PZC 66 Als het niet gaat lukken met deze serie, ligt het niet aan de inhoud, dat is zeker kijktip Terug in de tijd met Family Ties 24 MEDIA Een ijzige wind blaast venijnig tussen de oude, vervallen fa brieksgebouwen door. De crew leden op de provisorische film set zijn van top tot teen verpakt in fleece en thermokleding. Al uren staan ze buiten, om een scène te filmen van de nieuwe soapserie StartUp. De reeks draait om jonge, creatie ve ondernemers die het pand delen als be drijfsverzamelgebouw. Hier werken ze aan het verwezenlijken van hun dromen, maar komen ze ook regelmatig in aanraking met elkaar. Zoals een soapserie betaamt, koestert ieder een geheimen, spelen er intriges en is er liefde, maar ook afgunst. „Ondernemen, kansen berekenen, risico's nemen, je dro men achternagaan, daar draait het om in StartUp", zegt Endemol-baas Laurens Dril- lich. „Het gaat nadrukkelijk niet alleen om zakendoen, maar ook om de menselijke be tekenis van het begrip start up: jezelf ont dekken, volwassen worden, idealisme en ambitie, aantrekken en afstoten." Een oude meelfabriek in hartje Leiden dient al sinds afgelopen najaar als tv-stu- dio. Wordt die andere soap, Goede tijden slechte tijden, opgenomen in een luxueus studiocomplex in Amsterdam, hier is de luxe ver te zoeken. Een van de oude gebou- Het knispert en knettert in en om de vervallen meelfa briek in Leiden. De verlaten fabrieksgebouwen zijn omge toverd tot studiocomplex van Endemol, voor opnames van de nieuwe dagelijkse dra maserie StartUp. „Er hangt hier een goede energie." wen is compleet ingericht als filmset, maar ook de andere gebouwen worden benut. Zo is op de binnenplaats de kas en de moes tuin van de idealistische Inge (een rol van Sanne Langelaar) te vinden. In één van de aangrenzende gebouwen heeft timmer- vrouw en meubelmaakster Helena Nuys (Eva Laurenssen) haar atelier. Er is een fictief maar überhip koffiehuis, er zijn fleurige kantoortjes waar creativiteit uit spreekt, en de hele cast aast al op het van sloophout in elkaar getimmerde bed, dat in het minihotel van één van de perso nages uit de serie staat. „Dit zijn geen bordkartonnen studiomu ren. De ramen en deuren kunnen echt open, als je de kraan opendraait, komt er echt water uit. Dat was ook de bedoeling", zegt Drillich. BNN wilde een dagelijkse dra maserie - Drillich spreekt nadrukkelijk niet van soap - waaruit de tijdgeest spreekt, een serie die rauwer aanvoelt dan het RTL-kijkcijferkanon GTST. De cast is, afgezien van 'veteraan' Daniel Boissevain (1969), die Bert de Vries, de spij kerharde eigenaar van het pand speelt, jong en redelijk nieuw op tv. „Er hangt hier zo'n goede energie! Het is prettig dat de acteurs niet alleen maar bekende, hoof den zijn", zegt de kleumende regisseur van de dag, Michiel Geijskes. „Ze hebben geen 'erfenis', zoals oudere collega's. Ze stappen daardoor enorm onbevangen in een rol." Vier regisseurs draaien via een uitgekiend opnameschema vijf afleveringen in een week: in totaal staan er voor komend sei zoen 180 afleveringen op de rol. Geijskes: „Ik heb heel lang GTST gedaan. Het hoge tempo is niet nieuw. Doordat we niet in een studio zitten waarin alles perfect gere geld kan worden, kom je andere dingen te gen en daardoor voelt het allemaal een beetje losser. Dat is leuk. Als er een vuilnis wagen voorbijkomt, stoppen we niet met filmen, maar verwerken we dat in de scè ne. Je stapt uit de kartonnen soapwereld en zit in het hier en nu." Endemols creative producer Kennard Bos gelooft in de serie, ook al is die geprogram meerd op de lastige plek die De wereld draait door achterlaat na de verhuizing naar Nederland 1. Ook John de Mols Utopia gaat de concurrentie aan met StartUp. „Als het niet gaat lukken met deze serie, ligt het niet aan de inhoud, dat is zeker." Intussen neemt Eva Laurenssen, alias meu belmaakster Helena, de zoveelste take van haar scène op. 'Haar' Helena is eigenzinnig, ambitieus en creatief. Ze trekt zich weinig aan van wat mensen van haar vinden. „Het is een leuke rol, ik kan behoorlijk wat ei genschappen koppelen aan mezelf. Ik ben nu opeens heel veel in de weer met hout en gereedschap. Gelukkig is mijn vriend meubelmaker, dus ik heb een paar dagen bij hem op het atelier gekeken. Ik wil wel dat alles er goed en geloofwaardig uitziet." De actrice, die eerder te zien was in de speelfilm Soof en series als Flikken Maas tricht, Penoza 2 en Van God los, studeerde twee jaar geleden af aan de toneelschool. „Het is geweldig om dit project met zijn allen van de grond te tillen. Doordat dit een dagelijkse serie is, kun je op zoek naar je personage, het is echt negen maanden graven. Ik kan me voorstellen dat je dat ka rakter op den duur zowat echt. wórdt." ZATERDAG 14.00 UUR Een stapje uit de kartonnen wereld door Monique Brandt Kennard Bos Enkele meer of minder bekende acteurs uit de nieuwe dramareeks StartUp, opgenomen in een oude Leidse meelfabriek, foto's BNN StartUp. Iedere werkdag bij BNN op Nederland 3,19.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 80