'Musea kunnen winnen door samenwerking* Niet meteen bon voor parkeervergunning '13 Eerste successen Crowdfunding I 24 SCHOUWEN-DUIVELAND HULPVERLENING Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij breidt uit met station bij de Zeelandbrug. „Water is in Zeeland een heel be langrijk thema. Of dat nu de strijd tegen het water is, wat wij doen, of het is de Domburgse schildersgroep met het thema wa ter en de Zeeuwse luchten. Dat zouden we de komende jaren op een hoger plan moeten trekken", zegt Louwerse. Hij vindt dat alle musea daar voor moeten gaan. Soms alleen, maar vaak ook sa men. „Als je de ambities goed in zet, kan je meer bereiken." Hij merkt in het Watersnoodmu seum dat het thema water steeds meer de interesse heeft van men sen door onder meer de zeespie gelstijging. Meer samen doen betekent in Water is in de provincie Zeeland echt een heel belangrijk thema zijn ogen ook dat de musea flexi bel moeten zijn en inspelen op de actualiteit. „Neem het plaatsen van het beeld van Charly Toorop op de dijk en hoe museum het Polderhuis in Westkapelle hierop ingespeeld heeft. Dat was ook een kans geweest voor het Zeeuws museum." Maar hij ziet ook moge lijkheden dichterbij huis. Gekop peld aan een expositie van Claudy Jongstra, een textielkunstenares die veel met de kleurstof meekrap werkt, zouden het Stadhuismu seum en/of het Landbouwmu seum iets extra's kunnen doen rond het thema meekrap, beide musea schenken er in de vaste op stelling al aandacht aan. In het Watersnoodmuseum zelf wordt ook telkens gezocht naar nieuwe expositiemogelijkheden, en daarbij zijn de inkomsten van uit het museumbezoek heel hard nodig. Want- hoewel het museum een record aantal bezoekers heeft getrokken, is het beslist geen vet pot. „We moeten alles verdienen via de kassa's" zegt Louwerse. Het Watersnoodmuseum krijgt 4800 euro stimuleringssubsidie per jaar van de gemeente Schouwen-Dui- veland. Daar moet de verreweg het best bezochte museum van het eiland het mee doen. In dat ka der kijkt Louwerse dan ook scherp naar de komende verzelf standiging van het Stadhuismu seum in Zierikzee. Waarschijnlijk wordt daar deze maand nog een besluit over genomen door het college van B en W. „Het is daar bij wel van belang dat dit onder dezelfde condities gebeurt als voor ons. Anders krijg je valse con currentie." ZIERIKZEE - Nog niet alle parkeer- vergunningen voor automobilis ten uit de binnenstad van Zierik zee zijn verstuurd. Parkeerwach ters steken daarom nog geen be keuring achter de ruitenwisser van auto's waarin nog de vergun ning van 2013 ligt. De vergunningen worden dit jaar voor het eerst uitgegeven door de gemeente Middelburg, waarmee Schouwen-Duiveland een samen werking is aangegaan. Volgens een gemeentewoordvoer der zijn er in de uitwisseling van gegevens tussen Zierikzee en Mid delburg 'enkele omissies' opgetre den. Volgens haar is het meren deel van de parkeervergunningen 2014 echter al voor Kerstmis ver- ZIERIKZEE - De KNRM wil in ha ven De Val bij de Zeelandbrug in Zierikzee een reddingsstation be ginnen. Dat is nodig omdat de red ders bij calamiteiten in het ooste lijk deel van de Oosterschelde niet binnen een half uur ter plaat se kunnen zijn. KNRM-zegsman Kees Brinkman in IJmuiden bevestigt dat er een verzoek aan de gemeente Schou wen-Duiveland is uitgegaan voor de vestiging van een reddingspost in Zierikzee. Burgemeester Ge rard Rabelink heeft die brief nog niet gezien, maar is al informeel op de hoogte gebracht door de di recteur van de KNRM. „Daarbij is haven De Val als suggestie ge noemd. We gaan uitzoeken of dat kan, of het niet in conflict is met andere activiteiten daar." Rabelink is ook voorzitter van de plaatselijke commissie van de KN RM. In die hoedanigheid heeft hij aangedrongen op volledig behoud van reddingsstation Neeltje Jans. Dat Rabelinks zorg om dit station niet ongegrond is, blijkt uit de woorden van Brinkman. „We zijn bezig met een nieuw dekkings plan. Daaruit blijkt dat het ooste lijk deel van de Oosterschelde van af station Neeltje Jans en vanaf station Hansweert niet binnen een half uur aan te varen is. Om dit te verhelpen zouden we de post aan de binnenzijde van de Oosterscheldekering kunnen ver plaatsen naar Zierikzee. Maar ik begrijp dat daar binnen het plaat selijk comité verzet tegen is geko men. Men maakt zich zorgen over de veiligheid rond de kering. In het onderzoek naar vestiging in Zierikzee zetten we daarom voor alsnog in op een nieuw, derde sta tion aan de Oosterschelde. Maar de vraag of we gaan verhuizen of nieuw vestigen komt pas later aan de orde. Eerst gaan we de situatie in Zierikzee bekijken. Is daar stuurd. Bij de vergunningen waar bij het wat langer duurt, gaat het om nog niet verwerkte betalingen of om recente wijzigingen van het kenteken van de auto. „Burgers en bedrijven die zich bij de gemeente melden, krijgen per direct een correcte vergunning," zo laat de woordvoerder per email weten. Vanwege de trage verwer king van de gegevens trekken de parkeerwachter in Zierikzee nog niet meteen het bonboekje. Kennelijk slaagt de gemeente er wel vaker niet in betalingen en kentekenwijzigingen tijdig te ver werken. Want, zo schrijft de woordvoerder: „Zoals ieder jaar houden we bij het handhaven van het betaald parkeren in Zierik zee rekening met dergelijke omis sies." ruimte voor ons? Krijgen we ver gunning? Pas dan gaan we bekij ken of de kering vanuit Zierikzee al dan niet binnen de gestelde tijd bereikbaar is." KNRM-station Neeltje Jans heeft twee locaties aan de pijlerdam. Aan de zeezijde ligt de grote red dingboot Koopmansdank en aan der Oosterscheldezijde ligt het bo tenhuis met de rubberboot Fred. De laatste zou mogelijk moeten verhuizen naar Zierikzee. Schip per Johannes Post is daar geen voorstander van, „De recreatie vaart komt regelmatig vast te zit ten in de veiligheidslijn bij de ke ring. Precies om die reden hebben wij 27 jaar geleden van Rijkswater staat reddingboot de Harder ca deau gekregen. Daarom vindt ons plaatselijk comité dat beide loca ties op Neeltje Jans behouden moeten blijven en Zierikzee een extra station moet worden." Er zal in elk geval nog heel water water door de Oosterschelde vloeien eer KNRM-station Zierik zee wordt geopend. Post: „Dat kan wel drie of vier jaar duren. Er zal bemanning geworven en opge leid moeten worden en de KNRM zal een boot geschonken moeten krijgen. Kijk naar Hansweert. Die zijn ook drie jaar bezig geweest voordat ze inzetbaar waren." KNRM ZEELAND Hoewel het platform tevreden is over die eerste resultaten, moet er nog veel gebeuren om het ZCFP bekender te maken, zegt voorzit ter Tom Caljouw. „Het liep in het begin niet storm en dat hadden we ook wel verwacht. Dit was voor ons een leerproces." Het Zeeuws Crowdfunding Plat form wil projecten die gericht zijn op duurzaamheid en leefbaar heid helpen aan geld te komen. Initiatiefnemers kunnen hun plan bekendmaken via de website www.zcfp.nl. „Maar daarmee zijn ze er niet. Ze moeten zelf aan de slag om financiers te vinden en hebben dus zelf een netwerk no dig", benadrukt Caljouw. Biologische boerderij Bioduin in Koudekerke had 6500 euro nodig voor een nieuwe tunnelkas. Dat geld is er vooral gekomen dankzij klanten, zegt Caljouw. Het gaat Tunnelkas voor bioboerderij en rolstoelhockeytoernooi gerealiseerd via Zeeuws Crowdfunding Platform. om leningen die door de boerde rij in vijf jaar worden terugbe taald. Sportclub Gehandicapten Beveland haalde dankzij familie en vrienden zelfs 25 euro meer op dan de 1000 euro die nodig was voor het rolstoelhockeytoernooi dat in november plaatsvond. Caljouw hoopt dat als meer pro jecten op de website worden ge plaatst, een kruisbestuiving ont staat en het vinden van geld ge makkelijker wordt. Het ZCFP wil dit jaar via de websi te ontwikkelingsorganisaties on dersteunen bij het vinden van kre dieten en donaties. Verder wordt gewerkt aan een project om het plaatsen van zonnepanelen op de grond of op daken van boeren schuren mogelijk te maken. Watersniphof 47 Middelburg makelaar?-- door Melita Lanting OUWERKERK - De musea kunnen veel winnen met een intensievere samenwerking. Dat concludeert Siemco Louwerse, directeur van het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk. Hij kijkt terug op een goed jaar, met een record van 87.000 be zoekers in het museum. Maar dat betekent geenszins dat hij achter over gaat leunen. Siemco Louwerse door Ton van den Nouweland KNRM laat oog door Ton van den Nouweland I Haven De Val in Zierikzee. De KNRM wil op deze plek een reddingsstation vestigen, foto Dirk-Jan Cjeltema •4- De KNRM heeft zes stations in Zeeland: bij Cadzand, Breskens, Hansweert, Westkapelle, Veere en op werkeiland Neeltje Jans. Neeltje Jans, tussen Noordzee en Oosterschelde, is met gemiddeld negentig uitrukken per jaar het drukste station van Zeeland. Voor het nieuwe station Zierikzee zijn vrijwillige opstappers nodig. Zij moeten binnen een kwartier vanuit huis of werk aan boord kun nen stappen. De KNRM heeft ongeveer 1100 vrijwilligers. Die hebben allemaal een 10.000 euro kostende oplei ding gehad. Eisen vrijwilliger: tussen 18 en 45 jaar, gezond, zeevast en je moet kunnen zwemmen. door Maurits Sep BIGGEKERKE - Het Zeeuws Crowd funding Platform heeft een half jaar na de oprichting twee projec ten succesvol ondersteund: een tunnelkas in Koudekerke en een rolstoelhockeytoernooi op de Beve- landen. funda Modern appartement waar u zo <n kunt! Strakke wan den. nieuwe laminaatvtoe- ren, keurige keuken en sani tair. balkon op zuid/westen, winkels binnen handbereik. Verder twee slaapkamers en parkeerplaats in de kelder. Fraai uitzicht over waterpartij. St$ S v;/ ./A* lii li ;'i; Vraagprijs 184.500,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 90