Kennisquiz winnaar onder de spelshows 8 VERDIEPING TELEVISIESPELLETJES Op tv sinds: juli 2002 Zender RaiUno, Italië Presentator Carlo Conti Houdt in: de quiz is overgewaaid uit Ar gentinië. Zes kandidaten beantwoorden meerkeuzevragen en doen woord- en as sociatiespelletjes. De kandidaat die de fi nale haalt, moet een woord raden. Populair dankzij: de rondborstige vrouwen die de vragen voorlezen. Het is ook een ode aan lafamiglia, doordat elke kandi daat een familielid meeneemt die van al les over diens achtergrond vertelt. Relletje: het gebrek aan intellect bij de kandidaten was onlangs zelfs de presen tator te gortig. Op de vraag wanneer Hit- Ier rijkskanselier werd (keuze uit 1933, 1948,1964 of 1979) noemden drie kandi daten een verkeerd jaartal, waarna kandi daat vier het juiste antwoord in de schoot geworpen kreeg. Op de volgende vraag, wanneer dictator Mussolini (in 1945 vermoord) de dichter Ezra Pound ontmoette, antwoordde de latere win naar 1964. Op tv sinds: september 1994 Zender: Eén, België Te zien: maandag tot en met vrijdag om 18.30 uur Presentator: Ben Crabbé Houdt in: gebaseerd op het computer spel Tetris. Twee kandidaten beant woorden vragen. Goede antwoorden le veren blokken op die gestapeld moeten worden, wat punten oplevert. De kan didaat die de finale speelt, moet een woord raden. Populair vanwege: de sympathieke Crab bé, presentator sinds de allereerste uit zending, is hierbij zeker een factor. Hij grapt, zingt en kibbelt met een onzicht bare juryvoorzitter, bijdrage Petra Janbroers Bournvita Quiz Contest Op tv sinds: juni 1992 Zenden Colors TV, India Presentator: Derek O'Brien en Saumya Tandon Houdt in: sinds april 1972 een live quiz, daarna uitgezonden op de radio en van af 1992 op tv. Scholieren die zich via voorrondes plaatsen, presenteren zich in het Engels of Hindi en beantwoor den kennisvragen. Populair dankzij: speelt in op de prestatie drang onder scholieren. Met 1,2 miljard inwoners is het vechten om een plek bij een goede universiteit. Heel Indiaas is de uit het cricket overgenomen bena ming van rondes en scores innings en overs). Lingo bestaat 25 jaar. En Nederlanders houden van Lingo. Fan prins Bernhard liet ooit bloe men bezorgen bij presen tatrice Nance. En het mogelijk ver dwijnen van de tv van het woord- raad-ballenpakspel leidde in 2006 tot vragen in de Tweede Kamer. Lingo is het langstlopende dagelijk se spelprogramma op tv. Robert ten Brink presenteerde in januari 1989 de allereerste Lingo, maandag wordt aflevering 5.058 uitgezon den. Het is de eerste van vier jubi leumafleveringen. Maar het zijn wereldwijd anders- soortige spelprogramma's die het het langst volhouden: de kennis quizzen. Het Amerikaanse It's Aca demie is op tv sinds oktober 1961 en daarmee de langstlopende spel show ter wereld. In de quiz be- beantwoorden teams van high- school-studenten kennisvragen Ook in Groot-Brittannië voert een kennisquiz de lijst van langstlo pende spelprogramma's op tv aan. In University Challenge nemen ver schillende universiteiten het tegen elkaar op. De finale speelt zich standaard af tussen teams van de topuniversiteiten (Oxford, Cam bridge, University College, King's College). Het programma is sinds september 1962 op tv te zien. In het ooit onder Britse overheer sing zuchtende India neemt even eens een kennisquiz die eerste plaats in. De Bournvita Quiz Con test of BQC, waarin scholieren el kaar op kennisgebied proberen af te troeven, bestaat sinds april 1972 en wordt vanaf 1992 uitgezonden op tv. In Nederland mag Lingo dan het langstlopende dagelijkse spelpro gramma zijn, ook wij kennen ken nisquizzen die veel langer op tv zijn. Twee voor Twaalf is sinds 1971 te zien en Per Seconde Wijzer zelfs vanaf oktober 1967, toendertijd ge presenteerd door Berend Boude- wijn. Beide zijn VARA-program- ma's. Quizzen zullen de verhef fing van arbeiders ten goede zijn gekomen. Lingo is bij de TROS te zien, of AvroTros, zoals de omroepvereni ging tegenwoordig officieel heet; misschien wel de arbeidersom- roep van heden ten dage. Het lag ook niet aan de TROS dat Lingo in 2006 van het scherm dreigde te verdwijnen. Het was de schuld van de zendermanager, die voor Nederland 1 op een 'jonger imago' koerste. Hij had buiten de Neder landse verknochtheid aan het spel letje gerekend. Zelfs premier Bal kenende liet weten zich de algeme ne teleurstelling te kunnen voor stellen: „Hoe graag zien wij niet Lucille Werner." spelshow: Bir Keiime, Bir Islem Op tv sinds: maart 1983 Zender: TRT, Turkije Presentator: Rasit Yildirim Houdt in: gebaseerd op een Frans program ma, dat als Cijfers en Letters ook in Neder land op tv te zien is geweest. Het bestaat uit een rekenkundig en een taalkundig deel. Bij dit laatste moeten deelnemers een zo lang mogelijk woord maken. Populair dankzij: iedereen kent het en dat komt mede doordat TRTi in Turkije tot 1986 het enige tv-kanaal was en Bir Kelime, Bir Islem een van de weinige spelprogram ma's. Het hele land leefde mee met de kan didaten. Spelshow: L'eredita bijdrage Eelco van der Linden Spelshow: Blokken Spelshow: Bijdrage Devi Boerema door Saskia Wassenaar beeld De Persdienst Lingo verhuist 6 januari van Nederland 1 naar Nederland 2. Van maandag tot en met donderdag te zien om 18.25 uur. bijdrage Jessica Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8