij ontslag als predikant bij de protestantse gemeente in We- meldinge en werd hij projectmanager bij de NV Economische Impuls Zeeland, de ontwik kelingsmaatschappij die de taak heeft de Zeeuwse economie te stimuleren. Daar is hij weer weg. Van der Maas heeft inmiddels een beroep aangenomen als deeltijd-predikant van de PKN-gemeente in Hoek. Zondag 26 ja nuari wordt hij bevestigd. Opnieuw, want in de jaren negentig van de vorige eeuw werkte hij al als hervormd predikant in Hoek. Waarom gaat iemand met een theologische oplei ding bij een ontwikkelingsmaatschappij werken „Ik heb altijd het gevoel gehad iets in de sa menleving te willen doen. Dat heb ik van huis uit meegekregen. Mijn vader was aannemer, ouderling in de kerk, gemeenteraadslid en voorzitter van de voetbalclub en de gymclub en hij runde het kolenfonds. Een en al gedre venheid en maatschappelijk verantwoordelijk heidsgevoel. Dat voelde ik ook toen ik in 2007 .de advertentie van Impuls in de krant zag staan. Een nieuw bedrijf. De toenmalige direc tie wilde een creatief en verrassend team op bouwen met enkele echte Zeeuwen en verbin dende krachten. Nou, dat was mij wel op het lijf geschreven, vond ik. People management, creativiteit en gevoel voor processen zijn mijn sterke punten. Bovendien had ik een beetje er varing in de politiek als voorzitter van het CDA Zeeland. Met een dominee in het team voldeed Impuls in elk geval aan het streven met een verrassend team aan de slag te gaan." Een predikant is in een zeker opzicht een vrije jon gen. Hoe is het dan om in een organisatie als Im puls te komen werken? „Wennen. Zeker. Vooral aan het werktempo. Niet dat ik als predikant maar een beetje zat te lanterfanten. Ook dan heb je in de pastorale zorg soms drukke tijden. Maar bij Impuls werd dat tempo heel erg door de organisatie bepaald. En ik kreeg ineens te maken met kan tooruren. Er wordt van je verwacht dat je 's morgens ongeveer gelijk met je collega's be gint en je moet tijdschrijven." En wat bleef over van de drang die iedere predi kant heeft het goddelijk woord te dienen? „Ik ben blijven preken. Bijna elke zondag. Ik wilde in dat opzicht niet aan de kant blijven staan. Steeds meer kerkelijke gemeenten kun nen zich geen eigen predikant meer veroorlo ven die wekelijks voorgaat. Gastvoorgangers zijn dan altijd welkom. Bij mij was er behoef te om op die manier met mijn oorspronkelijke beroep bezig te blijven. Een mooi geval van vraag en aanbod. Nee, het kostte me niet zo veel tijd en moeite om de rol van gastpredi- kant te vervullen. Je bewaart je preken en je li turgieën. Dat is een basis om in de actualiteit op verder te borduren." Waarom dan toch weer helemaal terug naar de kansel? „Ik voelde steeds meer een trekkende kracht vanuit de kerk en een duwende vanuit Im puls. Vooral dat gevoel dat de kerk zo aan me trok heeft me verrast. Zeker omdat die kracht sterker was dan twintig jaar geleden toen ik besloot theologie te gaan studeren. Ia, noem het maar roeping. En het geduw vanuit Impuls? De opbouwjaren waren hartstikke leuk. Een klein team. We pakten alles aan. Later begon nen er steeds meer specialisten binnen te ko men, waardoor je minder breed kon werken. Jammer, maar begrijpelijk. Dat pionieren in de beginfase beviel me me heel goed. Maar na vier, vijfjaar begon Impuls een gevestigde or ganisatie te worden. De verrassing ging er voor een deel af. Ik kreeg op den duur het ge voel dat ik tot de inboedel ging behoren." En dus? Ik ben in 2012 geleidelijk steeds meer kerkelijk werk gaan doen. Eerst één dag in de week inte rim-predikant in Hoek. Later in het jaar werd ik zzp'er: half predikant, half projectmanager bij'Impuls. Maar die verhouding werd gaande weg schever. Meer en meer ging ik mijn tijd in het werk voor de kerk steken. Nou, dan be land je uiteindelijk op een punt waarop je je knopen telt en nog eens goed nadenkt wat je nou echt wilt. En toen heb ik gekozen. Het is net als met mijn besluit om naar die baan bij Impuls te solliciteren: ik durf wel eens een risi co te nemen. Sinds begin 2013 zet ik me met hernieuwde passie voor het grootste deel van mijn tijd en energie in ten dienste van evange lie en kerk. En ik moet zeggen: dat voelt heel goed. Ik werk nu voor de helft van mijn tijd in Hoek. Daarnaast ben ik interim-predikant in Driewegen, Ellewoutsdijk, Ovezande en Ril land. Tja, het is soms wel eens heel druk, maar daar ontleen je tegelijkertijd heel veel energie aan." Er moet te veel gebeuren aan de toekomst van de kerk om alles los van elkaar te blijven doen Wat hebben je jaren bij Impuls je geleerd? „Ik beschouw mijn tijd bij Impuls achteraf als een retraite, maar dan zonder het aspect rust. Die jaren hebben me verrijkt. Ik heb nieuwe dingen geleerd over hoe dë overheid en de sa menleving in elkaar zitten. Ik heb wat illusies verloren, ik ben wat naïviteit kwijtgeraakt. Ik heb ook dingen geleerd die ik als predikant kan gebruiken. Welke? Existentiële zaken. Din gen waarom het écht draait in het leven." Wat doet dat met een op de kansel teruggekeerde predikant? „Ik preek anders. Directer, concreter, opener. Ik geeft meer van mezelf prijs. Ook ben ik me nog meer bewust van de noodzaak over de kerkmuren heen te kijken. Je hoeft wat mij be treft niet zo nodig op fusies tussen kerkge nootschappen aan te sturen. Samenwerken en elkaar als collega-kerken erkennen is veel be langrijker. In Hoek worden daarin eerste stap jes gezet. PKN en Gereformeerd Vrijgemaakt deden onlangs samen mee aan de kerstmarkt op het dorp. Een paar jaar geleden was dit nog ondenkbaar. Je kunt ook heel goed samenwer ken op het gebied van diaconaal werk, de hulp aan mensen die het niet zo breed hebben. Sa men met het maatschappelijk werk en andere instellingen. Dat is niet alleen efficiënter, maar zo geef je ook inhoud aan wat je maat schappelijke roeping is. Naar de samenleving en naar mensen in nood. Zo wordt samenwer ken leuk en echt zinvol. En misschien heb ik dat ook bij Impuls opgepikt: wat zijn de resul taten op je corebusiness? Maak maar eens een jaarrekening op van de werken van barmhar tigheid die zijn uitgevoerd." Samenwerken tussen kerken. Heeft dat niet een hoog 'I have a dream'gehalte? „Nee, het is echt reëel. Ik zie dat er een nieu we creativiteit aan het groeien is. Dat leeft breed door alle kerken heen: de protestantse, de reformatorische, de evangelische en de ka tholieke kerk. Wat dat betreft is de komst van paus Franciscus een godsgeschenk voor alle kerken. Zijn boodschap van eenvoud en zijn onvoorwaardelijke keus voor armen inspire ren iedereen. Hij raakt aan de kern: wat is het om volgeling van Christus en zijn kerk te zijn? Juist op diaconaal gebied kunnen protes tanten, katholieken, reformatorische en evan gelische kerken de handen ineenslaan. Ik weet het: je komt dan al gauw aan heilige huisjes, maar er moet te veel gebeuren aan de toe komstbestendigheid van de kerk om alles los van elkaar te blijven doen." Vooruitstrevende ideeën. „Ja, maar dat is misschien wel een van de be langrijkste lessen die ik bij Impuls heb ge leerd: je moet samenwerken. Er is geen ontko men aan. Zo gaat het ook in Foodport, een van de projecten die ik bij Impuls heb gedaan. De Ik durf wel eens een risico te nemen door Ben Jansen Arie van der Maas is in 1965 geboren in Oos- terland. Na de havo in Zierik- zee en het vwo in Goes studeer de hij theologie in Utrecht. In 1990 werd hij plaatsvervan ger in Rotter- dam-Charlois. Begin 1993 trad hij aan als predikant in Hoek. Zeven jaar later nam hij een beroep aan in Wemel- dinge. in januari 2008 begon hij bij Economische Impuls Zeeland. Nu is hij weer predikant. Van der Maas woont in We- meldinge, is ge trouwd en heeft vier kinde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 94